"ĐED ŽIVLJI NEGO ŠTO JE ZA ŽIVOTA BIO": Otvorena izložba "Vaskrs svetinja" Zorana Jovanovića Mačka na Miholjskoj prevlaci kod Tivta
IZLOŽBA fotografija "Vaskrs svetinja" otvorena je danas posle liturgije u Manastiru Svetog arhangela Mihaila na Miholjskoj prevlaci kod Tivta.
Ona predstavlja prateću manifestaciju Međunarodnoj duhovnoj manifestaciji "Sveti Jevstatije prevlački: Mitropolit Amfilohije, ličnost, delom isija", koja se se ove godine prvi put održava bez njenog osnivača blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija.
To je bio i povod da fotoreporter "Novosti" Zoran Jovanović Mačak izožbu koju su predhodno videli Beograđani, Trebinjci, Banjalučani i Novosađan dopuni sa još dvadesetak fotografija mitropolita Amfilohija.
- Blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija upoznao sam 1990. godine, kada je vladika banatski započeo obnovu manastira Vojilovica, blizu Pančeva. Kasnije sam i u Crnoj Gori kroz foto-objektiv revnosno pratio obnovu svetinja, a koju je podsticao mitropolit Afilohije. Zato je ova moja izložba fotografija "Vaskrs svetinja" zapravo omaž mitropolitu Amfilohiju - kazao je Jovanović.
Na izložbi je govorio Gojko Račević, urednik portala IN4S:
- Je li mrtav neko za kim je ostala čvrsta vera, živo srpstvo, slobodna Crna Gora, krst koji je lako poneti i raspeće s kojeg pevaju raspeti? Nije, dabome da nije, naš đed je danas življi nego što je za zemnoga života bio, jer što su tada bile njegove stope - danas i doveka je srpski trag večnosti! Što je bio njegov glas, danas i doveka je zakletva svakog od nas! Što je bio njegov pogled, danas i doveka su vidici vascelog srpstva, ponositog i nebeskog, jer da se nigde na zemlji ne začuje glas Srbinov - nebesa će glasno grmeti njime! No, ono što nam je za vladikom ostalo kao zavet, kao pričešće svakog živog, umrlog i još nerođenog Srbina, jeste obaveza da obnovimo lovćensku svetinju, Njegoševu kapelu - da zacelimo đedovu živu ranu, ranu Crne Gore i Srbije! Nije to mitropolit želeo u inat, nije to uprkos ovima što se zaklinju Meštrovićevim mauzolejem, svakako nije nekakva osveta pobednika, kako dušmani vele - već ključaonica vekova prošlih za vekove buduće. Naša je obaveza i ispunićemo je, ne đedu, već prađedovima i praunucima, jer kapela lovćenska nije bila tek grob Njegošev nego grudobran i gromobram vascele Crne Gore i raspetoga srpstva! Đed je svoj mir odavno i zaslužio i našao, nama je ostavio da mi nas zaslužimo, a kako drugačije do obnovom kapele na Lovćenu - grobnice Njegoševe i kolevke naše!
Nekadašnji novinar, a danas advokat Predrag Savić, jedan od idejnih tvoraca ove izložbe rekao je da svaki kamen ugrađen u 700 obnovljenih i novopodignutih svetinja u Crnoj Gori, predstavlja podsećanje na mitropolita Amfilohija, koji je napravio podvig nad podvizima i od zemlje koju su komunisti duhovno opustili i hramove u štale pretvarali, stvorio zemlju u kojoj su vaskrsli verni narod i hramovi.
- To je na kraju i dovelo do veličanstvenih litija biblijskih razmera. Srećan sam što sam uz kolegu Zorana Jovanovića Mačka mogao da svedočim i pišem o svemu tome.
Otvaranju izložbe prisustvovalo je preko 500 ljudi, a među njima bio je i predsednik Opštine Tivat Željko Komnenović. Okupljenima se obratiio i otac Mijajlo Backović.
Preporučujemo
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)