POHOD PISANE REČI INTERNET NEĆE ZAUSTAVITI: Pola veka jedne od najplemenitijih akcija Radio Beograda "Knjiga solidarnosti"
IZ Lukovdola, sela u Gorskom kotaru, krenula je pre pedeset godina jedna od najplemenitijih akcija Radio Beograda "Knjiga solidarnosti" - taj prvi pohod pisane reči, verovatno ne slučajno, počeo je u rodnom mestu tragično nastradalog pesnika "Jame" Ivana Gorana Kovačića...

foto "Knjiga solidarnosti"
A sve je krenulo slučajno, kada je 1972. godine na poznatu radijsku adresu stiglo nekoliko kutija knjiga iz novobeogradske škole "22. decembar" koje su prikupili đaci i poslali uz poruku: "Molimo čike iz Radio Beograda da ove knjige pošalju našim vršnjacima u nekom zabitom selu gde ne postoji đačka biblioteka". Adresa je bila prava, ali i adresat - pesnik Božidar Timotijević. Poklon je primio oberučke i odlučio da ovaj lepi i nesvakidašnji gest pretvori u akciju koja će, iz godine u godinu, predstavljati dar deci što do znanja i knjiga dolaze uz mnogo napora i truda, možda zato, sa još više radosti. Ubrzo je kuća u Hilandarskoj 2 bila zatrpana paketima knjiga. Stizale su poštom ili na rukama darodavaca koji su ponekad dolazili sa dva-tri primerka omiljenih naslova, ali i celim kompletima. Napravljeni su kontakti sa bibliotekama, izdavačima, pojedincima.
U najudaljenije kutke naše zemlje sa knjigama su putovali naši poznati pisci, slikari, glumci, novinari. Željno i žedno čekali su meštani goste i upijali svaku reč. Posle prve biblioteke u Lukovdolu, usledile su i naredne, u Lover Tari (Crna Gora), selu Soko kod Doboja, Andrićevoj Žepi, Dobruševu kod Bitolja, u Srbu na Kosovu. Velike dečje oči gledale su "uživo" omiljene pisce iz čitaniki Desanku Maksimović, Branka Ćopića, Dragana Lukića, Radomira Andrića, Radoslava Bratića... Tako se uz akciju "Selu u pohode" (koju je smislio i punog srca joj se predao Zoran Radmilović) sve više širila "Knjiga solidarnosti", a entuzijazam darodavaca nije prestajao ni u vreme ratova na prostorima SFRJ kao ni tokom NATO bombardovanja. Među poklonima nisu bile samo knjige već i sveske, olovke, bojice, đačke torbe. I nisu stizali darovi samo u zabita sela, već su obnavljane i dopunjene biblioteke srpskih manastira - Studenice, Mileševe, Đurđevih stupova, Banjske, Kalenića, Kumanice i Lipnja, a više od dve hiljade odabranih naslova poklonjeno je Hilandaru i njegovom metohu Kakovo.
Bili su to dirljivi susreti i za domaćine i goste, dešavali su se i neki posebni trenuci, kao kad je 1994. godine u rodnoj Neresnici boravio jedan od najvećih srpskih pesnika Stevan Raičković. Neposredni povod za dolazak bila je odluka OŠ "Ugrin Branković" iz Kučeva i MZ "Neresnica" da se u tamošnjoj školskoj zgradi otvori biblioteka koja je, po pesnikovoj želji, ponela ime njegovih roditelja, učitelja Milke i Živka Raičkovića.
- Neresnica je meni ostala kao jedna, skoro izmišljena reč. Ali ja sam se celog života sećao Neresnice, jer sam svuda morao da je zabeležim, na svakom svom dokumentu. U biografijama svojim uvek sam voleo da napišem da sam se rodio u Neresnici. Mnogi nisu znali gde je to, pa sam morao u zagradi da dodajem: istočna Srbija - pripovedao je pesnik pred okupljenim seljanima u prepunom školskom dvorištu, na hladnoj jesenjoj kiši.
