ZBOGOM ZELENA AGENDO: EU planira zaokret u energetskoj politici

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

18. 02. 2025. u 21:00

EVROPSKA unija razmatra okretanje investicijama u prirodni gas i nuklearna postrojenja, kako bi sprečila dalju propast svoje industrije, javio je "Politiko", pozivajući se na nacrt predloga koji je procureo iz Brisela.

ЗБОГОМ ЗЕЛЕНА АГЕНДО: ЕУ планира заокрет у енергетској политици

Foto Tanjug/AP

EU je već 2019. usvojila program "dekarbonizacije" u kojem prioritet imaju investicije u solarne panele i vetrenjače, a ne ugalj, nafta, gas i nuklearna energija. U kombinaciji sa sankcijama protiv Rusije usvojenim od 2022, to je dovelo do vrtoglavog rasta cena energenata i nekonkurentnosti evropske industrije.

Novi plan namerava da "spusti kratkoročne cene energenata, ubrza strukturne reforme neophodne za štednju i ojača naše energetske sisteme protiv budućih cenovnih šokova", navodi "Politiko".

Procureli nacrt deo je "Akcionog plana za priuštivu energiju" koji bi trebalo da bude predstavljen do 26. februara. Njime je navodno takođe predviđeno ubrzano unapređivanje mreže elektrosnabdevanja, smanjenje poreze na električnu energiju i izdavanje dozvola za nove nuklearne tehnologije.

Brisel se nada da će ovim da odobrovolji industrijske konglomerate koji sve više beže u SAD i Kinu zbog visokih cena energije.

Novi plan predstavlja veliki zaokret EU prema tačnom gasu (TNG), ranije predviđenog za potpuno izbacivanje iz upotrebe. Kao rezultat te politike, Brisel je potpisivao samo kratkoročne ugovore za TNG sa SAD ili Katarom, na milost i nemilost fluktuacija na svetskom tržištu.

Brisel treba da se "pod hitno obrati pouzdanim snabdevačima TNG da bi pronašla dodatne uvozne mogućnosti iz postojećih ili budućih projekata", kaže se u procurelom nacrtu. Kako bi oborila cenu, EU planira da pomogne zemljama članicama da "obezbede dotok TNG preko dugoročnih ugovora". Sve to bi trebalo da se desi već do jula ove godine, prema "Politiku".

Prema "Politiku", EU bi mogla da usvoji "japanski model" investiranja u gasnu industriju, uglavnom američku, kako bi odobrovoljila predsednika Donalda Trampa i izbegla trgovinski rat. SAD trenutno vrše pritisak na Brisel da sklopi ugovore za kupovinu američkog TNG, daleko skupljeg od donedavno sveprisutnog ruskog gasa.

Ovaj zaokret u energetskoj politici najverovatnije će naići na oštro protivljenje ekoloških grupa i zelenih aktivista, navodi "Politiko".

(rt.rs)

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PRŠTALO NA SVE STRANE: Srbi i Hrvati se potukli u Beogradu (FOTO/VIDEO)