KNJIŽEVNI KRITIČARI BIRAJU KNJIGU GODINE (10): Pesme ljubavi i pobune

В. Н.

23. 02. 2025. u 05:00

U ZBIRKAMA stihova ukrštaju se folklorno-mitsko i postmoderno.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10): Песме љубави и побуне

Ilustracija Novosti

SVETLANA ŠEATOVIĆ (Beograd):

1. "TRAGOM SRPSKOG SONETIZMA", Sanja Paripović Krčmar

("Službeni glasnik")
2. "ŽIVOT POSLE ŽIVOTA", Radmila Lazić (NB "Stefan Prvovenčani")
3. "PLATNO", Anđelko Anđušić (Javna biblioteka "Danilo Kiš")
4. "BRZA POŠTA", Slobodan Jović (SKZ i NB "Stevan Raičković")
5. "PESME MESEČEVE KĆERI", Slavica Garonja ("Prometej")

Proučavajući sonet od B. Radičevića preko J. Dučića do M. Maksimovića i S. Zubanovića autorka S. Paripović u 13 izvanrednih studija donosi neophodnu knjigu za razumevanje srpske poezije 20. i 21. veka. U 64 lirska fragmenta, dubokim, sažetim oblicima bliskim molitvi zapitana nad svetom živog i večnog nadzemaljskog R. Lazić peva o Bogu, svetu, životu. Nadahnuto, izvanredno i pesnički spregnuto, a istinski duboko u svakoj reči zbirke. Zbirka A. Anušića unosi kritički ton prema poeziji patriotskog nasleđa obeležen bolom, gorčinom iskustva kraja 20. veka. 

Foto privatna arhiva

Čitanje pesničke tradicije je življe nego ikada, ali ton novog glasa donosi i nova razumevanja i pred nas i četvrtu "Plavu grobnicu" posle Bojića, Lalića, Tešića. Kroz izuzetne oblike lirskih minijatura S. Jović odmerava odnos svakodnevice i hrišćanske duhovnosti ulazeći u ontološka pitanja života, smrti, prirode, tradicije i njenog savremenog odjeka. Poeme sastavljene u savršenom skladu 3X3 u znaku magijskih i ritualnih brojeva sa tonom molitve u poeziji S. Garonje ulazimo u svest ženskog principa oličenog u prapočetku i crvenokosoj boginji do muškog glasa ranjivog i obeleženog odlikama patrijarhalnog načela.

* * * * * * * * * * *

ĐORĐE PISAREV (Novi Sad):

1. "SREĆNA VODA", Nenad Šaponja ("Prometej")

2. "PROPLANAK", Simon Grabovac (Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića)
3. "NGDL", Marinko Arsić Ivkov (Niški kulturni centar)
4. "PUT KA SLICI SVETA", Vladislava Gordić Petković (KCV "Miloš Crnjanski")
5. "ISTORIJA BEZ I", Ilija Bakić (Niški kulturni centar)

Bez agresije i žurbe, u tihom dvorištu izvorišta poetskog duha, bez pretencioznosti i frenetičnog marketinškog zamaha, ljubiteljima poezije "prišunjala" su se dva vrsna pesnika iz vojvođanske prestonice: S. Grabovac i N. Šaponja. Jedan se kupa u vodi koje nema usred naše slike sveta (Šaponja), drugi u predsoblju srpskog književnog života iznenađujuće kreće kao reka prema izvoru. Obavezno čitati, jer "mora da tu ima nešto"! Vedra, a naravno i tužna priča o potrazi pikarskog junaka za golubom Unikumom, staparskim visokoletačem, M. A. Ivkova autohtona je pripovest pomalo starinske, ali dosledne i čvrste narativne niti, lepog stila i zavidne veštine pripovedanja, s pravom primećena i od članova "Ninovog" žirija. 

Foto Filip Bakic©

Priručnik I. Bakića još je jedan njegov individualni napor da sačini veliku enciklopediju o modernoj književnoj fantastici, a ovaj put Ilija otkriva domete i vrednosti širokog dijapazona autora od Verna i Velsa, do Teda Ćanga i Ijana Mekdonaldsa. Projekat koji on gradi velik je kao da ga izvodi ozbiljan Institut, a ne (skromni) pojedinac, a srpska kultura već sada je tako stekla znanja o (naučnoj) fantastici kakva nemaju ni mnogo veće i bogatije kulture sveta. S druge strane, V. G. Petković knjigom ogleda "Put ka slici sveta" pruža teorijsku sliku o beletrističkim delima iz oblasti književnosti za decu.

