POSLEDNJA RATA 2031. GODINE: Isplaćeno 11,4 miliona evra za kredit iz Titovog vremena
SRBIJA je u utorak iz budžeta isplatila 11,41 miliona evra po osnovu zajmova iz perioda sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, rečeno je Tanjugu u Narodnoj banci Srbije.

Tanjug
Reč je o kreditu koji je u vreme nekadašnje SFRJ uzet od Svetske banke.
U NBS kažu da je juče preko računa NBS kao agenta države po reprogramiranim dugovima bivše SFRJ prema Svetskoj banci, izvršeno plaćanje dospelih obaveza po Konsolidacionom zajmu A u iznosu od 11,41 miliona evra (9,41 miliona evra po osnovu glavnice i dva miliona evra po osnovu kamate) za koje su sredstva obezbeđena iz budžeta Srbije.
Do kraja godine, odnosno u decembru, prema Svetskoj banci dospevaju obaveze po Konsolidacionom zajmu B u ukupnom iznosu od 22,05 miliona evra (17,87 miliona evra po osnovu glavnice i 4,18 miliona evra po osnovu kamate).
Stanje duga Republike Srbije prema Svetskoj banci po tim zajmovima ukupno iznosi 616,06 miliona evra, i to po Konsolidacionom zajmu A - 206,25 miliona evra, a po Konsolidacionom zajmu B - 409,81 milion evra.
Što se tiče dinamike otplate ovih obaveza, po Konsolidacionom zajmu A, otplate su dva puta godišnje - u martu i septembru, pri čemu poslednja rata dopseva 15. septembra 2031. godine.
Po Konsolidacionom zajmu B, otplate se takođe obavljaju dva puta godišnje, u junu i decembru, pri čemu poslednja rata dospeva 15. decembra 2031. godine.
Obaveze Republike Srbije prema poveriocima Pariskog kluba ukupno iznose 924,75 miliona evra i dospevaju zaključno sa 2041. godinom.
Obavljaju se dva puta godišnje u martu i septembru, a obaveze koje dospevaju u septembru 2020. godine iznose 71,95 miliona evra, navode u NBS.
Preporučujemo

VAŽNO ZA GRAĐANE SRBIJE: Ako ste uzeli moratorijum, ove stvari morate da znate
20. 08. 2020. u 13:28 >> 13:28

TOKOM PANDEMIJE KORONE: Banke pooštrile standarde za odobravanje kredita
08. 09. 2020. u 15:03

NEPRIJATNO IZNENAĐENjE: Građanima stigla rata usled moratorijuma - evo o čemu se radi
08. 09. 2020. u 13:16

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (2)