KAKO DA UTVRDITE DA VAM JE E-MAIL HAKOVAN? Šta treba znati i šta treba uraditi
NALOZI elektronske pošte (e-mail/imejl) su posebno popularna meta za hakere. Često sadrže bogatstvo vrednih podataka, uključujući i bankovne informacije.
Pristup ovim podacima može omogućiti prevarantima da podnesu zahtev za kredit, otvore nove račune ili obave lažne transakcije.
Oni mogu prodati vaše podatke onome ko ponudi najviše. Ponekad će čak koristiti lične podatke u svrhu špijunaže, uznemiravanja ili ucene.
Kako da prepoznate da li vam je imejl hakovan, koje korake treba preduzeti i kako možete osigurati svoj nalog od budućih napada?
KAKO DA PREPOZNATE DA VAM JE IMEJL HAKOVAN
Hakeri imaju brojne načine za upad u vaš imejl nalog. Najčešći je fišing – navesti žrtvu da klikne na lažni link. Korisnici mogu biti ranjivi kada koriste javne ili zajedničke uređaje. Ili, ako su koristili lako pamtljivu lozinku ili ponovili onu sa drugog hakovanog sajta.
Postoje različiti znaci da vam je imejl možda hakovan, neki očigledniji od drugih. Najjasniji znak je nemogućnost prijave. Drugi uključuju neočekivane ili nestale imejlove (što možda saznate preko svojih kontakata) neočekivane promene lozinke ili podešavanja naloga, ili upozorenja od vašeg imejl provajdera, piše „Forbs“.
Postoji nekoliko načina da proverite da li vam je imejl hakovan.
Prvo, pokretanjem antivirus programa može se otkriti postojanje sumnjivog softvera, što je verovatno najpouzdaniji način provere. Pored toga, mnoge bezbednosne firme, imaju onlajn usluge koje vam mogu reći da li je vaša lozinka dostupna na dark vebu.
PRIMERI ZNAKOVA HAKOVANjA:
1. Nemogućnost prijave
Većina ljudi saznaje da im je imejl hakovan kada ne mogu da se prijave koristeći trenutnu lozinku ili kada su podešavanja naloga promenjena. Možete takođe primetiti nepoznate uređaje ili lokacije u dnevniku aktivnosti vašeg imejl naloga.
2. Nepoznati poslati imejlovi
Vaši kontakti mogu početi da dobijaju čudne imejlove od vas, možda sa zahtevom da kliknu na link ili pošalju novac. Provera foldera „Poslato“ može otkriti slanje masovnih imejlova svim vašim kontaktima. U međuvremenu, drugi, stvarni imejlovi mogu nestati jer haker preuzima kontrolu.
3. Dobijate upozorenje
U zavisnosti od provajdera i podešavanja naloga, možete saznati da je vaš imejl bio pod pokušajem hakovanja kada dobijete obaveštenje od vašeg imejl provajdera. Može vas upozoriti na promenu podešavanja naloga ili prijavljivanje sa nepoznatog uređaja ili lokacije. Upozorenje će tražiti potvrdu da ste to vi i omogućiti vam da obezbedite nalog.
4. Imejlovi za reset lozinke
Možda ćete početi da primate imejlove koji traže da resetujete lozinku za druge sajtove – šoping sajtove, finansijske institucije i slično. Ovo je znak da su kriminalci hakovali vaš imejl i sada pokušavaju da dobiju pristup vašim drugim nalozima i uslugama, kao i da otkriju i iskoriste vaše bankovne informacije.
ŠTA TREBA DA RADITE AKO VAM JE IMEJL HAKOVAN
Ako sumnjate da vam je imejl nalog hakovan, pred vama je dosta posla. I treba da reagujete brzo.
Prvi prioritet je povratiti kontrolu nad nalogom. Kada to postignete, proverite tačnost informacija za oporavak. Uverite se da haker nije dodao sopstvenu imejl adresu ili broj telefona za oporavak.
Takođe, obavestite svoje kontakte, proverite da li su pristupili drugim nalozima, ne daj bože, i bankovnim nalozima. Proverite svoj kreditni izveštaj kako biste se uverili da prevaranti nisu pristupili vašem novcu.
KORACI KOJE TREBA PREDUZETI:
1. Pokrenite skeniranje virusa
Verovatno su napadači dobili pristup pomoću malvera. Ako još imate pristup nalogu, prvo pokrenite sveobuhvatno skeniranje virusa na svim uređajima. To uključuje računare, pametne telefone i tablete. Istovremeno, uverite se da su vaši pregledači i aplikacije ažurirani i da ste instalirali bezbednosne ispravke. Takođe je dobra ideja da uklonite sve dodatke ili aplikacije koje više ne koristite.
