MARKETI JEFTINIJI, ALI SA TEZGE ZDRAVIJE! Reporteri "Novosti" obišli pijace da vide da li su domaćice počele da nabavljaju za zimnicu
NOVO doba nametnulo je i nove navike. Dok su naše bake krajem septembra uveliko spremale domaću zimnicu, danas se čak i domaća može pronaći na tezgi. Kuvati paradajz ili ajvar? Spremati turšiju? Ili sve to kupiti na tezgi ili marketu, glavna je nedoumica današnjeg doba, kada je u pitanju pravljenje zaliha za zimu.
Prodavci na pijacama nemaju isto mišljenje. Jedni tvrde da je lane bila bolja sezona, drugi da je ova bolja. Kako bilo, domaćice stidljivo nabavljaju povrće za pravljenje domaće zimnice.
Jedno je sigurno, proizvodi sve skuplji i cene su skočile u odnosu na prošlu godinu, građani su primorani da kupuju samo najosnovnije. Ništa se ne kupuje na veliko već za dnevni trošak, a roba propada, istakli su prodavci.
- Slabo žene kupuju, nema danas mnogo domaćica, nemaju vremena, a ni uslove jer uglavnom žive po stanovima - rekla je jedna gospođa koja već deceniju drži tezgu na pijaci u Mirijevu.
Još jedan od razloga je i š t o je na akciji u marketima zimnica povoljnija, mada mnogi prodavci ističu da kvalitet industrijskih proizvoda ne može da se meri sa onima iz kuhinje.
- Nažalost, sve se svelo na uvoznu robu, ima mnogo marketa ali ono što volimo da jedemo iz prodavnice ne može biti isto kao domaće - u ovome su složni svi prodavci na pijacama.
Na beogradskim tezgama ima i manjih i većih teglica ajvara ali se cene uglavnom kreću od 800 do 1.100 dinara, dok se u trgovinskim lancima na sniženju može naći prilično jeftinije i to pakovanja od 170 do 390 dinara. Paprika na pijaci ide i do 300 dinara, ali ima i onih jeftinijih od 100 do 150 dinara, sve zavisi od kvaliteta, dok se u marketima može naći za 220 dinara.
Kada je reč o zimnici, malo bolja vrsta paradajza, volovsko srce na pijacama košta od 300 do 350 dinara, dok se običan paradajz može naći i za 150 dinara. U marketima cena paradajza je oko 220 dinara. Cena flaše mlevenog ili kuvanog paradajza na tezgama je od 350 do 500 dinara, u zavisnosti od gramaže, dok se u trgovinskim lancima paradajz sok može naći za mnogo manje para.
Cena luka je oko 200 dinara, šargarepe od 150 do 200 dinara, a tolika je i cena krastavca za zimnicu na pijacama. Kako su nam prodavci rekli, veruju da se cena neće menjati do kraja godine, da neće skakati i da će ostati ista. Krastavac se u marketima može naći i za 110 dinara, dok su kiseli krastavci oko 180 dinara, a cena kornišona u zavisnosti od gramaže ide do 250 dinara. Luk i šargarepa su takođe u radnjama nešto jeftiniji.
Tegla šarene salate u marketima je oko 190 dinara, dok je na pijacama ne drastično skuplja, oko 300 dinara. Kupus se može naći po sniženoj ceni od 70 dinara, dok na tezgama njegova cena iznosi oko 150 dinara.
Karfiol i na pijaci i u radnji drži istu cenu, pa je kilogram 250 dinara.
Biće više interesovanja
IAKO ostaje kao večita dilema pitanje da li praviti turšiju ili je ipak na kraju kupiti, prodavci veruju da će prodaja biti bolja, da ljudi više vole domaće, ali da je mnogima možda još uvek rano za nabavku.
Preporučujemo
KAKVO VOĆE I POVRĆE JEDEMO? Stručnjaci jasni - Nema opasnosti, ni razloga za strah
17. 09. 2023. u 13:37
HILjADARKA ZA TEGLU AJVARA: Zimnica i dalje veliki udar na kućne budžete Kraljevčana
14. 09. 2023. u 11:08
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)