SREDINOM osamdesetih godina prošlog veka posttitovska Jugoslavija je u višedimenzionalnoj, ozbiljnoj krizi. Preti ekonomski sunovrat, naglo pada životni standard, dugovi se gomilaju, država jede svoju supstancu i nalazi se pred bankrotom. Nefunkcionalni državni organi sa glomaznom administracijom, ogrezli u birokratiji, ne mogu da se dogovore koji je izlaz iz postojećeg stanja. Reforme su neophodne, ali sve slabije i nesložno rukovodstvo se opire čuvajući stečene privilegije.
Povezane vesti
ZEMLJOTRES U UZDRMANOJ JUGOSLAVIJI: Delo akademika 1986. postalo je političko-medijska afera
PUNE 34 godine prošle su od jedne od najvećih političkih afera u nekadašnjoj Jugoslaviji - slučaja "Memoranduma SANU".
29. 10. 2020. u 17:13
VIDLJIVI ZNACI RASPADA DRŽAVE: Motivi članova SANU za nastanak Memoranduma
KADA su počeli da razmišljaju o jednom dokumentu u kome bi izložili svoje viđenje društvene stvarnosti, članovi SANU su imali mnoga saznanja o veličini i prirodi jugoslovenske krize.
28. 10. 2020. u 17:13
ISTORIJA BEŠČAŠĆA - HAJKA NA AKADEMIJU: Sudbina Memoranduma SANU, akademici poručili da se ne smeju zatvarati oči pred stvarnošću
PRED onim što se zbiva i što se može dogoditi niko nema pravo da zatvara oči.
27. 10. 2020. u 17:13
KUKURUZ PREČI OD KUSTURICE: Mogućnost ulaska reditelja u SANU izazvala različite reakcije stručne javnosti
IZMENOM statuta SANU kojom je Odeljenje za muzičke i likovne umetnosti preimenovano u Umetničko odeljenje otvorena su vrata da u ovu elitnu instituciju budu primljeni i vrhunski filmski poslenici, o čemu se dosta polemisalo poslednjih godina.
14. 10. 2020. u 12:00
GLUMCIMA I ESTRADI NIJE MESTO U SANU: Vasilije Krestić nezadovoljan zbog promene naziva Umetničkog odeljenja Akademije
PROTIV toga sam da se u SANU primaju režiseri, glumci, baletani... Nemam ništa protiv bilo koje grane umetnosti, naprotiv. Ali, smatram da je za njih potrebno osnovati akademiju umetnosti, jer mnogi od njih zaslužuju da budu akademici. Srpska akademija nauka i umetnosti treba da ostane ovakva kakva je bila do sada.
13. 10. 2020. u 10:00
Najnovije iz rubrike
"SRDAČNA ANTANTA" PREKINULA MRŽNJU : Kako su Francuzi i Britanci okončali vekovne ratove (VIDEO)
POTPISIVANjEM "Entente Cordiale – Srdačne Antante" 1904. godine, okončano je viševekovno rivalstvo između Francuske i Engleske i otvorena je nova era u istoriji bilateralnih odnosa Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva. Posle vekovnih neprijateljstava i sukoba interesa u kolonijama, dve države su krenule putem saradnje - tema je osvrta dr Aleksandre Kolaković.
27. 11. 2024. u 20:48
DA LI ĆE BITI SNEGA ZA NOVU GODINU? Meteorolog najavio prodor hladnog vazduha koji donosi promenu vremena
NAKON veoma toplog vremena za ovo doba godine, od petka nas čeka zahlađenje, najavljuje meteorolog Nedeljko Todorović. Osim zahlađenja stižu nam i ozbiljne količine kiše, a mala je verovatnoća da će biti snega u nižim delovima Srbije.
27. 11. 2024. u 20:44
FELJTON - BRITANCI ODGOVORNI ZA ZBRKU U JUGOSLAVIJI: Donovan je tvrdio da London nije dovoljno proučio Mihailovića i četnički pokret
NEMA sumnje da je Tito zagovarao komunističku posleratnu vlast, i svaka istorija o Jugoslaviji potpuno jasno govori da je dobar deo legitimiteta njegove kasnije tridesetogodišnje vlasti bio zasnovan na činjenici da je oslobodio svoju zemlju od nacista. No, ima li razlike u odnosu na Mihailovića? Reklo bi se da ne.
27. 11. 2024. u 18:00
ISPLATA PENZIJA ZA NOVEMBAR: Fond PIO izbacio detaljan raspored - Evo ko prvi dobija novac
REPUBLIČKI fond za penzijsko i invalidsko osiguranje obaveštava svoje korisnike o datumima isplate penzija i ostalih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja za novembar 2024. godine.
27. 11. 2024. u 16:25
MINISTARKA VUJOVIĆ: Danas su usvojena četiri važna zakona iz oblasti zaštite životne sredine
NARODNA skupština Republike Srbije usvojila je danas set zakona iz oblasti zaštite životne sredine koji imaju za cilj dalje usklađivanje sa evropskom regulativom, dodatno unapređenje sistema zaštite životne sredine a time i kvaliteta života stanovništva.
27. 11. 2024. u 16:24
Komentari (0)