ISPLATA "NA RUKE" SAMO U TEORIJI: Nijedan zakon ne obavezuje zaposlene da platu primaju preko tekućeg računa
NIJE obavezno, ali se podrazumeva. Iako nijedan zakon ne obavezuje zaposlene da platu dobijaju preko računa, trenutno u praksi naše zemlje, verovatno da nema radnika koji zaradu dobija u koverti. Čak i kada bi hteli novac na ruke, većina zaposlenih i ne zna da to može.
Uz to, u firmama više nema službi koje bi se time bavile. Račune otvaraju i zbog šanse da dobiju čekove i kredite. Na ime održavanja računa mesečno bankama plaćaju od 150 do čak 1.190 dinara, u zavisnosti od paketa koji odaberu.
Najčešća naknada za održavanje tekućeg računa svakog meseca iz džepa klijentima banka izbije od 200 do 400 dinara, što je za oko 30 odsto više nego prošle godine! Prema poslednjim podacima Udruženja banaka Srbije, oko 5,5 miliona žitelja Srbije, prošlog meseca plaćalo je održavanje 8,2 miliona tekućih računa. Samo od ovih naknada, banke su zaradile milijarde dinara. Prema izveštaju Agencije za privredne registre, prošle godine su poslovne banke na našem tržištu na ime raznih naknada profitirale 38,7 milijardi dinara.
- Odnedavno svoj platni paket plaćam mesečno gotovo 800 dinara, a obuhvata standardne usluge - vođenje računa, devizni račun, kartice - kaže Beograđanka Jelena S. - Osim toga, odnedavno banke nam naplaćuju provizije za mobilne i elektronske transakcije, pa mi uzimaju novac za ono što sama uradim. Zato razmišljam da zatvorim račun i tražim od poslodavca da mi isplaćuje platu na ruke.
Blagajne i redovi pred vratima kada "krene" plata, međutim, davno su zaboravljene. Iz Unije poslodavaca Srbije kažu da se mogu prebrojati na prste radnici koji na svoj zahtev neto zaradu primaju na ruke. Poslodavcima, međutim, ne bi odgovaralo da većina radnika traži isplatu u gotovini.
- To bi podrazumevalo zapošljavanje armije ljudi koji bi podizali novac, brojali i isplaćivali - kaže Miloš Nenezić, predsednik UPS. - Postoji i rizik da budu opljačkani kada podižu novac u bankama. Transfer preko banaka zaobilazi ovu proceduru, a i većini radnika to više odgovara zbog usluga koje banke nude. Moderne zemlje su skoro potpuno izbacile gotovinu iz upotrebe. Iz ugla zaštite prava radnika bolje je da postoji trag o transakciji, kako bi mogle da se dokažu eventualne zloupotrebe.
I kod nas država odavno poziva na digitalizaciju bankarstva. Tako, sve manji broj penzionera dobija novac u koverti. Socijalna davanja, pa i pomoć države tokom pandemije išli su preko računa.
SVE PREMA DOGOVORU
IZ ugla propisa kojim se uređuje pružanje platnih usluga, nije predviđena obaveza da potrošač mora da ima otvoren tekući račun u banci - kažu u Narodnoj banci Srbije. - Odlukom o bližim uslovima i načinu otvaranja, vođenja i gašenja tekućih računa predviđeno je da se otvara potrošaču na njegov zahtev. To pitanje spada u ugovorni odnos između poslodavca i zaposlenog.
Da nije propisano da se zarada mora uplatiti na tekući račun zaposlenog potvrdili su i u Ministarstvu rada.
Preporučujemo
UZIMAJU NOVAC IZ DžEPOVA GRAĐANA SRBIJE: Banke vam ovo daju besplatno, a onda vam naplate mesečno
14. 10. 2020. u 13:26 >> 13:27
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (1)