ISTORIJSKI DODATAK - POPLAVA MRŽNJE I MALI PRLJAVI RAT: Kako su slovenački političari i intelektualci obmanama pripremali nezavisnu državu
VARVARIZAM paravojnih snaga i Teritorijalne odbrane Slovenije prema regrutima iz Srbije, ubijanje metodom metka u potiljak, na stražarskim mestima, teško je objašnjiv
Sredinom osamdesetih godina prošlog veka pravila jugoslovenske igre, onako kako su ih odredili Tito i Partija, definitivno više nisu bila ista. Na međunarodnoj sceni, tehnološka revolucija na Zapadu i "glasnost" Mihaila Gorbačova koja stvara sve veće pukotine u Istočnom bloku, najavljuju globalnu prekompoziciju postojećeg svetskog poretka u kome je Jugoslavija gubila značaj koji je imala. Za efikasnim reformama i izlaskom iz višedimenzionalne krize tragala je i jugoslovenska vlast, ali bez opipljivih rezultata.
Zemlji je pretio ekonomski sunovrat, naglo je padao životni standard, dugovi su se gomilali, država je bila pred bankrotom. Nefunkcionalni državni organi sa glomaznom administracijom, ogrezli u birokratiji, nisu mogli da se dogovore koji je izlaz iz postojećeg stanja. Reforme su bile neophodne, ali sve slabije i nesložnije rukovodstvo se opiralo čuvajući stečene privilegije.
"BUĐENjE demokratije" posle Titove smrti predvodili su intelektualci iz Beograda i Ljubljane i sasvim prirodno dolazi do njihovih formalnih sastanaka. Međutim dok su prvi bili spremni da razgovaraju o preuređenju postojeće i formiranju neke treće Jugoslavije, za slovenačke intelektualce ona je istorijski već bila mrtva. Glavni krivac, po njima, za to je bio "velikosrpski hegemonizam" i strah da im Srbi ne nametnu "boljševizam" i azijatski totalitarizam. Na tim obmanama sistematski su trovali slovenačko javno mnjenje i razvijali "srbofobiju".
Posle neslavanog kraja komunističkog kongresa u beogradskom Sava centru, januara 1990, i početaka višepartijskog sistema u SFRJ, i zvanična Ljubljana više nije krila namere da napusti jugoslovensku zajednicu.
IAKO je dlegacija Slovenije koju je predvodio Milan Kučan, krajem januara 1991. dobila garancije od Slobodana Miloševića da se Srbija neće suprotstavljati njihovom odvajanju na miran način u skladu sa Ustavom, vođe Slovenije su odabrale da nasilno i bez dogovora napuste Jugoslaviju.
U martu te godine obustavljaju slanje mladića u JNA, i oni počinju da polažu zakletvu kao redovni vojnici Republike Slovenije. Teritorijalna odbrana redovno je izvodila vojne vežbe pripremajući se za oružani sukob sa JNA.
Sve nade da će rat biti izbegnut raspršile su se 25. juna 1991. godine, kada su skupštine Slovenije i Hrvatske donele odluke o proglašenju nezavisnosti čime je počeo nasilni raspad Jugoslavije. Slovenačkim političarima je bio potreban kvalifikovani poraz "neprijatelja", za ulazak u Evropu. A to je od njih, uostalom, zahtevano iz Beča i Bona.
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)