POVRATAK SVETACA POSLE STOLEĆA LUTANJA: Zbornik o Ermilu i Stratoniku - mučenicima beogradskim (FOTO)
NAJSTARIJI svetitelji iz Singidunuma su se posle 17 vekova lutanja vratili u Beograd kroz zbornik "Ermil i Stratonik - sveti ranohrišćanski mučenici beogradski" u izdanju Balkanološkog instituta SANU, čiji je urednik i vodeći autor dr Dubravka Preradović.

Foto: Balkanološki institut
Publikacija koja je prošle nedelje predstavljena javnosti je svojevrsna kruna poduhvata koji je započeo devedesetih. Pokrenuo ga je istoričar prof. dr Radomir Popović, protojerej-stavrofor, bogoslužeći kraj poznoantičke rimske grobnice u Brestoviku kraj Grocke, gde su po predanju bili sahranjeni "sveti Beograđani" i prevodeći njihovo žitije.
Javnost je bila začuđena jer su sveti Ermil i Stratonik bili zaboravljeni, a sada zbornik naučnih radova daje odgovore na mnoga pitanja o njima i izuzetan "putopis" kulta svetaca kroz prostor i vreme, od Singidunuma do Beograda. On je, prema žitiju, započeo u vreme cara Licinija, kada je singidunumski đakon Ermil uhapšen i podvrgnut mukama da bi se odrekao hrišćanstva. Uz Božju pomoć on je stoički izdržao, što je zadivilo njegovog tamničara Stratonika koji je postao hrišćanin i javno ispovedio veru.
Zbog toga su obojica osuđena na smrt i bačena u Dunav da bi mulj velike reke progutao i uspomenu na njih. Desilo se čudo i tela mučenika su odmah isplivala na obalu 19 stadija (rimskih milja) od Singidunuma, gde su ih hrišćani sahranili i od njihove grobnice napravili kultno mesto. Iako nije pronađen nesumnjiv dokaz da je reč baš o grobnici u Brestoviku, u to veruju i crkva i neki naučnici.
Zbornik otkriva da su pred hunskom najezdom u 5. veku mošti svetitelja prenete u Carigrad, prestonicu hrišćanskog Rima gde su stavljene u oltar najvažnijeg hrama - Svete Sofije, što svedoči o izuzetnom poštovanju kulta svetih Ermila i Stratonika. Mošti su najverovatnije uništili 1204. latinski krstaši tokom pljačke i razaranja Carigrada.
Autori Dubravka Preradović, Olga Špehar, Darko Todorović, Lazar Ljubić i Miloš Jovanović u zborniku otkrivaju kako je kult dosegao Atos, Sinaj i Kijevsku Rusiju i vratio se u Srbiju, gde su svetitelji prikazivani u vladarskim zadužbinama Studenici, Pećkoj patrijaršiji, Starom Nagoričanu, Dečanima, Manasiji. Pred osmanskim osvajanjima kult je otputovao sa Srbima u seobe. Veliki čelnik Radič Postupović je predstavio Ermila i Stratonika u svojoj zadužbini na Atosu, manastiru Konstamonitu, a na fruškogorsku Svetu goru su ga preneli Brankovići, gde fresku svetitelja nalazimo u manastiru Hopovu. Kada se učinilo da je kult iščileo, on se krajem 20. veka vratio u Beograd i zatvorio veliki krug.
NOVA ISTRAŽIVANjA
STUDIJE o Ermilu i Stratoniku objavljene u Zborniku napisane su u nameri da se podstaknu nova, prvenstveno interdisciplinarna istraživanja kultova ranohrišćanskih mučenika sa naših prostora, naglašava dr Dubravka Preradović.
- Prekretnicu u ustanovljenju kulta ove dvojice beogradskih mučenika označila je odluka Svetog arhijerejskog sinoda da se jedan paraklis Hrama Svetog Save na Vračaru posveti upravo svetima Ermilu i Stratoniku. Takođe, nedavno je odlučeno da se crkva-brvnara u okviru manastira Bogorodice Trojeručice pod Avalom, u naselju Drobnjaci kod Ripnja, koji je trenutno u izgradnji, posveti beogradskim ranohrišćanskim mučenicima - kaže Preradovićeva.
Figure Ermila i Stratonika su, po njenim rečima, sve češće deo slikanog programa novoustanovljenih hramova na teritoriji grada Beograda:
Foto: Privatna arhiva
- To je uslovilo potrebu da se dosadašnja znanja o svetim beogradskim mučenicima preispitaju i sistematizuju u sveobuhvatnoj publikaciji, koju su autori napisali sa namerom da čitaocu, putem analize i tumačenja skromnih pisanih istorijskih, hagiografskih, liturgijskih i ikonografskih izvora i arheoloških nalaza, daju što jasniju sliku o hrišćanstvu u Beogradu u vremenu u kojem su stradali đakon Ermil i njegov sapatnik Stratonik, o njihovom kultu i predstavama u istočnohrišćanskom svetu, a posebno u srednjovekovnoj Srbiji.
Preporučujemo

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)