SRBE SA KOSOVA NOSE U SRCIMA I MOLITVAMA: Pozorište iz Gračanice otvorilo tradicionalne "Dane srpske kulture" u Temišvaru (FOTO)
U NAJVEĆEM gradu Banata, na sceni Narodnog pozorišta Temišvar, svoje glumačko umeće pokazao je preksinoć ansambl Narodnog pozorišta Priština (sa privremenim sedištem u Gračanici), a junaci Gogoljeve "Ženidbe" (u režiji Milana Karadžića) ispraćeni su velikim aplauzom, toplo i gostoljubivo - bio je to čin podrške kosovskom teatru koji opstaje uprkos sve težim uslovima, kao i njihovom umetničkom ostvarenju.

foto V.Strugar
I zato, upravo njihovom nastupom počeli su 18. Dani srpske kulture u Temišvaru, a kakav su značaj domaćini dali ovom gostovanju najbolje svedoči činjenica da je prvi put napravljen presedan, pa je umesto filma tradicionalnu manifestaciju otvorila pozorišna predstava. Reč je o jednom od najznačajnijih srpskih kulturnih događaja u istočnoj Evropi, na kojoj će se do kraja meseca, iz večeri u veče, publika upoznati sa sadržajima koji reprezentuju našu kulturu.
- Namera nam je bila da i ove godine, prvenstveno srpskoj publici, ali i našim sugrađanima, prikažemo dela iz svega onoga što definiše naš nacionalni, kulturni, jezički i verski identitet. Verujem da će i u ovogodišnjem kalendaru "Dana srpske kulture", svako naći ono što ga zanima i što voli. Posebno pozdravljamo naše sunarodnike sa Kosova, umetnike srpskog Narodnog pozorišta iz Prištine. Njihovo prisustvo nas izuzetno raduje. Mada nisu u našoj neposrednoj blizini, mi imamo sentimentalnu sponu sa Srbima sa KiM jer ih nosimo u srcu i našim molitvama - kaže Dejan Popov, potpredsednik Saveza Srba u Rumuniji.
Da je i publika u punoj sali Narodnog pozorišta "punog srca" pratila igru našeg anasambla, razumevajući i bez titla predstavu (za koju su prevod uradili učenici Srpske gimnazije "Dositej Obradović") pokazao je spontan smeh i aplauz tokom izvođenja, ali i želja da sa glumcima ostanu još malo posle predstave i naprave zajedničke fotografije. Iako je većina našeg življa rođena u Rumuniji, decu i dalje školuju u srpskoj osnovnoj i srednjoj školi i tako čuvaju jezik prenoseći ga s kolena na koleno.
- Osećam se srećno, baš kao i kad igramo u nekom metohijskom selu Gogoljev komad, samo je u ovom ambijentu taj osećaj još nekako veličanstveniji... Dok sedim u pozorišnom zdanju iz 1872. godine, na pameti mi je Miloš Crnjanski. Mislim da bi se i on obradovao ovom prazniku srpskog jezika i srpske kulture, doživljaju koji smo priredili sunarodnicima u Rumuniji. Uživali su i glumci i publika, a po komentarima našeg sveštenstva vidim da se i njima veoma dopala predstava - kaže Predrag Radonjić, upravnik gračaničkog teatra.
Izbor za jubilej
U ANSAMBLU "Ženidbe" predvođenim Milanom Vasićem, igraju i Milica Burazer, Nebojša Đorđević, Bojan Stojčetović, Igor Damjanović, Branko Babović, Anika Grujić, Tamara Tomanović i Jasmina Stojiljković. Gogoljev komed je najpopularniji naslov na njihovom pozorišnom repertoaru, pa su "Ženidbom" (koja je doživela 50 izvođenja) obeležili 8. oktobra i Dan pozorišta i njegovih 75 godina postojanja.
Temišvar, kojeg zbog svoje bogate arhitekture nazivaju i "mali Beč", kulturno-istorijski je centar naših sunarodnika u susedstvu. U gradu na Begeju sedište je Eparhije Srpske pravoslavne crkve, Saveza Srba u Rumuniji, tu se izdaje i srpski nedeljnik "Naša reč". Na jednom od tri najveća gradska trga, Trgu ujedinjenja, nalazi se naša Saborna crkva, sagrađena 1748. godine. Srbi su, inače, starosedeoci Temišvara, a u kome su 1827. osnovali i svoju biblioteku. Pored Crnjanskog, svoje tragove ostavili su tu i drugi velikani poput Vuka Karadžića i Branka Radičevića...
- Sa "Ženidbom" smo Kosovo i Metohiju prošli uzduž i popreko. Igrali smo je u Beogradu i celoj Srbiji, Skoplju, Švajcarskoj i Nemačkoj. Mislim da je srce još punije kad igramo za naš narod koji je manjina u nekoj drugoj državi. Trenutno se prepoznajemo. Prvi put ovde igramo, posebno smo bili uzbuđeni i jedva čekali da počne predstava - ističe Milan Vasić, kome je u Karadžićevoj predstavi pripala uloga neodlučnog ženika Potkoljosina.

foto V.Strugar
Posle kosovskog ansambla, u Temišvaru će publika slušati najbolje banatske tamburaše, horove, Nacionalni ansambl "Kolo", videti radove "Preobraženske likovne kolonije", izložbu fotografija "Znameniti Srbi", filmove "Sveta Petka - Krst u pustinji" i "Zapušteni konaci u Rumuniji", prisustvovati svečanoj akademiji "Dan srpskog jezika u Rumuniji", posetiti Mini sajam srpske knjige...
Inače, manifestacija ima punu podršku našeg Generalnog konzulata u Temišvaru, uz finansijsku potporu Vlade Rumunije i njenog Departmana za međuetničke odnose u Bukureštu, Ministarstva kulture Rumunije i Ministarstva kulture Srbije.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)