KNJIŽEVNI KRITIČARI BIRAJU KNJIGU GODINE (5): Između iluzije i stvarnosti

В. Н.

18. 02. 2025. u 11:45

I pesničke i prozne knjige oslikavaju životne sudbine.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (5): Између илузије и стварности

Ilustracija Novosti

MARKO PAOVICA (Beograd)

1. "LjUBAVNI REGISTAR", Dragan Lakićević, ("Partenon")

2. "MRTVI DIM", Nebojša Jevrić, (SKZ)
3. "CRVENI KROVOVI", Neda Bjelanović, ("Arhipelag")
4. "NIKAD NE PIŠI STIHOVI ZA PONETI", Dušica Milanović
(NNK INTERNACIONAL; Književno društvo "Sveti Sava")
5. "BRZA POŠTA", Slobodan Jović, (SKZ, NB "Stevan Raičković" Kučevo)

I kada se seća detinjstva i odrastanja, i kada se dotiče političke i ratne zbilje, i kada oživljava erotske i emotivne komplekse svojih likova, pripovedačke vizije D. Lakićevića jednako karakteriše bolan kontrast između iluzije i stvarnosti. U preko 50 kratkih priča N. Jevrića prepliću se istorijsko, socijalno i antropološko zlo, kad u svojstvu presudnog sudbinskog činioca, kad, opet, u funkciji lakmusa za testiranje ljudske prirode. 

Foto privatna arhiva

Teško je reći šta u romanu N. Bjelanović više privlači čitaoca: potresnost jedinstvene ljubavne, porodične i ratne priče, ili humorni tonovi kontrolisane, šeherezadinski motivisane naracije. U novoj pesničkoj knjizi D. Milanović se oglašava iz samog središta izopačene sadašnjice taksativno nižući, u prepletu s peripetijama intimne emotivne drame, celu seriju znamenja evidentno predao pokaliptičnog stanja. Udaljen od buke urbanosti, S.  Jović i ovog puta postiže epifanijske proboje u svojoj otšelničkoj potrazi za suštinom i hrišćansko religioznim smislom neoveristički uprizorene svakodnevice.

* * * * * * * * * * * * *

LjILjANA LUKIĆ (Bijeljina)

1. "SREĆNA VODA", Nenad Šaponja, ("Prometej")

2. "KRATKA ISTORIJA TRENUTKA", Tanja Kragujević ("Čigoja")
3. "MJESEČINA ZA PONIJETI, Ranko Pavlović, (Solaris)
4. "PLATNO", Anđelko Anušić, (Javna biblioteka "Danilo Kiš")
5. "BRZA POŠTA", Slobodan Jović, (SKZ, NB "Stevan Raičković" Kučevo)

Briljantni erudita i filozof, ali i prefinjeni liričar,
N. Šaponja ispevao je moderni "Kanconijer", posvećen nežnoj ljubavi srodnih duša, dospelih u vasionske, eterične predele. Tananim lirskim prepletajima T. Kragujević nastavlja svoju meditativno-emocionalnu paradigmu kratkih trenutaka života, unoseći elemente oslikavanja aktuelne surove ratne stvarnosti (Gaza, Sirija, Ukrajina), uz dozu duboke saosećajnosti i humanosti prema onima koji pate. R. Pavlović, u, do sada, vrhunskom delu svog stvaralaštva, radnjom, prepletenom raznim vremenskim kodovima, u vidu filmskih sekvenci, dočarava scene vasionske i ovozemaljske ljubavi, oličene u dva ženska lika, dopunjujući roman i scenama iz života svog naroda i porodične tradicije.

Foto privatna arhiva

Knjiga A. Anušića treba da uveže stradanje srpskog naroda, čije rane, poput bolanog Dojčina, nosi i sam autor. Posebna novina u delu su pesme posvećene našim poznatim pesnicima u kojima lirski subjekat unosi reči iz njihovih pesama u sopstvene konstrukcije. Polazeći od tzv. malih stvari, sa mnogo empatije ne samo za ljude nego i sva živa bića, kao i prirodu uopšte, S. Jović gradi svoj poetski kosmos, ispunjen hrišćanskom blagošću, dobrotom, ljubavlju i humanošću, što nedostaje našoj savremenoj lirici.

