"TRŽIŠTE HRANE STABILNO" Matić: Dobra snabdevenost
MINISTARKA trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je danas da je tržište hrane stabilno, a snabdevenost dobra, te da borba sa inflacijom ostaje prioritet, dodajući da se pad inflacije očekuje u drugoj polovini godine.

Foto Ministarstvo
Uredba Vlade Srbije o ograničenim cenama osnovnih životnih namirnica je na snazi do 28. juna.
- Kada govorimo o tržištu hrane i u nekim mnogo težim vremenima – na početku kovida kada je bila složenija i komplikovnija situacija, kada govorimo o zaustavljanju nekih proizvodnih procesa, prekidima nekih distributivnih lanaca - mi smo imali dobru snabdevenost tržišta - rekla je Matićeva za RTS.
Kako je istakla, ne moramo da brinemo o našem tržištu.
Matićeva je ukazala da je, pre svega, najveća briga uvezena inflacija, tako da borba sa inflacijom ostaje prioritet.
Ona je rekla i da uvezena inflacija nije samo naša briga, jer i Evropa i svet pokušavaju da je stabilizuju, dok je ono što u najvećoj meri doprinosi skoku inflacije, problem sa energentima.
- Pored mera koje preduzimamo kao država, NBS i Ministarstvo finansija, i uredbe su bile u cilju zaštite potrošača i kontrole inflacije - podvukla je ministarka.
Navela je da će ponovo robne rezerve reagovati sa dodatnih 23.000 tona brašna ka pekarskoj industriji po subvencionisanim cenama od 33 dinara po kilogramu, kako bi se tržište zaštitilo.
Ona je rekla i da su cene mesa u Srbiji i pre krize, rata u Ukrajini i kovida bile više nego u regionu, iz brojnih razloga.
- Skok cena energenata i žitarica utiče na cene mesa, a i ograničavanje cena nekog mesa može imati posledično neku vezu. Mi nemamo veliki stočarski fond, to takođe utiče - rekla je Matićeva.
Navela je i da je stanje u robnim rezervama dobro i pod kontrolom.
Kada su u pitanju cene, očekuje se da od polovine godine krene stabilizacija, a sa padom inflacije počeće se, kaže, u drugoj polovini godine.
Ministarka je dodala i da je devizni priliv od turizma ove godine 43,5 odsto veći u odnosu na prošlu godinu, a u 2021. ostvarena je, kaže, najbolja turistička sezona, sa deviznim prilivom od preko 1,5 milijardi evra.
Podsetila je i da su vaučeri za odmor u Srbiji podeljeni, te dodala da očekuje da će, od septembra, sa Ministarstvom finansija uspeti da obezbede bar još jedan kontingent tih vaučera.
Preporučujemo

OGREV "UPALIO" KUĆNE BUDžETE: Potražnja ove godine prevazišla sva očekivanja
23. 05. 2022. u 10:00

KAFA ĆE OD SADA BITI KAFA: Velika promena na tržištu crnog napitka u Srbiji
22. 05. 2022. u 23:38

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)