VOLIM TE – RAZLIČITO: Danica Bogojević dobitnica ovogodišnje nagrade "Gordana Brajović"

Драган Богутовић

15. 06. 2021. u 18:45

UGLEDNU nagradu "Gordana Brajović" za najbolju knjigu za decu i mlade dobila je Danica Bogojević (1981) za roman "Zagrli Mesec", u izdanju "Lagune".

ВОЛИМ ТЕ – РАЗЛИЧИТО: Даница Богојевић добитница овогодишње награде Гордана Брајовић

Foto: VN

Ovo priznanje biće joj uručeno sutra u Aleksincu. Izuzetno topla i mudra priča o porodici, nagoveštajima prvih ljubavi, ali i nesporazumima u školi i van nje, našla je put do čitalaca i kritičara.

Autorka je studirala arheologiju, a kao turizmolog radi u rodnom Užicu. U književnost je ušla pre pet godina romanom "Tajna Iskre", istorijskom dramom sa elementima fantastike, a "Zagrli Mesec" je njena prva knjiga za mlade.

* Šta je bio motiv da napišete jedan ovakav roman?

- Smatram da je stvarati za decu veoma teško i pre svega odgovorno. Iskreno, dugo sam bežala od toga, sve dok jednog dana u dnevnim novinama nisam pročitala užasnu vest: u nekom malom gradu, u jednoj osnovnoj školi, deca su maltretirala vršnjaka samo zbog toga što ima Daunov sindrom. Ta vest veoma me je potresla i došla sam na ideju da napišem roman koji će im, na njima prihvatljiv način, približiti osobe sa Daunovim sindromom. Verujem da deca često rade loše stvari iz čistog neznanja. Ona po prirodi nisu zla i samo moramo naći način da im objasnimo život. Ovaj roman je moj pokušaj da ih podstaknem da gledaju svet iz drugog ugla.

Foto: VN

* Odrastanje je osetljiva tema, sa kojim ste se dilemama suočavali kao pisac?

- Morate paziti na svaku reč, biti jasni i koncizni, držati im pažnju, naučiti da im saopštite velike stvari na zabavan način. Ne smete ih lagati, oni to osećaju. Tinejdžeri su posebno osetljiva grupa. Moja junakinja Luna se ljuti na odrasle zbog toga što ne razgovaraju sa decom o svemu, jer je u godinama kada shvata da svet nije šareno i idealno mesto. Najčešće pohvale koje sam dobila od mladih čitalaca odnose se upravo na to. Ako želimo da stvorimo neko lepše i tolerantnije društvo i mi odrasli moramo prestati da žmurimo pred lošim stvarima i počnemo otvoreno razgovarati o njima.

Foto: VN

* Izuzetno je delikatna priča o Jugu, dečaku sa Daunovim sindromom.

-Roman prati život devojčice Lune koja ima mlađeg brata i u nastojanju da mu objasni nelagodne stvari, ona izmišlja bajke kojima mu približava svet. Ideja je bila da u priči postoje samo male naznake da je on neobičan dečak i da ga se ona zbog nečega stidi pred svojim vršnjacima, iako ga neizmerno voli. Ozbiljna tema zahtevala je pripremu, upoznala sam se sa problemima inkluzije u obrazovanju. Ono što me je najviše iznenadilo tokom razgovora sa ljudima koji rade na tim projektima je to što nisu deca ta koja imaju odbojnost prema čitavoj ideji, već odrasli. I uglavnom su se žalili da ih je strah, jer osećaju da nisu dovoljno pripremljeni ni obučeni za takvo nešto. Ne volim termin deca s posebnim potrebama. Smatram da je moj junak, Jug, sasvim običan dečak pun ljubavi prema svima. I volela bih da svi naučimo od njega kako se vole i razumeju ljudi koji nas okružuju. Uostalom, on ima jedan hromozom više od nas i to ga već deklariše kao pravog pravcatog Superheroja.

"IZAZOV" UZ PENZIONERE I FRIDU KALO

*U pripremi je novi roman Danice Bogojević - "Izazov".

- To je zabavna i poučna priča o odrastanju u vremenu modernih tehnologija. Izazovi na društvenim mrežama su veoma popularni. Nažalost, svedoci smo da su neretko i opasni. Moji junaci će na jedan neobičan način naučiti šta je zapravo jedini i pravi izazov u životu. U tome će im pomoći penzioneri iz komšiluka, i verovali ili ne, Frida Kalo lično, glavom i brkovima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

Stigla vam je jedna 110 godina stara poruka sa fronta