2. Promenite lozinku
Kada budete sigurni da su vaši uređaji bezbedni, promenite lozinku u nešto potpuno novo i jedinstveno. Uverite se da je nova lozinka jaka i jedinstvena. Koristite velika i mala slova, brojeve i specijalne karaktere. Izbegavajte bilo šta što se može lako pogoditi, kao što su datumi rođenja ili imena dece ili kućnih ljubimaca, kao i „modifikovane“ verzije ovih podataka. Ako ste zabrinuti da nećete zapamtiti svoju novu lozinku, možete razmisliti o tome da je čuvate – kao i sve svoje druge lozinke – u menadžeru lozinki. Takođe bi trebalo da promenite sigurnosna pitanja i izbegavate odgovore koji se mogu pogoditi pregledom, na primer, vaših objava na društvenim mrežama.
3. Proverite ostale naloge
Imejl podaci se često koriste za pristup drugim nalozima, kao što su društvene mreže, usluge pretplate i bankarstvo. I ti nalozi često su meta hakera. Potrebno je da pregledate sve ostale naloge i proverite da su sigurni. Promenite lozinke za svaki slučaj. Ukoliko mislite da je neki od tih naloga takođe pogođen, pokušajte da resetujete lozinku i, ukoliko to ne uspe, obratite se korisničkoj službi.
4. Obavestite kontakte
Ako su napadači imali kontrolu nad vašim mejl nalogom, verovatno će pokušati da ciljaju vaše kontakte sa malverom ili prevarama. Možete poslati generički imejl svim kontaktima, objašnjavajući šta se desilo i upozoriti ih da ne otvaraju sumnjive linkove sa vaše imejl adrese ili odgovaraju na zahteve za finansijsku pomoć. Ako postoji šansa da su napadači pristupili vašim nalozima na društvenim mrežama, trebalo bi da pošaljete isto upozorenje i tamo. Takođe možete predložiti da vaši kontakti pojačaju sopstvene postavke privatnosti radi sigurnosti.
5. Proverite kreditni izveštaj
„Sveti gral“ za svakoga ko hakuje vaš imejl nalog je pristup vašem novcu. Proverite svoje račune i odmah kontaktirajte banku ako primetite sumnjive aktivnosti. Obratite pažnju: nije neuobičajeno da hakeri počnu sa vrlo malim transakcijama, kako bi testirali teren.
Kako da povratite imejl nalog
Bez obzira na to da li imate pristup nalogu ili ne, dobra je ideja da kontaktirate svog imejl provajdera. Ovo može pomoći kompaniji da pronađe hakere i zaštiti svoje korisnike u budućnosti. Ako ste izgubili pristup nalogu, biće potrebno da zatražite resetovanje lozinke. Zato se uverite da imate odgovore na sigurnosna pitanja. Mnogi imejl provajderi sada imaju posebnu stranicu za oporavak na kojoj to možete učiniti onlajn. Ukoliko imate poteškoća, na njihovim stranicama su dostupni i agenti za čet uživo.
KAKO MOŽETE DA OBEZBEDITE IMEJL NALOG OD HAKERA
Kada povratite kontrolu nad imejl nalogom, preduzmite sve potrebne korake kako biste ga zaštitili od budućih hakovanja – a to znači da razvijete dobre bezbednosne navike.
Redovno menjajte lozinku, uvek u nešto jedinstveno i snažno. Izbegavajte da klikćete na linkove u imejlovima ukoliko niste apsolutno sigurni da su legitimni. Uključite spam filtere i budite oprezni u pristupanju imejlu preko javne wifi mreže. VPN će obezbediti više sigurnosti.
Takođe bi trebalo da vam sav softver bude uvek ažuran. To ćete obezbediti uključivanjem automatskog ažuriranja, a ona često uključuju popravke za poznate ranjivosti. I na kraju, koristite dobar antivirus program i uključite višefaktorsku verifikaciju, tako što će vam, na primer, biti poslat kod za autentifikaciju, ako je moguće.
Otkriće da vam je imejl hakovan može da bude veliki šok i može da oduzme puno vremena na rešavanje. Ali, ako ne paničite i pratite ispravne korake, moći ćete da povratite nalog i zaštitite se od problema u budućnosti.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
ITALIJANSKI TUŽILAC: Hakeri sa podacima o javnim ličnostima pretnja demokratiji
27. 10. 2024. u 20:48
(UZNEMIRUJUĆE) BRUTALNO UBIJEN POZNATI PEVAČ: Isplivao jezivi snimak likvidacije (VIDEO)
ŠVEDSKI reper Gaboro, čije je pravo ime bilo Ninos Houri, ubijen je na parkingu u četvrtak uveče, javljaju lokalni mediji.
21. 12. 2024. u 08:06
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
ANĐELKA BESNA: "Molim, zašto da ne odem iz tvoje emisije? Ne poštuješ me"
GLUMICA je shvatila da tuđe nepoštovanje i nevaspitanje nema veze sa njom.
22. 12. 2024. u 10:41
Komentari (0)