U PREDSEZONI UPOLA JEFTINIJE: Naši turisti pohrlili na letovanje početkom juna
LETOVANjE u inostranstvu ove godine je od pet do 15 odsto skuplje nego lane. U predsezoni aranžmani u Grčkoj su prilično povoljni, i već su razgrabrljeni, dok odlazak na Egej u julu ili avgustu košta duplo više. Čitalac "Novosti" Milan Jeftić (35) iz Beograda kaže da je ove godine odlučio da sa suprugom ide na odmor u prvoj polovini juna.

Foto: Novosti
- Opredelili smo se za jedno poznato letovalište na prvom prstu Halkidija, gde 15 dana sa autobuskim prevozom košta 250 evra po osobi - navodi Jeftić. - Za isti taj apartman u julu treba izdvojiti 500 evra po osobi i dodatno za povratnu kartu za autobus još 75 evra. Ogromna je razlika, tako da ćemo mi za dve osobe sada da platimo 500 evra, umesto 1.150 evra.
U Nacionalnoj asocijaciji turističkih agencija Srbije (Juta) kažu da je interesovanje za letnje aranžmane veliko, a da je najpovoljnije rezervisati ih već u oktobru, jer su tada i do 50 odsto jeftiniji nego sada.
- Cene su u odnosu na prošlu godinu više za pet do 15 odsto - kaže direktor ove organizacije Aleksandar Seničić. - Interesovanje je dosta veliko. Tradicionalno, najposećenija i najznačajnija je pre svega Grčka, gde i ove godine očekujem skoro milion naših turista da boravi. Zatim Crna Gora, Turska, Egipat, Tunis, Španija, Italija, Bugarska, Hrvatska.
Prema njegovim rečima, cena apartmanskog smeštaja u Grčkoj za četvoročlanu porodicu u junu iznosi 400 do 450 evra.
- U sezoni je to duplo, znači negde između 850 i 1.000 evra - kaže Seničić. - Kad govorimo o predsezoni, a to je ono što sve češće naši putnici koriste, kraj maja pa do 10. ili 15. juna i od kraja avgusta do kraja septembra, tada su cene značajno niže i možemo otići u Grčku sa sveobuhvatnim prevozom i smeštajem u apartmanima i za 150 evra po osobi.
Kako dodaje, statistika pokazuje da je oko 10 odsto manje prodatih aranžmana nego prošle godine.
- Moramo da imamo u vidu da postoje određene društvene okolnosti trenutno u našoj zemlji, koje ne pogoduju putovanjima - kaže Seničić. - Određeni broj škola nije radio, ni fakulteta, a na odluke roditelja kada će putovati na more utiče i to kada će se škola završiti, kada će biti prijemni ispiti.
Prema njegovim rečima trenutna situacija u zemlji negativno utiče na turističku industriju, jer se ne realizuje veliki broj đačkih putovanja. On kaže da to utiče na unutrašnji promet u Srbiji u velikoj meri, pogotovo za one objekte koji nisu na komercijalnom tržištu, nego koji žive pre svega od dečjeg i omladinskog turizma. Zbog toga što određen broj škola nije radio, kako objašnjava, ne realizuju se ekskurzije i novac roditelja koji su te ekskurzije platili je zarobljen. On navodi da je bilo izleta, ekskurzija i rekreativnih nastava, ali ne u meri koja se očekivala.
- Negde oko 30 do 35 odsto je realizovano, dakle trećina od onoga što je bilo planirano - rekao je Seničić. - Takođe, otkazivane su ekskurzije, putovanja u inostranstvo. Sve su to problemi sa kojima se suočavamo, ja se nadam samo da to neće potrajati i očekujemo stabilizaciju da bismo eventualno sve te programe mogli da realizujemo makar na jesen. Ukoliko se ne realizuju ekskurzije, većina hotela pokazala je razumevanje za trenutnu situaciju i gledaju da izađu u susret tako što će ili pomeriti termine ili u nekom periodu vratiti novac.
Urušava se slika sigurne destinacije
ZBOG okolnosti u Srbiji imamo značajan pad rezervacija stranih turista za naredni period, i tek u junu će se videti prava slika koliko će to uticati na turističku industriju, ukazuje direktor Jute Aleksandar Seničić. On je naveo da se u turističom sektoru očekivao do 20 odsto veći broj gostiju iz inostranstva, ali da okolnosti u zemlji negativno utiču na njihov dolazak.
- Poseta manjeg broja gostiju odražava se i na manji broj noćenja u hotelima, ali i na turističke agencije, prevoznike i vodiče - ističe Seničić. - Takva je situacija, nažalost, i u narednih mesec ili dva prema bukinzima i informacijama koje smo dobili iz hotela. Isto tako vidimo da se smanjio broj rezervacija i da ima veliki broj otkaza kada je reč o rentakar kompanijama. To nam govori da je jedan dobar deo poslovnih putovanja takođe otkazan, jer to su oni gosti koji su nam najznačajniji i koji najviše novca troše. Neke manje manifestacije i kongresi su takođe otkazani.
Ipak nas, kako dodaje, posećuju gosti iz okruženja, ali ima turista i iz Turske, Bugarske i Rusije, kao i Kine. On ukazuje da je potrebno da se nastavi sa promocijom Srbije, jer osim što nam ljudi sada ne dolaze, urušava se slika jedne sigurne destinacije, a to je ono što može dugoročno da bude problem našoj zemlji.

URSULA FON DER LAJEN NAPUSTILA SKUP U LUKSEMBURGU: Pevala se pesma „Dan Pobede“ na ruskom jeziku (VIDEO)
PREDSEDNICA Evropske komisije Ursula fon der Lajen zatekla se 9. maja u centru Luksemburga na memorijalnom skupu koji je organizovala partija Mir d’Vollek, gde su učesnici pevali čuvenu pesmu „Dan Pobede“.
10. 05. 2025. u 11:10

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

"NjEGOV ALKOHOL": Tramp navodno ima porok kojem ne može da odoli - iz Bele kuće oštro demantovali
PREMA tvrdnjama jednog službenika iz Bele kuće, predsednik SAD Donald Tramp konzumira izuzetno velike količine slatkiša. Opšte je poznato da je Tramp veliki ljubitelj kole lajt, do te mere da je u Ovalnoj sobi instalirano posebno dugme za taj napitak. Međutim, ono što mnoge njegove pristalice možda ne znaju jeste da je Tramp, sudeći prema izjavama sadašnjih i bivših službenika, saradnika i bliskih prijatelja, dugogodišnji samoprozvani zaljubljenik u slatko.
10. 05. 2025. u 12:21
Komentari (0)