OTKUP ČITAVE GODINE: Nikola Selaković o odluci Ministarstva i nezadovoljstvu izdavača
UKOLIKO biste pogledali podatke u vezi sa obaveznim otkupom knjiga za potrebe javnih biblioteka u Srbiji, uverili biste se da je iz godine u godinu broj ćiriličkih izdanja koja su otkupljivana opadao, a da je razlog konkretne prirode - sve manje i manje knjiga objavljivano je na ćirilici. A naš je zadatak da matično pismo štitimo.

Foto N. Živanović
Ovo je, za "Novosti", rekao Nikola Selaković, ministar kulture u tehničkom mandatu, povodom odluke da će država ubuduće otkupljivati samo ćirilična izdanja i reakcije nekih izdavača da će takav otkup bojkotovati.
Naime, članovi Udruženja izdavača i knjižara Srbije i Udruženja profesionalnih izdavača Srbije saopštili su da u znak protesta neće učestvovati na ovogodišnjem konkursu Ministarstva kulture, čiji su uslovi, po njihovim rečima, "restriktivni i netransparentni".
- Što se tiče same odluke o otkupu, ali i sprovođenju svakog projekta u čijem finansiranju i sufinansiranju je prisutno Ministarstvo kulture, to je upodobljeno Zakonu o zaštiti srpskog jezika u javnom prostoru i upotrebi ćiriličkog pisma koji su Narodna skupština Republike Srbije i Narodna skupština Republike Srpske donele u istovetnom obliku 15. septembra 2021. godine. Ministarstvo kulture je apsolutno najpozvanije ministarstvo da vodi brigu o zaštiti našeg jezika i našeg matičnog pisma - kaže Selaković.

Ministar Nikola Selaković, Foto D. Milovanović
Izdavači iz pomenutih udruženja ukazuju i na smanjenje budžeta za popunjavanje fondova biblioteka.
- Žao mi je što u ovoj godini zbog nepredviđenih okolnosti koje su podrazumevale smanjenje budžeta, a da bi se udovoljilo četvrtom zahtevu studenata, nismo bili su stanju da povećamo iznos sredstava za obavezujući otkup knjiga. Moje lično opredeljenje i želja je bila da u ovoj godini to bude značajno više nego prethodnih godina - kaže Selaković i dodaje:
- Izdavači ističu da će biti oštećeni zato što su 2024. godine objavljivali u skladu sa prethodnim pravilima, kao i to da su 2025. godinu unapred isplanirali. Mi smo uveli konkurs koji neće trajati sa jednim rokom prijave, već maltene devet do deset meseci.
Konkursna komisija će tako moći više puta u toku godine da zaseda i da donosi posebne odluke, što znači da ćemo tim konkursom obuhvatiti i tekuću godinu što nikada ranije nije bio slučaj.
Pasivan stav države
JEDAN od uzroka reakcije izdavača sigurno je taj što se moji prethodnici nisu bavili ovom delatnošću na takav način i što ministarstvo nije poklanjalo pažnju ovoj oblasti.
Svima je apsolutno jasno da je pasivnim stavom države ćirilica kao matično pismo srpskog naroda i srpskog jezika potpuno osuđena na propast. A mi smo imali pasivan stav države u prethodne, možemo slobodno reći, tri decenije. Što je više u medijskoj sferi, u izdavaštvu jačala privatna inicijativa, što je dobro, to je više država izbegavala da ulazi u tu oblast i da postavlja neka pravila igre, kakva bi trebalo da budu - kaže Selaković.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)