ZBOGOM ZELENA AGENDO: EU planira zaokret u energetskoj politici
EVROPSKA unija razmatra okretanje investicijama u prirodni gas i nuklearna postrojenja, kako bi sprečila dalju propast svoje industrije, javio je "Politiko", pozivajući se na nacrt predloga koji je procureo iz Brisela.

Foto Tanjug/AP
EU je već 2019. usvojila program "dekarbonizacije" u kojem prioritet imaju investicije u solarne panele i vetrenjače, a ne ugalj, nafta, gas i nuklearna energija. U kombinaciji sa sankcijama protiv Rusije usvojenim od 2022, to je dovelo do vrtoglavog rasta cena energenata i nekonkurentnosti evropske industrije.
Novi plan namerava da "spusti kratkoročne cene energenata, ubrza strukturne reforme neophodne za štednju i ojača naše energetske sisteme protiv budućih cenovnih šokova", navodi "Politiko".
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Procureli nacrt deo je "Akcionog plana za priuštivu energiju" koji bi trebalo da bude predstavljen do 26. februara. Njime je navodno takođe predviđeno ubrzano unapređivanje mreže elektrosnabdevanja, smanjenje poreze na električnu energiju i izdavanje dozvola za nove nuklearne tehnologije.
Brisel se nada da će ovim da odobrovolji industrijske konglomerate koji sve više beže u SAD i Kinu zbog visokih cena energije.
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Novi plan predstavlja veliki zaokret EU prema tačnom gasu (TNG), ranije predviđenog za potpuno izbacivanje iz upotrebe. Kao rezultat te politike, Brisel je potpisivao samo kratkoročne ugovore za TNG sa SAD ili Katarom, na milost i nemilost fluktuacija na svetskom tržištu.
Brisel treba da se "pod hitno obrati pouzdanim snabdevačima TNG da bi pronašla dodatne uvozne mogućnosti iz postojećih ili budućih projekata", kaže se u procurelom nacrtu. Kako bi oborila cenu, EU planira da pomogne zemljama članicama da "obezbede dotok TNG preko dugoročnih ugovora". Sve to bi trebalo da se desi već do jula ove godine, prema "Politiku".
Prema "Politiku", EU bi mogla da usvoji "japanski model" investiranja u gasnu industriju, uglavnom američku, kako bi odobrovoljila predsednika Donalda Trampa i izbegla trgovinski rat. SAD trenutno vrše pritisak na Brisel da sklopi ugovore za kupovinu američkog TNG, daleko skupljeg od donedavno sveprisutnog ruskog gasa.
Ovaj zaokret u energetskoj politici najverovatnije će naići na oštro protivljenje ekoloških grupa i zelenih aktivista, navodi "Politiko".
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo

EVROPA RAZMIŠLjA O OGRANIČENjU CENA GASA: Kasno su se setili, moraće da plate
15. 02. 2025. u 00:00

STRAH OD TRGOVINSKOG RATA: Cena nafte skače, evropska tržišta u crvenom
05. 02. 2025. u 00:49

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)