PROIZVOĐAČ ZAKOČIO SNABDEVANJE PELETOM: Inspekcije kontrolišu sve na tržištu eko-ogreva, a u Privrednoj komori navode da je popis završen
NADLEŽNE inspekcije su krajem prošle sedmice počele kontrolu proizvođača i prodavaca peleta i ogrevnog drveta kako bi se utvrdilo gde je zastoj u lancu snabdevanja, i zbog čega tih energenata nema dovoljno na našem tržištu.
Prethodno je Vlada u cilju stabilizacije "zamrzla" maloprodajnu cenu ekološki prihvatljivog ogreva na maksimalnih 38.000 dinara po toni i zabranila njegov izvoz.
Kako saznajemo na stovarištima, jedan od tri najveća proizvođača peleta zloupotrebljava ovu situaciju u kojoj veleprodajna cena nije ograničena. On trgovcima nudi taj ogrev po maksimalno dozvoljenih 38.000 dinara, i to bez troškova prevoza, što znači da bi prodavac bio samo na gubitku.
Već duže vreme pljušte međusobne optužbe između proizvođača peleta i rukovodstva "Srbijašuma" na čijoj strani je odgovornost za nestašicu eko-ogreva i destabilizaciju tržišta. Direktor tog javnog preduzeća, Igor Braunović, izjavio da oni za to nisu krivi, ističući da će inspekcija saznati da li pelet u nekim magacinima čeka bolja vremena za trgovce. On tvrdi da u "Srbijašumama" imaju takve informacije i da taj energent nije mogao da nestane.
S druge strane, proizvođači ukazuju da im od javnog preduzeća i dalje stiže 50 odsto od ugovorenih količina sirovine i da je to glavni razlog manjka ekološki prihvatljivog ogreva na tržištu. Mladen Stojadinović, iz Grupacije za obnovljive izvore energije Privredne komore Srbije (PKS), ističe da poreska i tržišna inspekcija upravo kontrolišu najveće proizvođača peleta i da nisu još završili nadzor.
- Inspekcija je napravili popis i potvrđena je činjenica da nikakvog peleta, ni sirovine za proizvodnju, odnosno drveta, nema u magacinima i na lagerima - kaže Stojadinović za "Novosti".
- Videli su da niko ništa ne krije. Sve što se proizvede ide odmah na tržište. Problem je u manjim isporukama sirovine proizvođačima.
Inspekcija kontroliše i prodavce peleta. Vlasnik jednog beogradskog stovarišta, Saša Petrović, kaže nam da su kod njega završili kontrolu i da su se uverili da je sva roba prodata, da nema nikakvih zaliha u magacinu.
- Nema dovoljno peleta na tržištu i mislim da će biti ogroman problem u narednih dva do tri meseca - smatra Petrović. - Mi smo sve prodali. Deo peleta je bio nabavljen skuplje iz uvoza, pa kada je Vlada ograničila cenu, na gubitku smo oko 1.500 dinara po toni.
Sada se suočavaju sa novim problemom, jer im jedan od tri najveća proizvođača nudi pelet za 38.000 dinara po toni.
- Po toj ceni da kupimo kod njih u fabrici, a da onda troškove prevoza od tog pogona do stovarišta i posle na adresu isporuke, snosi kupac - navodi Petrović. - Samo od jedne domaće kompanija kada nabavljamo pelet nismo na gubitku, i možemo da zaradimo 1.000 dinara po toni. Daleko od toga da je to dovoljno da pokrije naše troškove, plate, prevoz i sve ostalo.
Za ovakav slučaj u Privrednoj komori Srbije nisu čuli. Kako ističe Stojadinović, cene u veleprodaji moraju da budu niže, da bi tržište moglo da funkcioniše. On navodi da i sami proizvođači imaju svoju maloprodajnu mrežu, pa da ne ostane mnogo za veleprodaju.
NAJJEFTINIJI KUBIK DRVA 7.000
NA pirotskim stovarištima peleta nema dovoljno u ponudi, a ko uspe da ga nabavi, ceni od 38.000 dinara po toni, treba da doda i troškove prevoza. Kubik drva košta od 7.000 do 7.500 dinara. Sečenje bansekom i cepanje plaća se dodatnih od 700 do 800 dinara po metru.
Sečena i cepana bukovina se u Pirotu prodaju za 10.700 dinara. Zrenjanince paleta bukovog drveta košta 21.000 dinara i uglavnom ovog ogreva nema dovoljno. S druge strane, u Kruševcu ima dovoljno drva, a za kubik treba izdvojiti najmanje 80 evra. Cena bukovog drveta u Kikindi je 11.700 dinara. V. N.
Preporučujemo
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (3)