KRAH TEŽAK 1000 MILIJARDI DOLARA: Kako su Kinezi za dan poljuljali veru u bum američke tehnološke moći

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

04. 02. 2025. u 23:45

ZA samo jedan dan kada su se Kinezi uključili u trku za razvoj veštačke inteligencije, jedan novi čet-bot „Dipsik“ oborio je vrednost najvećih američkih tehnoloških giganata za neverovatnih hiljadu milijardi dolara.

КРАХ ТЕЖАК 1000 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА: Како су Кинези за дан пољуљали веру у бум америчке технолошке моћи

Foto Shutterstock

Ne samo što su strmoglavili vrednost akcija aj-ti kompanija Kinezi su jednim udarcem uspeli da poljuljaju veru u bum i svemoć američke veštačke inteligencije. Recept je bio neobično jednostavan: sa mnogo manje resursa, memorije i novca dobili su iste performanse kao američki fensi AI programi (veštačka inteligencija AI).

ENORMNI GUBICI TEHNOLOŠKIH GIGANATA

Američka tehnološka kompanija „Nvidia“ u jednom danu izgubila je gotovo 600 milijardi dolara, što je najveći dnevni pad bilo koje kompanije u istoriji SAD. Cena akcija proizvođača čipova pala je za 17 odsto, na 118,58 dolara, preneo je Si-En-Bi-Si.

Kineski „Dipsik“ predstavio je besplatan, otvoreni napredni algoritam veštačke inteligencije koji je, kako tvrde u toj kompaniji, zahtevao samo dva meseca rada i manje od šest miliona dolara za izgradnju. Kinezi su koristili stare čipove smanjenih sposobnosti iz Nvidije, tzv. H800.

Grafički procesori koje proizvodi „Nvidia“ dominiraju tržištem čipova za AI data centre u SAD, a tehnološki giganti kao što su „Alfabet“, „Meta“ i „Amazon“ troše milijarde dolara na ove procesore za obuku i pokretanje svojih AI modela.

„Nvidija“, vodeći proizvođač kompjuterskih čipova zabeležio je pad akcija na berzi u SAD za 17 odsto što je izbrisalo skoro 600 milijardi dolara sa njene tržišne vrednosti.

I druge američke kompanije su zabeležile ogroman pad, „Gugl“ je izgubio 100 milijardi dolara, a „Majkrosoft“ i „Orakl“ po 70 milijardi dolara.

Bogataši iz tehnološkog sektora tog dana izgubili su na berzi ukupno 80,2 milijarde dolara imovine zbog rasprodaje akcija tehnoloških kompanija nakon pometnje koju je izazvao kineski model „Dipsik“, preneo je Blumberg.

ŠTA AKO KINEZI SLIČNU STVAR URADE S BITKOINOM

Osim toga kineski „Dipsik“ se probio na vrh liste „Eplove“ prodavnice aplikacija u SAD i Velikoj Britaniji ispred „Open AI“ i „Čet dži-pi-ti“.

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da bi „Dipsik“ trebalo da bude „poziv za buđenje za naše industrije da moramo da budemo laserski fokusirani na takmičenje za pobedu“.

Tramp je da je „čitao o Kini“ i njenim kompanijama, posebno o onoj koja je smislila „brži metod veštačke inteligencije i mnogo jeftiniji metod. To je dobro jer ne morate da trošite toliko novca. To gledam kao pozitivno, kao prednost“, rekao je Tramp.

„Dipsik“ tvrdi da je koristio manje čipova od svojih rivala za razvoj svojih modela, što ih čini jeftinijim za proizvodnju i postavlja pitanja u vezi sa više milijardi dolara vredno AI potrošnje američkih kompanija koja je podstakla tržišta poslednjih godina.

Primer „Dipsika“ mnogi smatraju samo kao upozorenje i pitaju se šta ako Kinezi sutra urade sličnu stvar sa bitkoinom ili nekom drugom kriptovalutom, hoće li to značiti propast svetskih digitalnih finansija?

(rt.rs)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Obilaznica 2 je 64. OMV benzinska stanica u Srbiji i prva s novim vizuelnim identitetom