PREMIJERNO "DOSTOJEVSKI - MOJ ŽIVOT": Novi naslov na Sceni "Raša Plaović" Narodnog pozorišta u Beogradu
PRVO izvođenje duodrame "Dostojevski - moj život", prema motivima memoara "Sećanja" Ane Grigorjevne Dostojevski, biće 14. aprila na Sceni "Raša Plaović" Narodnog pozorišta u Beogradu.

foto M.Janković
Dramaturg Fedor Šili otkriva da linija priče u prvi plan stavlja odnos Fjodora i Ane.
- U tročinskoj strukturi smo želeli da svaki čin predstavlja jedan deo njihovog zajedničkog života. Prvi čin se bavi njihovim upoznavanjem i zaljubljivanjem, drugi životom u Evropi i teškoćama sa kojima su se suočavali - ljubomora, kockarska zavist, lične tragedije, a treći čin povratkom u Rusiju, sve do smrti Dostojevskog. Nadam se da će ova predstava uspeti da nam približi Dostojevskog kao čoveka, i sa svojim dobrim i sa lošim,stranama. Nadam se da će ljudi koji budu gledali predstavu želeti da saznaju više o Ani Grigorjevnoj, pa i da pročitaju same memoare po kojima je predstava nastala.
Dramatizaciju zajednički potpisuju Fedor Šili i Hadži Nenad Maričić, koji je, ujedno, i reditelj predstave i tumač naslovnog junaka Fjodora Mihajloviča Dostojevskog. Lik Ane Grigorjevne poveren je Ivani Popović, dok će u ulozi pijaniste nastupiti Stefan Ćirić. Scenograf je Vladislava Munić Kanington, kostimograf Marina Medenica, muzički saradnik Stefan Ćirić, Mila Dragičević bila je zadužena za scenski pokret, a Balša Đogo i Tara Vulović za video rad.

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

NEOBJAŠNjEN FENOMEN: Mnoštvo zmija dolazi u crkvu svake godine na Veliku gospojinu - "poštuju" stari kalendar (FOTO/VIDEO)
PRAVOSLAVNI vernici 28. avgusta slave Veliku gospojinu, a zanimljiv fenomen, koji nauka još nije objasnila, vezuje se za ovaj praznik na grčkom ostrvu Kefalonija. Doduše - ne za 28. avgust, već za 15. kada se Velika gospojina slavila po starom kalendaru. U to vreme, svake godine, u jednu crkvu dolazi veliki broj zmija, što je navelo maštovite lokalce da iskonstruišu brojne legende.
28. 08. 2025. u 11:02
Komentari (0)