PARISKE UMETNIČKE VEZE: Muzej grada Beograda gostuje u našem kulturnom centru u francuskoj prestonici
POSLEDNjEG dana novembra, u Srpskom kulturnom centru u Parizu gostovaće Muzej grada Beograda, koji će francuskoj prestonici predstaviti radove devetoro naših umetnika srednje i mlađe generacije, koji ili stvaraju u Parizu, ili su svojom likovnom poetikom, uticajima, obrazovanjem i usavršavanjem usko povezani sa tamošnjom scenom.
Tako će izložbu "Beograd - Pariz: umetničke veze", činiti radovi Damjana Kovačevića, Vladimira Lalića, Mihaela Milunovića, Filipa Mirazovića, Bogdana Pavlovića, Milivoja Miška Pavlovića, Marka Velka, Vuka Vidora i Brankice Žilović.
- Ovi umetnici su takođe vezani i za Beograd bilo svojim poreklom, obrazovanjem ili mestom rada - piše u katalogu postavke, Marija Stošić, kustoskinja Muzeja grada Beograda zadužena za Zbirku za likovnu i muzičku umetnost od 1950. godine. - Svojevrstan umetnički pluralizam predstavljen na izložbi još jednom svedoči o lepoti koju nalazimo u različitosti izraza, specifičnim temama i tehnikama. Pojedinačno veoma bogate umetničke karijere ovih stvaralaca sada su prikazane u svetlu kategorije koja ih sve na neki način povezuje, a to su mesto i uticaj Beograda i Pariza, ne samo kao velikih gradova već i kao stecišta bogatog kulturnog i umetničkog života.
Na postavci u KC Srbije u Parizu, će se tako slike, crteži, objekati, tekstile instalacije i video-radovi.
- Umetnička dela savremenih autora Muzej kontinuirano otkupljuje prateći njihove karijere kako na međunarodnoj tako i na domaćoj likovnoj sceni - objašnjava Stošićeva. - Na taj način kolekcije Muzeja grada Beograda svedoče ne samo o istorijskim nego i najvažnijim umetničkim tokovima. Savremena povezanost beogradske i pariske likovne scene ogleda se i u prepoznavanju i promovisanju novih ideja i umetničkih praksi, afirmisanju multikulturalnosti i višemedijskih narativa.restonica
Slikarska metropola
PORED tradicionalnih istorijskih, geopolitičkih i kulturoloških veza između srpskog i francuskog naroda, dve prestonice Beograd i Pariz spaja i poseban odnos prema negovanju svih vidova likovnih umetnosti i savremenog stvaralaštva - ističe Marija Stošić. - U Parizu su se krajem 19. i tokom 20. veka okupljali umetnici iz celog sveta, u specifičnoj boemskoj atmosferi nastajala su neka od najznačajnijih i najpoznatijih umetničkih dela, organizovane su izložbe, razmenjivale su se ideje i stvarao se autentičan umetnički duh grada. Od tog perioda kada postaje jedinstven umetnički centar Evrope, pa do danas kada Pariz predstavlja svetsku umetničku prestonicu, brojni srpski slikari težili su dolasku u Pariz i usavršavanju u ovom gradu.
- Muzej grada Beograda baštini veliki broj dela umetnika koji su svoj likovni jezik izgradili pod uticajima Francuske i Pariza - nastavlja istoričarka umetnosti, navodeći da je reč o nekim od najznačajnijih imena srpske umetničke scene, poput Paje Jovanovića, Đorđa Jovanovića, Nadežde Petrović, Riste i Bete Vukanović, Milana Milovanovića, Ivana Meštrovića, Save Šumanovića, a kasnije i Lubarde, Miće Popovića, Omčikusa, Veličkovića. - Dela pomenutih starijih majstora svoj put do muzejske kolekcije našla su prvobitnim opštinskim otkupima, poklonima i putem, za srpsko društvo tradicionalne, institucije legatorstva.
(UZNEMIRUJUĆE) BRUTALNO UBIJEN POZNATI PEVAČ: Isplivao jezivi snimak likvidacije (VIDEO)
ŠVEDSKI reper Gaboro, čije je pravo ime bilo Ninos Houri, ubijen je na parkingu u četvrtak uveče, javljaju lokalni mediji.
21. 12. 2024. u 08:06
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
ANĐELKA BESNA: "Molim, zašto da ne odem iz tvoje emisije? Ne poštuješ me"
GLUMICA je shvatila da tuđe nepoštovanje i nevaspitanje nema veze sa njom.
22. 12. 2024. u 10:41
Komentari (0)