KNJIŽEVNA KRITIKA: Riznice znanja
U FOKUSU knjige Jasmine Ninkov "Nova biblioteka, inovativnost i socijalna uloga" (Internet klub, Ljig, Pedagoški fakultet, Sombor 2023), jesu sve transformacije javnih biblioteka u aktuelnom trenutku, kao i u bližoj i daljoj budućnosti.

Foto: Privatna arhiva
Na osnovu svog izuzetno bogatog bibliotečkog iskustva, sticanog iz prakse kod nas i u svetu, na brojnim skupovima bibliotečkih posvećenika na kojima je mnogo puta i sama izlagala, i u posetama različitim bibliotekama, autorka pišući o tim transformacijama upoređuje prakse, uočava sličnosti i razlike, uviđa potencijale biblioteka kod nas, iznosi konkretna zapažanja, probleme, ali daje i predloge za njihovo rešavanje i realizaciju pozitivnih, novih praksi.
Zašavši najpre u istoriju bibliotekarstva i mesto javnih biblioteka u njoj sa ciljem da dođe do ključne tačke značaja tehnoloških, socijalnih i kulturnih procesa u 21. veku osvrnuvši se na razvoj njihovog poslovanja kroz vreme, sve do danas, autorka, u borhesovskom smislu, postepeno razotkriva tajnu vremena. Ti segmenti teksta kroz celu knjigu implicite pokazuju čitavu filozofiju ovog plemenitog, izuzetno značajnog zanimanja, od kojeg zapravo zavisi ekonomski razvoj svake zemlje.
Autorka u knjizi pokazuje kako taj razvoj zavisi od znanja kao ključnog resursa našeg veka u kojem su "biblioteke riznice znanja, najznačajniji centri kulture, doživotnog obrazovanja, informisanja i socijalne integracije". U tom cilju ona ukazuje na značaj ulaganja u informatički servis javnih biblioteka, jer je internet temelj civilizacije informacija, i na samu demokratizaciju informacija koje više nisu privilegija elitnih slojeva društva.

Foto promo
U knjizi je pokazano kako se s promenama biblioteka u informatičkoj eri i širanjem njihove namene menja i profil njenih korisnika koje ne čine samo čitaoci, ali i profil samih bibliotekara i njihovih rukovodilaca koji nastoje da u sklad sa odgovarajućom organizacionom strukturom odgovore na potrebe čitalaca kako da, između ostalog, osim fizičkim fondovima, pristupe i virtuelnim dokumentima. Upravo zbog toga u knjizi je velika pažnja posvećena informacionom menadžmentu, nastojanju stvaranja globalne biblioteke i mogućnosti da se pristupi informacijama o publikacijama bez obzira na to gde se one nalaze.
Kako najpre kao učenici i studenti, potom i kao profesionalci u različitim oblastima, pamtimo najbolje predavače, a uvek iznova čitamo najbolje knjige i nalazimo im povlašćena mesta u ličnim bibliotekama, tako bi i ovoj knjizi trebalo naći takvo mesto. Ona je pouzdani vodič u otkrivanju tajne vremena i biblioteka u fenomenu peščane knjige koja, sigurno, podrazumeva i digitalni svet.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (0)