OMAŽ BRANKU NA STRAŽILOVU: Obeležena dva veka od rođenja pesnika
NA brdu Stražilovu, nadomak Sremskih Karlovaca upriličen je program u znaku proslave 200. godišnjice rođenja Branka Radičevića pod nazivom „Ja poznadoh što nesam poznav`o,/ prvi sanak ja sam već odspav`o“.
Foto /Brankovo kolo
Cveće je na pesnikov grob položio i sveću prislužio Boško Suvajdžić. Zatim su Brankove pesme kazivale dramske umetnice: Milica Grujičić (Putnik na uranku), Danica Petrović (Ukor) i Olga Skerletović Đorđević (Molitva). Đaci Karlovačke gimnazije čiji je Branko najznamenitiji đak, njegove pstihove recitovali su : Anja Cvijan (Desanka Maksimović: Idem na Stražilovo) i Nikola Stajić (Branko Radičević: Kad mlidijah umreti).
Potom, kod „Brankovog čardaka“, uz Brankov spomenik (1974), započeo je program „Ove reči, slatke strele,/ minuše mi grudi bele“. Direktor Brankovog kola Nenad Grujičić uručio je prestižne nagrade „Stražilovo“: Raši Periću za ukupni pesnički opus, za stvaralaštvo je duboko uronjeno u srpsku i (pan)slovensku mitologiju, kulturu i tradiciju; Mariji Stojić za pesnički prvenac „Parlog“, koji ne skriva duhovnu supstancu molitve što spasava od truležnosti sveta; Danilu Jovanoviću za pesnički prvenac „Korak između“, koji zrelo izražava svest o poeziji, o činu pisanja, o pesničkom jeziku i poziciji pesnika u svetu.
U nastavku svečanosti, održa je tradicionalni „Stražilovskii miting poezije“ gde su pored spomenika Branku (rad Jovana Soldatovića) nastupili: Babken Simonjan (Jermenija), Rastko Lončar, Damir Malešev, Perica Markov, Jasna Milenović, Dragica Stojanović, Boško Suvajdžić, Vesna Fekete i drugi.
Glumica Danica Petrović izvela je deo monodrame „Ja, Mina Brankova“ Nenada Grujičića, napisanu povodom dvestote godišnjice pesnikovog rođenja a đaci Karlovačke gimnazije govorili Radičevićevu i poeziju o njemu: Jakov Ljubičić, Teodora Silard i Nikola Stajić. Antologijsku pesmu „Brankova želja“ Jovana Jovanovića Zmaja otpevao je gajdaš Ognjen Ognjanović.
VUČIĆEVA IZJAVA UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Bruje o onome što je rekao britanskom novinaru u lice
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića koju je dao britanskom novinaru Alisteru Kembelu u podkastu "Ostalo je politika" udarna je vest u ruskim medijima.
27. 04. 2026. u 22:03
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Drama u Vašingtonu: Melanija ugledala sporno ime na papiru, pa prebledela - evo šta je zapravo pisao na cedulji
MISTERIOZNI komadić papira izazvao je brojne komentare nakon incidenta sa pucnjavom na večeri Udruženja dopisnika Bele kuće u Vašingtonu.
27. 04. 2026. u 10:00
Komentari (0)