STIGLA KRUNA ĐURĐA BRANKOVIĆA: Dopunjena izložba "Čekajući stalnu postavku" Istorijskog muzeja Srbije

М.А.К.

25. 03. 2024. u 15:31

IZLOŽBA "Čekajući stalnu postavku" Istorijskog muzeja Srbije, obogaćena rekonstrukcijom mogućeg izgleda krune despota Đurđa Brankovića, koji je filigranista Goran Ristović Pokimica u konsultacijama sa relevantnim stručnjacima, uradio po uzoru na povelju koja se čuva u svetogorskom manastiru Esfigmen.

СТИГЛА КРУНА ЂУРЂА БРАНКОВИЋА: Допуњена изложба Чекајући сталну поставку Историјског музеја Србије

Foto IMS

Kruna vladara dinastije poslednjih titularnih srpskih despota je, kako objašeavaju u IMS, otvorenog tipa i karakteristična zataj period despotovine. Ručno je rađena od pozlaćenog srebra, koje je bojeno starim tehnikama i dekorisano smaragdima, granatima i slatkovodnim biserima.

Tokom prethodne godine, izložba "Čekajući stalnu postavku" je dopunjena olovnim pečatom velikog župana Stefana Nemanje iz druge polovine XII veka, otkupljenim u San Marinu od aukcijske kuće "Artemide aste", zlatnikom od 20 dinara kralja Milana Obrenovića iz 1882, rekonstrukcijama žezla cara Dušana i carice Jelene, kristalnim bokalomsa grbom Kraljevine SHS, novčićima vladara iz dinastije Nemanjić, rekonstrukcijom krune kraljice Simonide i delom slikara Miodraga Petrovića "Kralj Petar I Karađorđević na volovskim kolima", koje je pozajmila porodica Maravić.

U narednom periodu zbirka IMS će biti obogaćivana novim originalnim predmetima i novim rekonstrukcijama odeždi i kruna srednjovekovnih srpskih vladara, kao što su krune kralja Mihaila I Vojisavljevića i kralja Tvrtka I Kotromanića, koje su u procesu izrade.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

VEČERI TEATRA U SRCU GRADA: Završen prvi MozzART pozorišni festival