EU ODLUČILA: "Jadar" projekat kompanije Rio Tinto proglašen strateškim projektom za EU
KOMPANIJA Rio Tinto pozdravlja odluku Evropske komisije kojom se, na osnovu Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), projekat "Jadar“ proglašava strateškim projektom.

Foto: Promo
Ova odluka potvrđuje da se Projekat "Jadar" može razvijati u skladu sa standardima EU. Odluka Evropske komisije ukazuje na veliki značaj Projekta "Jadar" za Srbiju i EU i za sigurno snabdevanje kritičnim sirovinama koje su neophodne za zelenu tranziciju.
Projekat "Jadar" jedan je od najperspektivnijih i najbolje istraženih litijumskih projekata u Evropi. Sa procenjenom proizvodnjom od 58.000 tona litijum karbonata godišnje, Srbija ima potencijal da postane ključni igrač u lancu snabdevanja električnim vozilima.
REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!
- Odluka EU da "Jadar" proglasi projektom od strateškog značaja, potvrđuje da Srbija ima važnu ulogu u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope. Posvećeni smo razvoju projekta u skladu sa zakonima Srbije i evropskim standardima, uz transparentan pristup i stalni dijalog sa svim zainteresovanim stranama - izjavio je Čed Bluit, direktor Projekta "Jadar".
REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!
Ključne informacije o projektu "Jadar"
- Grupacija Rio Tinto 2001. godine je u Srbiji osnovala kompaniju Rio Sava Exploration d.o.o., ćerku firmu za sprovođenje geoloških istraživanja. 2004. godine u decembru nov mineral, bogat litijumom i borom pronađen je u dolini reke Jadar u blizini Loznice, u Zapadnoj Srbiji kao rezultat sprovedenih geoloških istraživanja. Za otkriće ovog jedinstvenog minerala zaslužan je tim domaćih i stranih geologa, što je 2006. godine dovelo do registracije potpuno novog minerala nazvanog jadarit, koji je ime dobio po dolini reke u kojoj je pronađen. Srbija je za sada jedino mesto na svetu gde je jadarit pronađen. Za više informacija o Projektu „Jadar“ posetite: https://riotintoserbia.com/projekat-jadar/
- Ležište se nalazi 370 - 650 metara ispod površine, zbog čega je "Jadar" planiran kao podzemni rudnik, kome bi se pristupalo putem dva vertikalna okna.
- Razvoj i planiranje projekta kao podzemnog rudnika, potencijalne uticaje projekta na okolinu svodi na minimum dok istovremeno omogućuje neometan nastavak poljoprivrednih aktivnosti na površini.
- Prerada jadarita uključuje dobro poznate, testirane metode, uključujući i upotrebu sumporne kiseline u procesu rastvaranja rude u zatvorenim posudama na temperaturi od 90°C.
- Projekat Jadar odgovorno planira upotrebu vodnih resursa za potrebe rada podzemnog rudnika i fabrike za preradu. Pijaća voda se neće se koristiti.
- Snabdevanje vodom biće obezbeđeno iz tri izvora: otpadne rudničke vode (prečišćene pre upotrebe), sakupljene atmosferske vode i aluviona reke Drine (isključivo kao dopunski izvor, ne iz same reke). Prečišćena voda biće najmanje istog kvaliteta kao voda u koju se ispušta, kako je propisano i zakonom Republike Srbije.
- U zaštitu voda i životne sredine biće uloženo više od 100 miliona dolara, uz primenu najsavremenijih tehnologija za prečišćavanje, kao što su ultrafiltracija, reverzna osmoza i jonska izmena, uz stalni nadzor kvaliteta u realnom vremenu i javno dostupne podatke.
- Projekat Jadar predstavlja najveću stranu direktnu investiciju u Srbiji, sa procenjenim kapitalnim ulaganjem od 2,55 milijardi evra i kreiraće 3.500 radnih mesta tokom izgradnje i 1.300 stalnih radnih mesta, uključujući rukovodeće, tehničke i operativne pozicije. Loznica će ostvariti 25 miliona evra godišnje od poreza, čime će njen budžet biti uvećan za 70%.
Projekat je uvršten među strateške projekte van teritorije EU, što potvrđuje njegov strateški značaj, tehničku izvodljivost i usklađenost sa standardima zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (ESG).
Litijum iz Srbije ima potencijal da postane važna komponenta evropskog lanca vrednosti u oblasti baterija, što Srbiji omogućava da se integriše u ovaj strateški sektor. Projekat otvara mogućnosti za snažan privredni rast kroz razvoj lokalnog lanca vrednosti i privlačenje novih investicija u visokotehnološke sektore.
Pre početka izgradnje rudnika i postrojenja za preradu, neophodno je sprovesti niz zakonom propisanih procedura, koje uključuju nastavak razvoja projekta u smislu dozvola, ažuriranje studija o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i finalno ishodovanje svih neophodnih dozvola i odobrenja.
Kompanija Rio Tinto ostaje posvećena dijalogu sa svim zainteresovanim stranama i sprovođenju projekta u potpunoj usklađenosti sa standardima zaštite životne sredine i regulatornim zahtevima Srbije i EU.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (15)