CELA PLATA ODE NA KAMATE: Zelenaške provizije bankari pravdaju visokim rizikom koju nosi pozajmica
DOZVOLjENO prekoračenje po tekućem računu ubedljivo je najskuplji bankarski proizvod. Prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije, prosečna kamata na dozvoljeni minus je 29,17 odsto, a na nedozvoljeni 28 odsto, dok su u pojedinim ustanovama višestruko veće. Uprkos ovakvim zelenaškim provizijama, koje bankari pravdaju visokim rizikom koji ova pozajmica nosi, "minus" se i dalje često koristi.
Od 8,2 miliona tekućih računa, u vlasništvu 5,6 miliona korisnika, znatan broj njih ima odobrenje na dozvoljeno prekoračenje. Trenutno su u 23 banke koje posluju kod nas, naknade za dozvoljeno prekoračenje u rasponu od 9,79 do 37,6 odsto, a za nedozvoljeno od 9,38 do 50,5 procenata.
Prema statistici koju vodi Udruženje banaka Srbije, prošlog meseca, čak 265.595 tekućih računa je skliznulo u nedozvoljeni minus. U odnosu na isti period pre godinu dana, sada je gotovo 20 procenata računa više u ovoj, "crvenoj" zoni.
Onima koji su u minusu recimo dve cele zarade, godišnje na ovu kamatu ode još jedna plata. Najgore prođu svi koji pozajmicu potroše u celini, a zatim svaki mesec samo plaćaju visoku kamatu, a glavnica im uvek ostaje.
- Godišnje sam na kamatu za minus plaćala oko 300 do 500 evra, dok konačno nisam podigla keš-kredit, vratila minus i oslobodila se najvećeg tereta - kaže Beograđanka Aleksandra D. - Minus sam godinama produžavala uprkos tome što sam jedan dan uoči obnavljanja, kada je račun morao 24 časa da bude "u plusu", pozajmila oko 100.000 dinara da pokrijem minus. Znala sam da su svi drugi krediti povoljniji, ali je za minus ubedljivo najlakša i najbrža procedura.
I iz Centralne banke su više puta upozorili građane da je, kao i u drugim zemljama, minus po tekućem računu najskuplja pozajmica, jer su vreme i obim njihovog korišćenja, ali i vraćanja, neizvesni. Zato savetuju da ga treba koristiti ograničeno i samo ponekad.
Kada je reč o iznosu dovoljenog prekoračenja, on je u septembru bio u proseku 42.427 dinara. Analiza UBS pokazuje da je to za gotovo 10 procenata niži iznos od cifre pre godinu dana.
- Učešće docnje u iznosu dozvoljenog prekoračenja sada je 11,3 odsto, umesto 9,7 odsto prošlog septembra - podatak je UBS. To znači da su klijenti u nedozvoljenom minusu, u proseku preko mere potrošili oko 5.000 dinara.
ISPLATIVIJE
Prosečne ponderisane kamatne stope na ukupne dinarske kredite stanovništvu su oko 8,8 procenta, na dinarske gotovinske kredite 9,4 odsto, pa je jasno da su mnogo isplativije vrste zajmova od minusa. Kada je reč o ceni evroindeksiranih gotovinskih kredita, ona je oko oko 3,1 odsto.
Preporučujemo
DOZVOLjENI MINUS PRAZNI NAM DžEPOVE: Bankarske usluge građanima između globe i pomoći
09. 08. 2021. u 12:08
TRAMP ZAPRETIO EVROPSKOJ UNIJI: Neće moći tako ako ja pobedim, platiće visoku cenu
KADNIDAT za predsednika SAD-a Donald Tramp nastavio je sa svojom predizbornom kampanjom, a ovaj put tema su bile tarife koje Tramp planira da uvede ako pobedi na izborima zakazanim za 5. novembar.
30. 10. 2024. u 14:20
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
"OD TOG BRAKA NEMA NIŠTA" Potez srpskog mladoženje posvađao Internet! Za zgražavanje ili za pohvale? (VIDEO)
JEDAN mladoženja je tokom ceremonije venčanja u Srbiji pokušao da bude zanimljiv pa je odlučio da napravi "šaljivi" potez, ostavivši mladu samu ispred matičarke u trenutku kada mu je postavljeno čuveno pitanje "da li želi da stupi u brak".
31. 10. 2024. u 13:28
Komentari (0)