"BEOGRADSKA ŠAKA" PLETE U ĐARDINIMA: Na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji, u Paviljonu Srbije izložba "Rasplitanje: novi prostori"

Miljana Kralj

08. 05. 2025. u 16:51

AKO svaka zemlja donese po jedan uspeh, zajedno možemo da sastavimo globalni alat za prilagođavanje budućnosti, smatra arhitekta i inženjer Karlo Rati, umetnički direktor - kustos 19. Bijenala arhitekture u Veneciji, u okviru čijeg vernisaža je u Đardinima od 8. maja otvorena postavka u paviljonu Srbije.

БЕОГРАДСКА ШАКА ПЛЕТЕ У ЂАРДИНИМА: На 19. Бијеналу архитектуре у Венецији, у Павиљону Србије изложба Расплитање: нови простори

Foto MPU

Našu zemlju, na jednoj od najznačajnijih međunarodih arhitektonskih smotri na svetu predstavljaće projekat "Rasplitanje: Novi prostori/ Unravelling: New Spaces". Ovom postavkom autorski tim, u kome su arhitekte Davor Ereš, Jelena Mitrović i Igor Pantić, kao i Sonja Krstić i Ivana Najdanović (dizajn tekstilne strukture), Petar Laušević, inženjer kinetike i energetskog napajanja, odgovorio je na temu Bijenala koju je postavio Rati: "Inteligencija. Prirodna. Veštačka. Kolektivna."

Foto MPU

 

Prema oceni žirija konkursa, na koji je stiglo 29 predloga, rad izabran za izlaganje u Veneciji predstavlja interdisciplinarnu saradnju arhitekata, pletilja, dizajnera, programera i inženjera, sa namerom da "kolektivno izgradi i razgradi prostornu strukturu".

Foto MPU

Beogradska šaka

- Ovaj rad nas na poetičan i slojevit način upućuje na razumevanje naša "dva nasleđa". Jedno koje se odnosi na tradiciju pletenja, tkanja i veza u Srbiji, ali i drugo koje se oslikava u tradiciji "eksperimenata baziranoj na računarskoj propoziciji adaptilnosti i artificijalnog", simbolički predstavljenoj u "beogradskoj šaci", prvoj bioničkoj šaci na svetu napravljenoj 1963. godine u Institutu "Mihajlo Pupin". U ovoj neočekivanoj sintezi, za autore "obe tradicije imaju istovremenost polazišta" dočaravajući tako "sinhronost misaonog, kreativnog i rukotvornog" - piše u obrazloženju žirija - stručnog saveta, kojem je predsedavao dr Slobodan Jović, arhitekta, inače i kustos izložbe čiju je realizaciju Ministarstvo kulture poverilo Muzeju primenjene umetnosti, uz podršku Udruženja arhitekata Srbije. Komesar izložbe je dr Stevan Martinović, v. d. direktora MPU.

Od maja do novembra

TRADICIONALNA kulturna manifestacija svetskog značaja, Bijenale arhitekture, svečano će biti otvarena u subotu, 10. maja, i trajaće do 23. novembra. Tokom nekoliko meseci, u Veneciji će se predstaviti više od 750 učesnika, među kojima arhitekte, inženjeri, naučnici, umetnici, programeri, filozofi, klimatski eksperti, zanatlije i mnogi drugi, u cilju ponovnog promišljanja arhitekture kao čina kolektivne inteligencije. 

Na zidove našeg paviljona tako je postavljeno 125 motoričkih kalemova na koje se ispletena forma postepenim namotavanjem, do kraja Bijenala, vraća u svoj primarni oblik - vuneno predivo. Kalemovi rade pomoću energije iz solarnih panela, čime se ukazuje na projektivni postupak gradnje kao istovremenost procesa komponovanja i dekomponovanja strukture.

Foto MPU

 

- Ruka koja čini središte projekta, predstavljena je kao produžetak stvaralačkog uma i posrednik između fizičkog sveta i sveta ideja - piše u najavi nastupa našeg tima na Bijenalu.

Izložbu prati katalog, u kojem niz uglednih autora istražuje teme arhitekture, materijalnosti i digitalne fabrikacije. 

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

VUČIĆ SAOPŠTIO ODLIČNU VEST IZ MOSKVE: Sjajan dogovor postignut