TEMELJ NAŠEG KULTURNOG NASLEĐA. Intervju, Bojana Borić Brešković, direkor Narodnog muzeja Srbije
NAŠA centralna i najstarija muzejska ustanova, osnovana 1844. ukazom tadašnjeg načelnika u Ministarstvu prosvete Jovana Sterije Popovića, Narodni muzej Srbije, danas će proslaviti svoj 180. rođendan.
Ova institucija je, kako za "Novosti" kaže direktorka Bojana Borić Brešković, tokom tog dugog i predanog postojanja, bila temelj vrednosti čuvanja, zaštite i razumevanja kulturnog nasleđa, istrajavajući u svojoj misiji baštinjenja i kreiranja lepše budućnosti. A to čini i danas.
- Naši muzejski stručnjaci, kustosi, edukatori, konzervatori i restauratori potvrdili su da se jedino udruženim snagama čuvaju, interpretiraju i komuniciraju sve one neprolazne kulturne vrednosti koje čine okosnicu našeg identiteta i nacionalne svesti - objašnjava sagovornica. - Sadržajnim programskim, izdavačkim i izložbenim aktivnostima naučne doprinose i inovativna saznanja prezentujemo na kreativan način, promišljajući i oživljavajući naše arheološke, umetničke i numizmatičke predmete u zajedništvu sa publikom.
o Jubilej se obeležava izložbom "Tela i prostori. Kroz zbirke crteža stranih umetnika iz Narodnog muzeja Srbije", na kojoj će naša umetnička baština biti predstavljena kroz crteže evropskih autora...
Stojnička rotonda
JEDNA od planiranih izložbi ove godine biće i "Stojnička rotonda", koja će predstaviti očuvane arhitektonske delove i delove velikog podnog mozaika sa hrišćanskim zavetnim natpisima iz crkve rotonde, iz 5. veka, koja se nalazi pored stojničkog kastruma, na Kosmaju - priča sagovornica. - Izložba se priređuje u vreme trajanja međunarodnog kongresa hrišćanske arheologije, a bavi se temama vezanim za ulogu i značaj Kosmaja u rimsko vreme - istorijat istraživanja, zone rudničke oblasti. Biće predstavljeni i rezultati novih neinvanzivnih istraživanja i sadašnje stanje kako stojničke rotonde tako i drugih lokaliteta, koje pokreće važno pitanje očuvanja arheološke baštine. Izložbu će pratiti i katalog, u kojem će fokus biti na odgovornom upravljanju arheološkim nasleđem.
- Postavkom autorke dr Dragane Kovačić, sa delima amblematskih imena istorije umetnosti poput Adolfa Mancela, Pjera Bonara, Edgara Dega, Pjera Ogista Renoara, Pabla Pikasa, El Lisickog, Moholj-Nađa, Nikolaja Reriha, Ogista Rodena, Žana Koktoa, Amadea Modiljanija i drugih najznačajnih, ali i onih manje poznatih umetnika, koja će sada premijereno biti u javnosti, predstavićemo put umetničke linije od četvrte decenije 19. veka do pete decenije 20. veka. Postavka sadrži devedeset i šest dela evropskih umetnika iz Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Rusije, Italije, Bugarske, Holandije i Belgije, koji su stvarali u okviru umetničkih pravaca od romantizma do klasične avangarde.
o Takvom postavkom šalje se i poruka o značaju našeg muzeja u kontekstu koji je širi od nacionalnog i regionalnog. Šta je sve u ovom trenutku značajno za taj međunarodni položaj ove institucije?
- Prošle godine smo imali dva značajna međunarodna projekta, od kojih je jedan "Dani Ermitaža", koji je sa čak dve svoje izložbe otpočeo upravo u Narodnom muzeju. Ta manifestacija će prerasti u stalnu saradnju Srbije i Rusije, pa ćemo dogodine ugostiti postavku posvećenu Petru Velikom. Drugi je veliki jubilej Nadežde Petrović, koji je imao internacionalni karakter, a naša izložba "Modernost i nacija" gostovala je u Sloveniji i Republici Srpskoj. Sa prvorazrednim skulpturama Ivana Meštrovića iz naše zbirke, učestvovali smo na izložbama u Pragu i Zagrebu. Takođe, u Sofiji, u Arheološkom institutu pri bugarskoj Akademiji nauka i umetnosti, a zajedno sa tamošnjim muzejom, ostvarena je velika postavka posvećena lokalitetu Trebenište, u koju su bile uključene tri zemlje Zapadnog Balkana. To je u pravom smislu reči umrežavanje stručnjaka u oblasti arheologije i konzervacije. Pre Sofije, slična postavka je pre epidemije korone održana u Severnoj Makedoniji, a u Beogradu će biti predstavljena dogodine. Tada će naš grad biti domaćin i velikom međunarodnom skupu arheologa, što je povod da blago Trebeništa, koje je svetskog značaja, u Narodnom muzeju vidi što veći broj stručnjaka, ali i publika.
