U OVIM DELOVIMA SOBE JE RIZIK ZA INFEKCIJU NAJVEĆI: Evo gde da sednete da smanjite šansu da se zarazite koronom
NA početku pandemije, govorilo se samo o prenosu virusa na dva načina - kapljičnim putem i preko kontaminiranih površina.
Naučnici su već dugo svesni da se infekcija veoma efikasno širi i vazduhom, putem aerosoli, zbog čega je na spisak obaveznih mera zaštite već dugo uvedeno i redovno provetravanje prostorija.
A naučnici kažu da nije važno samo provetriti prostoriju, već je bitno i izabrati pravo mesto za sedenje kako biste smanjili rizik od zaražavanja.
Naime, sprovedeno je istraživanje koje se bavilo upravo ovom temom - koje je mesto u prostoriji najsigurnije izabrati ukoliko boravite u njoj sa više ljudi kako biste umanjili rizik od zaraze.
Ako je prostorija dobro provetrena, vazduh spolja meša se sa onim iz prostorije i šansa da se aerosoli zadrže na jednom mestu je minimalna. Zato stručnjaci apeluju da je prvi korak uvek dobro vetrenje prostorija. A u prostorijama poput učionica ili restorana, rizik od zaraze nije svuda jednak čak i pored ventilacije. Naime, prema eksperimentu koji su sproveli, kada su čestice oslobođene na prednjoj strani velike prostorije sa ventilacijom, trebalo im je deset do 15 minuta da stignu do zadnjeg dela prostorije. Međutim, zbog uključene ventilacijeu prostoriji, koncentracija čestica pozadi je bila tek jedna desetina u odnosu na količinu čestica napred.
To znači da čak i sa ventilacijom, najveći rizik od zaraze korona virusom imaju one osobe koje sede najbliže zaraženom osobom.
KOJE MESTO U PROSTORIJI JE NAJSIGURNIJE?
Kao još jedan trik koji bi mogao da pomogne u smanjenju rizika od zaraze kovidom-19, stručnjaci navode da bi trebalo da izbegavate uglove prostorija jer je tu obično manji protok vazduha, pa se kontaminirane čestice tu duže zadržavaju.
S druge strane, sedenje u blizini ventilacije, bilo da je to veštačka ili prirodna ventilacija, bezbednije je iz prostog razloga što vazduh kruži i manje su šanse da se tu zadrže kontaminirane čestice.
Što duže vremena se provede u prostoriji sa zaraženim, to su veće šanse da se zaraze i one osobe koje su udaljenije od izvora zaraze.
Naravno, kolika je koncentracija aerosoli u prostoriji zavisi i od toga koliko osoba se u njoj nalazi, a mere poput nošenja maske i držanja distance svakako smanjuju rizik od zaraze.
(Blic žena)
Preporučujemo
KORONA NE POSUSTAJE U VELIKOJ BRITANIJI: Još 27.000 obolelih, preminulo 376 ljudi
13. 11. 2020. u 22:01
OGLASIO SE O VAKCINI PROTIV KORONE: Dr Nestorović ukazao na veliki problem
13. 11. 2020. u 21:23
ISTRAŽIVANjA IZ VUHANA POKAZALA: Korona otkrivena na pakovanju brazilske govedine
13. 11. 2020. u 20:59
"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.
23. 11. 2024. u 16:52
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)