* * * * * * * * * * * * *

KATARINA PANTOVIĆ (Beograd)

1. "LIDO", Velimir Knežević, (NB "Stefan Prvovenčani")
2. "ŽIVOT POSLE ŽIVOTA", Radmila Lazić, (NB "Stefan Prvovenčani")
3. "CRVENI KROVOVI", Neda Bjelanović, ("Arhipelag")
4. "STOLICA BEZ NASLONA", Danijela Repman, ("Treći Trg"/ "Srebrno drvo")
5. "ŠTA O NAMA MISLE ANĐELI", Tomislav Marinković, ("Arhipelag")

U knjizi pesama V. Kneževića promišljene i čvrste kompozicije, pred čitaocem iskrsavaju svakodnevni događaji oneobičeni u specifičnoj jezičko-stilskoj atmosferi. Zbirka R. Lazić donosi, žanrovski polimorfne i fragmentarne pesme koje se protežu od zapisa do haikua, pevajući o egzistencijalnoj i emotivnoj krizi i suočavanju, intenzivnije nego pre, sa tanatološkim silama i teskobnim sećanjima. N. Bjelanović u svom romanu na autentičan način bavi se ratom u Bosni, ispričavši ga iz do sada zanemarene kako ljudske, tako i literarne perspektive. 

Foto privatna arhiva

Roman D. Repman spaja lirski senzibilitet sa samouverenom narativnom rečenicom, nudeći potresnu priču koja je do sada bila marginalna u srpskoj književnosti: odnos majke i ćerke. Pesnički svet T. Marinkovića okrenut je zapitanosti o smislu i održanju životne vitalnosti, u kojima se ovozemaljsko i predmetno ukršta sa onostranim i nebeskim u jednoj tački, poeziji, koja predstavlja nikad iscrpiv izvor života.

* * * * * * * * * * * * *

MILE TASIĆ (Subotica)

1. "METOHIJSKI SFUMATO", Danica Filipović,  ("Prometej")
2. "DESET PORTRETA I DESET RAZGOVORA", Milivoje Pavlović, ("Službeni glasnik")
3. "MARTIN UDIO", Sanja Savić Milosavljević, ("Bedem")
4. "PLATNO", Anđelko Anušić, (Biblioteka "Danilo Kiš")
5. "SONETI O ZEMALjSKOJ LjUBAVI", Nenad Grujičić, ("Brankovo kolo")

Knjiga D. Filipović neobične a ipak pristupačne forme, vodi nas kroz kosovskometohijsku golgotu isprepletanu, koliko opštim mestima istorijskog toka, još više sudbinom pojedinca. Iskrenost koja provejava kroz dijalog koji M. Pavlović vodi sa deset značajnih autora srpske kulture doneo nam je detalje koje smo i sami tražili kako bi priču o njima upotpunili. Bolna priča S. S. Milosavljević o sudbini naših ljudi razapetih između Beograda i Like u poslednje tri decenije, nakon građanskih ratova na tlu bivše zajedničke zemlje, kroz prizmu tri lika. 

Foto privatna arhiva

Pokušaj da svoju nesnađenost pojedinac pretoči u trajan i spokojan život, autorka vrlo plastično tokom svog romana nudi čitaocu i pored dubokih lomova kroz koje junaci knjige prolaze. Zbirka pesama A. Anušića se ne oslanja samo na naša najznačajnija poetska ostvarenja već uspešno nadograđuje srpsku poetiku vrednim stihovima. Originalnim pristupom, jasnim ali vredno izbrušenim stihom Anušić stvara zbirku aktuelnih događanja izdižući je istovremeno u bezvremenski prostor trajanja. M. Grujičić nam veoma zrelo svojim sonetima govori o ljubavi ovozemaljskoj, svakako okrenutoj i onoj koja tome izmiče ka onoj onozemaljskoj, onoj nadduhovnoj. Dobro "skrojeni" stihovi baš kao i ljubav kreću se između sna i jave.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RASPARČAVANJE HRVATSKE: Šešelj o podeli Balkana posle pregovora Rusa i Amera (VIDEO)