KONCERT BEOGRADSKE FILHARMONIJE: Nastup uz violinistikinju Simonu Lamza i dirigenta Danijela Rajskina
BEOGRADSKA filharmonija nastupa na Kolarcu 23. decembra sa dirigentom Danijelom Rajskinom i violinistkinjom Simone Lamzmom: na programu je delo jedne od najvećih živih kompozitorki - "Ofertorijum" Sofije Gubajduline, kao i "Manfred" simfonija Čajkovskog.
Simona Lamzma foto: Marko Đoković
Simone Lamzma drugi put nastupa sa Beogradskom filharmonijom, a sa stalnim gostujućim dirigentom Danijelom Rajskinom je uigran tandem. Ovog puta izvodi poznato delo kompozitorke Sofije Gubajduline.
Priča o "Ofertorijumu" počela je slučajno, nakon razgovora između autorke i čuvenog violiniste Gidona Kremera, kada su jednom prilikom podelili vožnju taksijem. Delo je i posvećeno Kremeru, a autorka je stvorila delo koje je danas jedno od najpopularnijih savremenih koncerata.
Kako se navodi, filharmonijski koncert krunuše najambiciozniji simfonijski projekat Čajkovskog - " Manfred" simfonija. Delo je zasnovano na istoimenoj poemi Lorda Bajrona i najveće je simfonijsko delo kompozitora, kako po dužini, tako i po instrumentaciji.
Pored grandioznog repertoara, publika će imati priliku da čuje atraktivne instrumente. Onače, Simone Lamzma svira na Stradivarijusovoj violini Mlinarski iz 1718. godine, a u monumentalnom "Manfredu" čuće se i zvuk orgulja.
Preporučujemo
POČELE PROBE "RAZVOJNOG PUTA BORE ŠNAJDERA": Egon Savin u JDP režira Acu Popovića
21. 12. 2022. u 20:53
"ATMOSFERA" NA TRI JEZIKA: Predstava nastala u koprodukciji Vršca, Temišvara i Segedina
20. 12. 2022. u 19:53
GOSTOVANjE MUZEJA GRADA BEOGRADA U GRČKOJ: Izložba ikona "Od Krita do Dunava" u Solunu
14. 12. 2022. u 19:04
NEVEROVATNO OTKRIĆE U RUMUNIJI: Koristila kamen kao držač za vrata, ispostavilo se da vredi milion evra
KAŽU da je nečije smeće nečije blago, ali komad „kamena“ koji je decenijama držao vrata otvorenim predstavlja blago po gotovo svačijim standardima.
09. 12. 2025. u 16:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)