Vek Jovana Krahtovila
DO kraja godine ćemo se posebno osvrnuti na istaknute ličnosti, važne događaje i presudne prekretnice u postojanju Narodnog muzeja, ali i organizovati izložbu Jovana Kratohvila, u Velikoj galeriji - otkriva Bojana Borić Brešković. - Posle četvrt veka od smrti, biće to prva retrospektivna izložba umetnika koji je upečatljivo obeležio srpsku skulpturu druge polovine 20. veka. Njome će biti obeležena i stogodišnjica Kratohvilovog rođenja, a baviće se kako delom, tako i njegovom ličnošću. Postavka će sadržati izbor od oko stotinu eksponata, prvenstveno skulptura, ali i slika, crteža i grafika. Činiće je i dokumentarni materijal, fotografije i umetnikove zabeleške. Najveći broj radova sa postavke pripada porodici Kratohvil, koja će odabrana dela pokloniti Narodnom muzeju, i na taj način obezbediti Zbirci jugoslovenske skulpture odgovarajuću celinu reprezentativnih ostvarenja ovog vajara.o Naša nacionalna riznica se stalno dopunjava, pa je nedavno na stalnu postavku dospeo i jedan vredan eksponat iz rimskog perioda?
- Zbirke Muzeja čuvaju više od 400.000 najznačajnijih svedočanstva za poznavanje arheologije i istorije umetnosti, koja predstavljaju razvoj i civilizacijske promene na području današnje Srbije, i najbližeg okruženja, od praistorijskih vremena do poznog srednjeg veka, kao i ključne umetničke pravce i stilove, vrhunske umetničke domete u nacionalnoj i evropskoj umetnosti od srednjovekovnog perioda do savremenog stvaralaštva. Tu su dospeli mahom kao pokloni dobrotvora, otkupima, kao i arheološkim istraživanjima. U ovom poslednjem slučaju reč je o jednom retkom, ali svetskom epigrafskom spomeniku, posvećenom vitezu Marku Ulpiju. Presrećni smo, jer je posredi jedan slučajni nalaz u blizini deponije u Vinči, gde se nalazila rimska vila rustika.
o Šta su još planovi za godinu jubileja?
- Naša izdavačka delatnost biće bogatija za još jedan monografski poduhvat, obimnu publikaciju sa novim interpretacijama istorijata Muzeja uz iscrpnu dokumentarnu i ilustrativnu građu, kojim ćemo zaokružiti 180. godišnjicu. Pored tog kapitalnog izdavačkog projekta, očekuje nas bogat, raznovrstan muzejski program, inspirativne priče naših stručnjaka, brojne kreativne radionice, obogaćen koncertni repertoar i sadržaj muzejskog teatra. Pripremili smo i projekte kojima ćemo oživeti kulturno nasleđe u zajedništvu sa našom publikom. Poznato je da je koncept stalne postavke u okviru novih muzeoloških interpretacija prevaziđen, te smo odlučili da je aktiviramo tako što ćemo muzejske predmete povezivati na neočekivane načine, prateći naizgled udaljene epohe sa aspekta koncepta, prikrivenih i jasno određenih tema, vidljivih i ne tako uočljivih motiva. Promišljenim i strateškim odnosom prema publici, uspeli smo da ostvarimo izrazit porast broja posetilaca, kako u muzejskom realnom, tako i u virtuelnom svetu. O tome svedoči prošlogodišnji podatak od više od 170.000 posetilaca, ali i statistički skok sa preko 50.000 posetilaca od početka godine do danas.
(UZNEMIRUJUĆE) BRUTALNO UBIJEN POZNATI PEVAČ: Isplivao jezivi snimak likvidacije (VIDEO)
ŠVEDSKI reper Gaboro, čije je pravo ime bilo Ninos Houri, ubijen je na parkingu u četvrtak uveče, javljaju lokalni mediji.
21. 12. 2024. u 08:06
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
ANĐELKA BESNA: "Molim, zašto da ne odem iz tvoje emisije? Ne poštuješ me"
GLUMICA je shvatila da tuđe nepoštovanje i nevaspitanje nema veze sa njom.
22. 12. 2024. u 10:41
Komentari (0)