DRUŠTVENE MREŽE SU VRATILE "BELE NOĆI": Iznenadna popularnost dela Dostojevskog među mladima

Društvene mreže obično su na meti kritika da odvlače mladi naraštaj od knjige i drugih intelektualnih aktivnosti. Izgleda da je, međutim, zbog prevelike otuđenosti novih naraštaja pred ekranima upravo to probudilo želju za pobeđivanjem usamljenosti čitanjem bestselera koji govori o ovoj vrsti ljudskog udesa.

ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ СУ ВРАТИЛЕ БЕЛЕ НОЋИ: Изненадна популарност дела Достојевског међу младима

Foto: Vikipedija

Naročito je na meti kritika "Tik-tok". A sve je upravo počelo uvođenjem "Buk-toka" na ovoj mreži. Čitaoci svoja najzanimljivija iskustva o pročitanim delima prenose na ovaj način i tako privlače nove pristalice beletristike. To je toliko uzelo maha, da je sada ovaj način približavanja publici postao neizostavan i za mnoge izdavačke kuće.

Najviše uspeha imaju Dostojevski, Kami, Kafka, Cvajg, Tolstoj… Posebno su popularne "Bele noći" Dostojevskog. Kao da se stvorila neka nevidljiva nit koja je povezala sve one usamljene pred ekranima i dva glavna lika ove pripovetke, probudivši romnatični i sentimentalni deo njihove duše.

Usamljenost i neostvarena ljubav kao suštinski narativ "Belih noći" izgleda da su pogodili u srž nove generacije. Emocionalna izolacija i čežnja za bliskošću anonimnog šetača kroz žvot i kratkotrajni nagoveštaj sreće u susretu s Nastenjkom, kao i činjenica da na kraju ipak ostaje sam, suočen sa surovom realnošću, očigledno su aktivirali čula kod "tiktokovaca".  Momci saosećaju s glavnim likom, devojke bi da kao junakinja pronađu svog pravog izabranika.

Britanski "Gardijan" piše da je ovaj klasik Dostojevskog bio četvrto najprodavanije književno delo u prevodu u Velikoj Britaniji u prošloj godini! List priznaje da to niko nije očekivao. Zaslugu za to svakako ima i "Tik-tok".

"Bele noći" su apsolutni hit i na "Iksovoj" verziji "Bukstagramu". Pojavljuje se ogroman broj citata, odlomaka, recenzija i snimljenih selfija sa koricama ove knjige. Korisnicima društvenih mreža je posle čitanja ove pripovetke "srce razbijeno na komadiće!" Svi žele da se bar na trenutak srećno zaljube.

Kako je delo iz 1848. godine probudilo osećanja novih generacija? Mnogi se, dok ga čitaju, i sami preispituju da li su sposobni da započnu realan život, kada su pred ekranom izgubili instinkt i dodir sa stvarnošću. Ovako, na neki način, i romantizuju sopstvene živote i postaju sanjari. Očigledno su pronašli "žicu" i kroz "Bele noći" prepoznali sebe u osećaju izolacije.  

"Gardijan" piše i da ovo delo Dostojevskog nije tipično za ljubavne priče koje su obično popularne na "Tik-toku", pa je ova originalnost takođe mnoge privukla.

- Ne koristim "Tik-tok", ali ako je doprineo čitanju Dostojevskog, podržavam ga!

 Ovaj zaključak jednog od učesnika razgovora na društvenim mrežama dovoljno govori o tome koliko je cela ova priča doprinela intelektualnom buđenju mladog čitalačkog naraštaja.

POGODUJE OBIM

"Gardijan" navodi i jedan "prozaičan, ali važan razlog" za popularnost "Belih noći" – delo je dugačko svega osamdesetak stranica. Nove generacije brzo razmišljaju i očigledno nemaju vremena za dugo čitanje. Zato su im i po ovom parametru "Bele noći" očigledno baš "legle".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NACIONALNI DAN PROTIV DUVANSKOG DIMA: Pređimo na zdravije stilove života