U KORONI SVI JURILI GOTOVINU: Keš pozajmica u decembru za 14,6 odsto više nego u istom mesecu 2019, mnogi se odlučuju za refinansiranje
UPRKOS finansijskoj neizvesnosti i drugim okolnostima koje je donela pandemijska kriza, ukupno stanje gotovinskih i refinansirajućih kredita u prošloj godini je poraslo.
Prema poslednjim podacima Kreditnog biroa, lane je zaduženost po gotovinskim kreditima porasla za 72,6 milijardi dinara u odnosu na prethodnu godinu.
Tako su lane od ukupnog broja podignutih kredita, 61,3 odsto njih bili keš, a udeo gotovinskih u ukupnoj sumi svih pozajmica je 47,4 procenta. Kada se prevede u novac, dok su u decembru 2019. na ime gotovinskih kredita žitelji Srbije pozajmili 495.853 miliona dinara, godinu dana kasnije posudili su 568.417 miliona dinara. Dodatno se za potrošačke kredite u decembru dugovalo 17.971 milion dinara, dok je godinu ranije, u istom mesecu, od banaka za potrošnju pozajmljeno 16.667 miliona dinara.
Prema oceni banaka, tražnja stanovništva za kreditima povećana je od avgusta do septembra, a pre svega za dinarskim gotovinskim i kreditima za refinansiranje.
Rast gotovinskih kredita stanovništvu u decembru je iznosio 14,6 odsto. Stručnjaci kažu da je osim povoljnih uslova zaduživanja, rastu kredita stanovništva doprineo i dodatni dvomesečni moratorijum.
Da je tražnja za finansijskom podrškom u vidu keš i refinansirajućih kredita bila veća lane nego u 2019. godini, potvrđuju u većini banaka. Tokom februara, jula i decembra odobren je veći broj novih kredita u ovoj oblasti, dok je u junu, avgustu i novembru iznos novih pozajmljenih sredstava bio veći u odnosu na iste periode 2019. godine.
- Kad je reč o stanju gotovinskih i refinansirajućih kredita, koje obuhvata i pozajmice odobrene prošle godine i one koje klijenti otplaćuju odranije, ostvaren je rast ukupnog iznosa od pet odsto u odnosu na 2019. godinu. Prosečan odobreni gotovinski i refinansirajući kredit u 2020. iznosio je približno 619.000 dinara - kažu u Erste banci.
Građanima su na bankarskom tržištu trenutno dostupni gotovinski krediti od deset hiljada do tri miliona dinara, sa rokom otplate od nekoliko meseci do nekoliko godina i kamatnom stopom od oko osam odsto.
VISOKA KAMATA
PREMA rečima Vladimira Vasića, generalnog sekretara UBS, 2011. godine cena prosečnog kredita u dinarima je bila 17,78 odsto, dok je danas 7,34 odsto. Sa druge strane, u Nemačkoj ta kamata u evrima iznosi između 1,5 i 2,5 odsto, a Vasić kaže da cena zavisi od mnogo faktora, kao i da veruje da će Srbija u narednim godinama dostići i te kamate, kada bude imala takozvani investicioni rejting.
ONLAJN POZAJMICE
U VEĆINI finansijskih ustanova ističu da su građani prošle godine i češće nego ranije koristili digitalne servise. Osim učestalijeg otvaranja računa onlajn, na ovaj način su često podnosili i zahteve za pozajmice, pa su tako onlajn keš krediti činili značajan udeo svih gotovinskih kredita.
Preporučujemo
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
"IZBOMBARDOVALI SMO SRBE SAMO TAKO": Pevač služio na KiM 1999. - javnost u neverici zbog njegove izjave (VIDEO)
PEVAČ Džejms Blant, koji se proslavio debitantskim albumom "Back to Bedlam", služio je u Kforu 1999. godine, za vreme i neposredno nakon bombardovanja.
27. 01. 2025. u 12:07
Komentari (0)