Na slično sentimentalno putovanje pošao je i književnik Radomir Andrić. Sećao se male seoske biblioteke iz svog detinjstva, u selu Ljubanje kod Užica. Kako je govorio, brzo ih je pročitao, a i sve zapamtio: "O čojstvu i junaštvu" Marka Miljanova, Bremov "Život životinja", Veselinovićevog "Hajduk Stanka" i poneku knjigu Marka Tvena. Kada je mnogo godina kasnije sa "Knjigom solidarnosti" otišao u zavičaj i selo Zaovinu, svedočio je:
- Sa nama je bio i Mirko Dobričanin, narodni umetnik, guslar. U školi 10-15 đaka, okupili se meštani... Čitali smo pesme, bila priredba. I zanoćili smo u školi. Nekolicina se rasporedila po okolnim kućama, a mi smo čitavu noć razgovarali. Dobričin guslao. Uveče hladno, selo je. Šumi, huči borovina, a učitelj naložio peć bubnjaru. Tamo je kasnije napravljena brana, veštačko jezero, selo potopljeno, a škola izmeštena.
Andrić ističe da su listom sve izdavačke kuće davale primerke za "Knjigu solidarnosti", posebno SANU - nekoliko stotina hiljada iz svoje biblioteke. Pripoveda i kako je jednom sa Milisavom Kneževićem Knezom, Branislavom Cigom Jerinićem i Petrom Kraljem osnovao biblioteku u manastiru Studenica. Iguman, kasnije episkop šumadijski Jovan,pozvao ih je ujutru na kafu.
- Pozdravljajući nas, kaže: "Danas je veliki praznik za naš hram!" Ja, po nekoj slobodi, kažem: "Oče, koliko ja znam nije danas crveno slovo pa da je neki veliki praznik." A, on će: "Zemljače, ne znaš ti o tome ništa". Brzo dodah da i ne mislim da znam, pa opet pomenem crveno slovo, a on će meni: "Kako nije, danas je veliki praznik - došli su nam posle 500 godina zajedno Kralj i jedan Knez." Nasmejasmo se visprenoj dosetki igumana Jovana. Bili su to Petar Kralj i Milisav Knežević Knez - sećao se Andrić.
Od ranih sedamdesetih do danas, osnovano je i dopunjeno 1.850 varoških, seoskih i školskih biblioteka u Srbiji i drugim republikama nekadašnje SFRJ. Knjige su odavno prešle granice naše zemlje, otišle u dijasporu, pa je tako stvoreno 37 biblioteka u Francuskoj, Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Mađarskoj, Rumuniji - gde god žive naši zemljaci, željni pisane reči na maternjem jeziku. Koliko je i posle pola veka važna akcija "Knjiga solidarnosti", možda najbolje ilustruje primer OŠ "Bora Stanković" iz sela Klenike, na samoj granici sa Severnom Makedonijom: iako danas ima svoj sajt na internetu, u seoskoj biblioteci i dalje nema dovoljno knjiga...
I "PODVIG" NAŠEG LISTA
AKCIJA "Knjiga solidarnosti" nagrađena je Zlatnim i Srebrnim dukatom Vukove zadužbine, Vukovom nagradom Kulturno-prosvetne zajednice Srbije i mnogim drugim priznanjima. Između ostalih, osvojila je i Zlatnu plaketu za kolektivni podvig u 1992. u tradiconalnom "Najplemenitijem podvigu" koji organizuju "Večernje novosti". "Knjiga solidarnosti - prvih 50 godina" pojavila se u izdanju RTS Izdavaštva, a priredila ju je Biljana Bošnjak Draganović.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TRAMP ZASPAO I ZAHRKAO NA SAHRANI PAPE? U njega je ušao duh "Uspavanog Džoa" ili to baš i nije tako?
"USPAVANI Donald" na delu ili baš i ne?
27. 04. 2025. u 14:11
Komentari (0)