SNABDEVANJE SRBIJE NIJE UGROŽENO: Đedovićeva - Aktivno radimo na obezbeđivanju dodatnog goriva
ZAHVALjUJUĆI pravovremenom planiranju i delovanju institucija stabilnost snabdevanja domaćeg tržišta naftom i derivatima neće biti ugrožena. Rezerve nafte su prošle godine u odnosu na 2021. uvećane za 54 odsto.
Ovo za "Novosti" kaže ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović, ističući da Ministarstvo zajedno sa Vladom aktivno radi na obezbeđivanju dodatnih količina goriva imajući u vidu da 5. februara stupa na snagu zabrana uvoza ruskih naftnih derivata u Evropsku uniju.
Ovo tržište je već opterećeno embargom EU na uvoz sirove nafte iz Rusije, koji se primenjuje od 1. decembra, a početkom sledećeg meseca uslediće nova zabrana. Prema pisanju zapadnih medija EU se zbog toga suočava sa potencijalnom nestašicom goriva. "Benk ov Amerika" ocenjuje da bi cene dizela u ovom kvartalu mogle dostići iznos od 200 dolara po barelu. Evropa je u žurbi da napravi zalihe goriva pre 5. februara. Tako je uvoz iz SAD u EU na putu da ovog meseca dostigne dvogodišnji maksimum. Istovremeno, u SAD se već bore sa zalihama dizela koje su 14 odsto ispod njihovog petogodišnjeg proseka, a vodeća američka rafinerija nafte Phillips 66 upozorava da će tržište goriva biti "tesno" ovog leta. U decembru prošle godine zemlje EU uvezle su rekordne količine dizela od 2016. godine, pri čemu je više od polovine goriva isporučeno iz Rusije. Kako piše Blumberg, Kina bi mogla postati ključni izvoznik dizela za Evropu. EU je tražila i od Ujedinjenih Arapskih Emirata dodatni uvoz ovog goriva. Kuvajt je najavio da će petostruko povećati izvoz u evropske zemlje. I Rusija povećava isporuke dizela ovog meseca, pre nego što stupi na snagu briselska zabrana.
Po svemu sudeći, sada je na globalnom nivou aktuelna bitka za gorivo, a Srbija nastoji da održi stabilno i kontinuirano snabdevanje. Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, Tomislav Mićović, kaže da je regionalno tržište i dalje opterećeno, pre svega, odlivom velike količine derivata u Ukrajinu. On ukazuje da poremećaj izaziva i zabrana prerade nafte ruskog porekla, koja je uticala na količine raspoloživih derivata.
- Sve je poskupelo i teže je dostupno u čitavom logističkom lancu, ali i pod tim uslovima trgovina se obavlja i potražnja za naftom i derivatima se uspešno zadovoljava - objašnjava Mićović za naš list. - Svi na tržištu, pa i srpske kompanije su manje otporne na eventualne poremećaje. To znači da ovako svi možemo dugo, ali ako dođe do ozbiljnijeg poremećaja teško će moći da se obezbede alternativni izvori snabdevanja.
Kada početkom narednog meseca stupi na snagu embargo, Srbija neće moći da uvozi derivate koji su dobijeni preradom sirove ruske nafte. Kako Mićović navodi, zasada je jedino Češka, i to inicijalnim dokumentom kojim su uvedene sankcije, obezbedila sebi to pravo.
- Tri rafinerije u našem širem okruženju, čiji proizvodi uobičajeno završavaju i na tržištu Srbije, imaju pravo da prerađuju naftu ruskog porekla i godinama su deo našeg bilansa - kaže Mićović. - Nisu to velike količine, ali mislim da je bilo osnova da se izborimo za to pravo, poput Češke, a da li bi bilo potrebe da se oni i uvezu, i u kojoj količini, to bi bila stvar tržišta. Verujem da ni sada nije kasno da se zatraži izuzeće za Srbiju. Ono bi naravno bilo ograničeno količinama koje su uvezene na srpsko tržište u prethodnim godinama i takve proizvode Srbija ne bi smela da izvozi trećim zemljama.
I da se naša zemlja izbori za izuzeće, pitanje je da li bismo mogli da dopremimo derivate nafte ruskog porekla. Kako objašnjava Mićović, uvoz mora da ide preko zemalja EU i neizbežno u lancu trgovine osiguranja i plaćanja učestvuje neka kompanija iz EU ili G7, a to bi bile nepremostive prepreke.
DIZEL POJEFTINIO 27 DINARA
CENE goriva u Srbiji ostaju iste u narednih sedam dana. Pumpadžije evrodizel mogu da prodaju maksimalno za 195, a evropremijum BMB 95 za 164 dinara po litru. Ove cene važe od juče do narednog petka u 15 časova. Devetu nedelju zaredom gorivo u našoj zemlji beleži ili pad ili stagnira. Za dva meseca dizel je pojeftinio 27, a benzin 22 dinara. Tako je 10. novembra litar evrodizela koštao 222, a BMB 95 se prodavao za 186 dinara.
Preporučujemo
TEŽAK ZADATAK: Zemlje G7 planiraju da uvedu dve granične cene za ruske naftne derivate
10. 01. 2023. u 17:40
ZA NjIH NEMA ZIME: Rusija ima zalihe i resurse nafte za više od 150 godina
03. 01. 2023. u 12:58
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)