NEVESELA SLIKA "PRESEKA STANJA": Izložba crteža Nikole Markovića u Gete institutu

М.А.К.

13. 12. 2024. u 18:21

NAŠ ugledni likovni stvaralac, vanredni profesor Fakulteta umetnosti u Nišu, Nikola Marković, u Gete institutu, od 13. decembra do 25. januara, predstavlja novu seriju radova, na izložbi nazvanoj "Dan posle noći nasilja".

НЕВЕСЕЛА СЛИКА ПРЕСЕКА СТАЊА: Изложба цртежа Николе Марковића у Гете институту

Foto promo

Ovi crteži su svojevrsni omaž skulpturi Olafa Mecela "13.04.1981", poznatoj i kao "Spomenik nemirima", ali su i proizašli iz rada na jednom od prethodnih ciklusa - "Logika tarabe".

- Kontroverzna skulptura sačinjena je od "dokaza nasilja" ili "dvanaest metara besa", tačnije, od haotično raspoređenih barijera za kontrolu gomile, sa kolicima za kupovinu na vrhu - kao vrstom krune - objašnjava Marković. - Nastala je 1987, nekoliko godina nakon nasilnih demonstracija (na istom mestu) iz 1981. godine, povodom lažne vesti o smrti Zigurda Debusa (koji se u to vreme nalazio u zatvoru pod optužbom da je član RAF-a) - usled štrajka glađu. U širem kontekstu, ona se osvrće na istoriju prožetu sukobima i predstavlja svojevrsnu materijalizaciju konflikta, tako da ne obuhvata samo prošlost i sadašnjost, već se odnosi i na budućnost.

Našeg umetnika je, kako kaže, pre svega, interesovalo kako bi jedan takav rad funkcionisao u drugačijem (našem) "živom kontekstu", gde je radikalizam poslednjih četrdesetak godina naglašeno (za)uzimao suprotnu stranu "političkog spektra" u odnosu na onaj u (Zapadnoj) Nemačkoj:

- Silni istorijski događaji u poslednjih četrdesetak godina nekako se još uvek nisu umetnički "izlili" u nekih "12 metara besa" ili makar u "gomilu smeća". Možda razlog leži u terminalnoj fazi nasilja koje živimo poslednjih godina, tako da izostaje vremenska distanca - taj "dan posle"- naglašava autor. - Izgleda kao da sve ovo vreme živimo u svojevrsnom "danu mrmota". Uprkos neveseloj slici koju pruža ovaj "presek stanja", postoji neka naivna utopistička nada da dan otvaranja ove izložbe može biti taj "dan posle (duge) noći nasilja". Ako ništa drugo, da makar pokušamo da simuliramo jedan takav dan, iako živimo svoje živote usred sukoba, u kulturi nasilja koje se neguje, koje je postalo dozvoljeno - gotovo naša svakodnevica.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA ZAPANJENA: Otkriveno kako je ubijen Vladimir Feščenko u zgradi ministarstva odbrane