SAMO ZA PRIPADNIKE ORUŽANIH SNAGA: Zavirite na Međunarodni kurs napredne prve pomoći (FOTO)
U CENTRU za obuku logistike u Nišu u toku je međunarodni kurs napredne prve pomoći za pripadnike stranih oružanih snaga.

Foto: Ministarstvo odbrane
Kurs pohađaju lekari, bolničari i medicinski tehničari iz Azerbejdžana, Alžira, Austrije, Bosne i Hercegovine, Grčke i Crne Gore koji se na svojim stalnim dužnostima primarno ne bave urgentnim medicinskim zbrinjavanjem.
Tokom višenedeljne obuke u specijalizovanim kabinetima i na terenu, polaznici se teoretski i praktično osposobljavaju za zbrinjavanje povređenih na mestu nesreće u mirnodopskim i ratnim uslovima, kao i u slučaju elementarnih nepogoda.
Obuku realizuju instruktori iz Čete za obuku sanitetske službe iz sastava Centra, u saradnji sa lekarima-specijalistima iz Vojne bolnice Niš. Programom su obuhvaćeni sadržaji iz oblasti primarne medicinske zaštite od početne procene, preko trijaže, izvlačenja povređenog u bezbednu zonu, pregleda pacijenta po kontrolnoj listi i ukazivanja prve pomoći, do evakuacije kopnenim i vazdušnim putem.
Realizacija ovog kursa kao i drugih oblika usavršavanja za pripadnike logističkih službi stranih oružanih snaga u Centru za obuku logistike predstavlja potvrdu kvaliteta instruktorskog kadra i obuke u jedinicama Vojske Srbije i doprinosi jačanju bilateralnih odnosa sa partnerskim državama.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)