POZAJMLJEN PORTRET MARIJE TRANDAFIL : Saradanja Matice srpske i Doma Jevrema Grujića

Jovanka SIMIĆ

21. 02. 2025. u 14:17

PLOD višegodišnje saradnje Matice srpske i Doma Jevrema Grujića u Beogradu, bila je i odluka naše najstarije institucije knjige, nauke i kulture da portret dobrotvorke Marije Trandafil (1816 —1883) ustupi Domu Jevrema Grujića za izložbu „Velikanke srpske kulture”.

ПОЗАЈМЉЕН ПОРТРЕТ МАРИЈЕ ТРАНДАФИЛ : Сарадања Матице српске и Дома Јеврема Грујића

Foto : Matica srpska

U okviru postavke prikazani su portreti, dela i predmeti značajnih žena koje su nas zadužile kulturnim radom i iznad svega dobročinstvom.

U pratećem programu izložbe, priređeno je i predavanje posvećeno Mariji Trandafil, veleposednici, čije zdanje nešto manje od 100 godina, predstavlja  sedište Matice srpske u Novom Sadu.  O životopisu dobrotvorke  govorila je dr Aleksandra Novakov, član Upravnog odbora Matice srpske, a o njenim zadužbinama dr Jelena Veselinov, upravnik poslova Matice srpske.

Marija Trandafil, portret  /Matica srpska

 

Marija Trandafil rođena je u imućnoj novosadskoj porodici Popović. Bila je udata za  bogatog  trgovca grčkog porekla Jovana Trandafila. Roditelji su joj ostavili kompletno nasledstvo, a kako nije imala potomstva, posvetila se  dobrotvornom radu. Osnovala je fond za školovanje siromašne i darovite dece i novčano je pomagala bolnice u Novom Sadu, Somboru i Osijeku. 

Obnovila je  Nikolajevsku, Uspensku i jermensku crkvu u Novom Sadu, a tokom Prvog srpsko-turskog rata predsedavala je Odborom za prikupljanje pomoći ranjenicima.
Pored svega navedenog, Marija je osnovala i prvo novosadsko sirotište - Zavod za srpsku pravoslavnu siročad.
 Uoči smrti 1883. godine, celokupnu imovinu uključujući i  nekoliko zdanja u  centru Novog Sada, zaveštala je Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Matici srpskoj.
 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BAJA MALI KNINDŽA OTKRIO: Vojvoda Momčilo je svake noći sanjao isti san