* * * * * * * * * * *

ŠEFKET KRCIĆ (Novi Pazar):

1. "LjUBAVNI REGISTAR", Dragan Lakićević, ("Partenon")
2. "VRSTE LjUDI", Dragan Marković, (NB "Stefan Prvovenčani")
3. "BRZA POŠTA", Slobodan Jović (SKZ - NB "Stevan Raičković")
4. "TESPIH", Haris Plojović ("Sent")
5. "SREĆNA VODA", Nenad Šaponja ("Prometej")

Pre svega, inspirativan pisac svakodnevice D. Lakićević, svojim novelama prikazuje vreme u kojem živimo. Imamo utisak sjajnih ispovesti junaka, njihove ljubavne pobune, kao da se sve radnje scenski odvijaju dinamično kao u pozorištu. D. Marković ne prestaje da nas svojim poetskim spregovima impresionira, kako na internetu, tako i novom stihozbirkom gde pokazuje vapaje svoje žeđi, kao put svoje poetske pobune do izvora vode.

Foto printskrin jutjub

Pesnik pun života u vaktu novih tehnologija je S. Jović koji svojim naslovom ukazuje na leksičku dinamiku, gde srcem ide prema svom estetskom biću, pretačući brojne priče odevanja života iz sveta tišine ruralne i gradske buke u pesme slobodnog stiha. H. Plojović je veliko otkriće ovog književnog nadmetanja, čijim metaforama i simbolima najavljuje sjajnog stvaraoca o ovom duhovnom kriznom vremenu. N. Šaponja anticipira svet otmenosti duše, koju entelehijski prenosi na energiju tela u tragovima sretne vode kao jedinstven stil življenja metafizičke snage poezije. Svaka od predloženih knjiga zaslužuje da se o njoj objavi estetsko-kritički ogled.

* * * * * * * * * * *

TATJANA LAZAREVIĆ MILOŠEVIĆ (Smederevo):

1. "VRSTE LjUDI", Dragan Marković (NB "Stefan Prvovenčani")
2. "SREĆNA VODA", Nenad Šaponja ("Prometej")
3. "BDENjE PINGVINA", Miroslav Aleksić ("Koraci")
4. "BRZA POŠTA", Slobodan Jović (SKZ - NB "Stevan Raičković")
5. "MARTIN UDIO" Sanja Savić Milosavljević ("Bedem knjige")

Kroz unikatni jezički eksperiment D. Marković gradi snažne pesničke slike koje ukrštaju folklorno-mitsko i postmoderno, a neoveristički prizori indukuju jezu pred metafizičkim zlom, ali i žudnju za utehom i smislom. U zbirci N. Šaponje pesme se ulančavaju u poemu sa suptilnim dramskim akcentima i katarzičnim ishodom intuitivnih pronicanja u samu bit ljudskog postojanja osuđenog na raskol "otmenosti duše i energije tela". Pesnička knjiga M. Aleksića tematsko-motivski bogata, sa jasno naznačenim misaonim vertikalama i višesmernim referencama. Iz inventivno nađene slike postupno se gradi vizija sveta "na kraju vremena", u kojem nije "ništa na svom mestu", a opet dobrota i empatija opstaju u "tihom sabranju".

Foto privatna arhiva

Osobena Jovićeva lirska imaginacija prizore svakodnevice pretvara u arhetipske obrasce. Figura Hrista, dok "mirišu propadanja i spalionice", štiti ideju dobrote i žrtve, pesma u jeziku zaceljuje kao smisao i uteha, iako u izglobljenom svetu "nečastivi prednjači". Ako su seobe, izgoni i masovni zatir jedna od identitetskih vertikala srpskog naroda, onda je roman S. S. Milosavljević značajan književni doprinos razumevanju ovog aspekta naše pojedinačne i kolektivne egzistencije. Kroz majstorski izvedenu kompoziciju i hronotop kojima se objedinjuje višegeneracijsko iskustvo Srba iz Hrvatske i Bosne, autorka autentično i kompleksno tematizuje ratove vođene u bivšoj Jugoslaviji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MA, KAKVA NBA LIGA, HOĆU DA IGRAM U SRBIJI! Zvezda Rusije iznenadila mnoge