POMEN PRINCU SRPSKE KNJIŽEVNOSTI: Kraljevčani se oprostili od preminulog sugrađanina, književnika i akademika Gorana Petrovića

Goran Ćirović

01. 02. 2024. u 17:55

POMENOM u Narodnoj biblioteci „Stefan Prvovenčani“ u Kraljevu gde je i proveo deo svog radnog veka, Kraljevčani su se oprostili od svog sugrađanina, književnika i akademika Gorana Petrovića koji je prošle nedelje preminuo u svojoj 63. godini.

ПОМЕН ПРИНЦУ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ: Краљевчани се опростили од  преминулог суграђанина, књижевника и академика Горана Петровића

G.Šljivić

U prisustvu, rođaka, prijatelja, kolega i brojnih poštovaoca, od dobitnika nagrade „Meša Selimović“ Večernjih novosti, u kraljevačkoj biblioteci, u u kojoj je Petrović profesionalno dozrevao najpre kao bibliotekar, a potom i kao glavni i odgovorni urednik „Povelje”, prigodnim govorima oprostili su se Dragana Tipsarević, nekadašnja direktorka ove ustanove, Miloš Milišić, predsednik Književnog kluba Kraljevo i dr Predrag Terzić, gradonačelnik grada na Ibru.

G.Šljivić

 

- Goran Petrović je bio od onih ljudi po kojima je Kraljevo postalo poznato u čitavoj Srbiji, bivšoj Jugoslaviji i svim zemljama gde su njegove knjige objavljene. U svojim knjigama on je prikazivao Kraljevo kao mesto gde je rođen, gde se školovao, gde je stekao prijatelje, kumove, gde je počeo da radi. Izgubili smo velikog čoveka. Srpska književnost izgubila je velikog pisca, izgubila je čitava Srbija. Otišao je suviše mlad, napisavši značajna dela, a mogao je još mnogo više – rekao je, pored ostalog, gradonačelnik Terzić.

G.Šljivić

Dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva

Na književnu scenu Goran Petrović je stupio je knjigom kratke proze „Saveti za lakši život“ 1989. godine, a potom je objavio romane „Atlas opisan nebom“, „Opsada crkve Svetog Spasa“, „Sitničarnica kod Srećne ruke“, „Papir“ i „Ikonostas“ i jedan je od najznačajnijih, najpriznatijih i najčitanijih autora savremene srpske književnosti.

- Goran je bio gospodin u kući, na ulici, na poslu, u književnosti. Tih, miran, stastit, plenio je svojom pojavom. Ima neke simbolike u datumu njegove smrti. Sklopio je oči pred Savindan. Sava je bio princ Rastko u nemanjićkoj Srbiji, a Goran princ u srpskoj književnosti. Tužna je srpska književnost bez budućih dela Gorana Petrovića, tužan i ožalošćen je srpski jezik bez neizgovorenih Goranovih reči – naglasio je Miloš Milišić, predsednik Književog kluba Kraljevo. - Mera je drugo ime Gorana Petrovića, kako i koliko reči staviti na tas vremena. Mera po kojoj će se meriti književnost. Hvala i zbogom, Gorane, terazijo srpskog jezika.

G.Šljivić

Miloš Milišić

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DA SE ZNA KO JE ŠAMPION: Novo zlato za Damira Mikeca