KUPAC BROJI KILOVATE, DISTRIBUCIJA PROVERAVA: Uredbom preciziran način samoočitavanja potrošnje struje
APLIKACIJU "Elektrodistribucije Srbije" (EDS) do sada ima 399.400 građana na mobilnim telefonima, putem koje mogu da prijave stanje svoje potrošnje struje, kažu za "Novosti" u ovom preduzeću. Ova digitalna usluga uvedena je krajem februara, a Vlada Srbije je na poslednjoj sednici usvojila uredbu kojom je preciziran način samoočitavanja brojila potrošača. Ovim aktom, koji je stupio na snagu 4. jula, propisano je da građani koji to žele, redovno, od 1. do 6. svakog meseca, šalju stanje potrošnje, a EDS ima obavezu da to proverava jednom u tri meseca.

Umesto korisnika, instalacijama će gazdovati "EPS distribucija"
Zakonom o energetici predviđena je mogućnost da građani sami dostavljaju ove podatke, i to mogu da učini na više načina - koristići aplikaciju na mobilnom telefonu ili na sajtu EDS, pozivom na besplatan broj kontakt centra 0800 360 300, putem imejla i na šalterima lokalnih elektrodistribucija. Ipak, potvrda da je brojilo očitano potrošaču stiže jedino u aplikaciji. Mogućnost samoočitavanja se odnosi na korisnike koji imaju stara brojila, dok građanima koji imaju pametne uređaje za merenje potrošnje, stanje daljinski očitavati isključivo EDS jednom mesečno.
Samostalno praćenje potrošnje je na dobrovoljnoj bazi, a vladinom uredbom je propisano da je krajnji kupac koji koristi taj sistem dužan da operatoru sistema, odnosno EDS-u, redovno dostavlja očitano stanje brojila do šestog u mesecu. Datum dostavljanja stanja brojila uzima se kao dan očitavanja brojila.
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Definisano je i da ukoliko potrošač u tri uzastopna meseca ne dostavi stanje brojila u predviđenom roku onda prestaje mogućnost korišćenja sistema samoočitavanja. Kada se to desi, onda kupac ponovo može da podnese prijavu da samostalno prati potrošnju nakon šest meseci. Ukoliko neko dođe na ideju da EDS-u eventualno šalje netačne podatke, to neće proći. Uredba propisuje da operator sistema ima obavezu da najmanje jednom u tri meseca očitavanjem proveri podatke koje su dostavili potrošači. U slučaju da tom prilikom EDS utvrdi da se dostavljeni podaci o očitanim stanjima brojila razlikuju za više od 30 odsto, krajnjem kupcu prestaje mogućnost korišćenja sistema samoočitavanja. Kada dođe do ove situacije, EDS o tome mora da obavesti potrošača putem aplikacije, elektronskom poštom, SMS ili pisanim putem.
U slučaju da potrošač nije poslao očitano stanje brojila do šestog u mesecu, EDS ima obavezu da podatke o potrošnji obezbedi i dostavi EPS-u. Krajnji kupac koji je u sistemu redovnog samoočitavanja može da se odjavi iz softverske aplikacije i u tom slučaju EDS očitava potrošnju.
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Fotografija i prijava
ČESTO se dešava da korisnici aplikacije EDS koji imaju više brojila prikom slanja podataka pomešaju slike, pa iz ovog preduzeća savetuju potrošače da provere da li fotografišu brojilo za koje šalju prijavu i da slikaju celo brojilo.
Korisnici mogu i na stranici EDS https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online da prijave stanje i pronađu kontakte za slanje i-mejlom i telefonom. Detaljno uputstvo kako prijaviti stanje brojila preko aplikacije EDS građani mogu da pronađu na njihovom zvaničnom sajtu i YouTube kanalu.
U EPS-u kažu da pre slanja podataka o stanju brojila, potrošači treba da prihvate uslove korišćenja kako bi postali samočitači brojila električne energije, a oni se mogu se pročitati u aplikaciji i na internet stranici EDS. Moguće je prijaviti stanje više brojila sa jednog telefona, a uskoro će biti dostupna i verzija da se nepromenljivi podaci za sva ta brojila memorišu za brži unos.
Može i putem ajfona
I KORISNICI ajfona sada mogu brzo i lako da prijave potrošnju stuje, jer je aplikacija EDS od prošle sedmice dostupna i za IOS operativni sistem. Korisnici aplikacije EDS sa android operativnim sistem treba da je ažuriraju i koriste unapređenu verziju koja je dostupna od 1. jula, a sadrži novu opciju na zahtev korisnika - provera da li je prijava poslata.
Posle instaliranja aplikacije izabere se svetlo plava ikonica "prijava stanja brojila", zatim izabere opština, popune osnovni podaci i pošalju slike stanja brojila. Potrošači sa teritorije Beograda koji putem aplikacije prijavljuju stanje brojila, od avgusta, imaju opciju da unesu ili ED broj ili šifru mernog mesta, koja se nalazi u gornjem levom uglu računa. Za ostale opštine u Srbiji je i do sada važilo da treba tačno da ukucaju šifru mernog mesta. Nakon ovoga, treba prisnuti polje "sledeći korak" i popuniti polja označena zvezdicom - ime i prezime i tarifu.
Stanja u poljima za unos tarifa moraju biti ista kao i stanja prikazana na slici brojila. Unosi se isključivo broj do zareza, odnosno do crvenog kvadratića na analognim brojilima. Nakon toga, treba odabrati datum kada je brojilo slikano i kliknuti OK, a zatim na polje "slika". Iz galerije telfona se izabere fotografija i doda slika brojila. Korisnik će dobiti obaveštenje da je uspešno dodata. Nakon toga korisnik treba da klikne na dugme "pošaljite prijavu". Kada je prihvaćena stići će potvrda da je prijava evidentirana.

ČETIRI ZEMLjE EU ODBILE TRAMPOV PLAN: Neće da kupuju američko oružje za Ukrajinu!
ČETIRI evropske zemlje odbile su da učestvuju u projektu predsednika SAD Donalda Trampa o kupovini američkog oružja za Ukrajinu.
16. 07. 2025. u 14:12

BEBA IZ SRBIJE SE UGUŠILA NAOČIGLED RODITELjA: Nezapamćena tragedija na Halkidikiju
BEBA iz Srbije, stara svega 13 meseci, iznenada je izgubila život u jednom ugostiteljskom objektu na Halkidikiju. Kako navode grčki mediji, ova nezapamćena tragedija odigrala se pred očima detetovih roditelja.
16. 07. 2025. u 14:33

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)