HRISOVULJA LJUBIVOJU RŠUMOVIĆU: Saopšten laureat Žičkog duhovnog sabora "Preobraženje 2023"
Tradicionalno na Spasovdan, žiri Žičkog duhovnog sabora “Preobraženje 2023” koji će se ove godine po 32. put održati u Kraljevu i manastiru Žiči, saopštio je da se ovogodišnja “Žička hrisovulja”, kao najviše priznanje Sabora, dodeljuje pesniku Ljubivoju Ršumoviću „za poeziju sa kojom su uzrastali mnogi naraštaji našeg i detinjeg naroda“.
G.Šljivić
- Ljubivoje Ršumović je koliko pesnik za decu, toliko i narodni pesnik. Biti narodni pesnik ne znači biti pesnik za širinu i množinu, nego znači biti pesnik u osnovi i pesnik po širini. U moderno doba svet detinjstva uveden je u kulturni prostor kao nova povlašćena oblast koja upućuje da ispod kulturnih slojeva, nagomilanih i teških, još uvek obitava ona prvobitna, otkrivajuća i otkrivenjska reč koju razumeju svi, bez razlike - navodi se, pored ostalog, u obrazloženju žirija koji su činili prošlogodišnji laureat Rade Tanasijević, Dejan Aleksić, Miloš Milišić, Ana Gvozdenović i predsednik Dragan Hamović.
G.Šljivić
Ovo značajno književno priznanje koje podrazumeva unikatnu “zlatopečatenu povelju” i ikonu Preobraženja biće, takođe tradicionalno, uručeno dobitniku na sam dan Preobraženja Gospodnjeg - 19. avgusta, pod svodovima Spasove crkve u srednjovekovnom manastiru Žiči.
Uz književne večeri i druge kulturno-umetničke manifestacije tokom Sabora, poeziji laureata biće posvećen i zbornik radova sa “okrulog stola” književnih kritičara koji se takođe održava u okviru „Preobraženja 2023“.
O LAUREATU
OVOGODIŠNjI dobitnik „Žičke hrisovulje“ Ljubivoje Ršumović rođen je 1939. godine u selu Ljubišu na Zlatiboru. Školovao se u rodnom selu, Čajetini, Užicu i u Beogradu gde je diplomirao na Filološkom fakultetu. Objavio je više od stotinu pesničkih i proznih naslova, većinom za decu, ali i za odrasle - od zbirke „Ma šta mi reče“ do najnovijeg izbora patriotske poezije „Rodoljubivojeve pesme“.
Dobitnik je svih domaćih priznanja u književnosti za decu i više uglednih međunarodnih nagrada. Kao telvizijski autor ostvario je više od šest stotina dečjih emisija, kao i dokumentarnih programa.
Preporučujemo
OD SRBIJE DO AMERIKE: U TOKU SNIMANjE DOKUMENTARNOG FILMA I SERIJALA „SVETI SAVA“
27. 01. 2026. u 12:30
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
DA LI JE TRAMP ZASPAO USRED SASTANKA? "Ne! Pogledajte, bilo je prilično dosadno!" (VIDEO)
DA LI je zaspao ili mu je samo bilo dosadno? Za američkog predsednika Donalda Trampa, sve je u oku posmatrača, kaže on.
30. 01. 2026. u 10:24
Komentari (0)