NIZAK UDARAC ZA DRŽAVNU ADMINISTRACIJU: Dve zemlje ušle u recesiju, podaci poražavajući
JAPANSKA ekonomija ušla je u recesiju u četvrtom tromesečju 2023. godine, što se dogodilo prvi put od kraja 2018. godine, pokazuju podaci japanske službe za statistiku.

Foto: Piksabej
Pad realnog BDP-a u Japanu u periodu oktobar-decembar iznosio je 0,1 odsto na tromesečnom nivou, a u periodu jul-septembar – 0,8 odsto.
Na taj način je ova zemlja ušla u recesiju – prvu od trećeg i četvrtog tromesečja 2018. godine. Takođe, periodi recesije u japanskoj ekonomiji zabeleženi su 2001, 2008-2009. i 2012. godine.
Tehnička recesija je pad BDP-a dva uzastopna tromesečja. To se često dešava zbog smanjenja potrošnje stanovništva i države i, kao posledica toga, smanjenja prodaje i potražnje za radnom snagom u povezanim industrijama.
Krajem 2023. Japan je ustupio mesto treće ekonomije na svetu Nemačkoj: njegov nominalni BDP u dolarima iznosio je 4,21 biliona, dok je nemački bio 4,46 biliona.
Ekonomija Velike Britanije u recesiji
Britanska ekonomija je pala u recesiju u drugoj polovini 2023. godine, što predstavlja težak udarac za premijera Rišija Sunaka koji je obećao da će podstaći rast uoči izbora koji se očekuju ove godine.
Pad BDP-a iznosio je 0,3 odsto više od očekivanog u periodu od septembra do decembra, nakon što je smanjen za 0,1 odsto između jula i septembra, pokazuju zvanični podaci, prenosi Rojters.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: EMOTIVAN SUSRET NAKON ZAROBLjENIŠTVA: Izraelsku decu koju je oslobodio Hamas dočekao njihov pas
Preporučujemo

NEMAČKA PRIVREDA "ZAGLAVLjENA U RECESIJI": Zaključak najnovijeg ekonomskog istraživanja
25. 01. 2024. u 18:49

DRAMA NA NEBU KOD BRITANIJE: Leteli ruski bombarderi, NATO odmah digao avione (VIDEO)
12. 02. 2024. u 14:23

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)