O PUTOVANJU KRALJEVSKOG PARA OBRENOVIĆ: Promocija knjige u Narodnom muzeju u Kraljevu
U Galeriji Narodnog muzeja u Kraljevu, u četvrtak, 12. juna biće održana promcija knjige dr Miloša Timotijevića i Aleksandra Marušića „Usklici iskrenog oduševljenja: Efemerni spektakl i putovanje kralja Aleksandra i kraljice Drage Obrenović po Srbiji 1901. godine“.
G.Šljivić
Knjiga istražuje simboličke i političke dimenzije kraljevskih poseta u kontekstu značajnog političkog trenutka. Poseta je organizovana nakon smrti kralja Milana Obrenovića, donošenja oktroisanog ustava i objave da kraljica Draga nije trudna, i odlaganja posete ruskom caru, koja je trebalo da obezbedi međunarodni legitimitet kraljici.
Putovanje kraljnjevskog para obuhvatilo je tada Smederevo, Kragujevac, Kraljevo, manastire Žiču i Studenicu, Čačak, Požegu, Užice, Dobrinju, Takovo, Gornji Milanovac, manastire Vujan, Vraćevšnicu i Divostin, da bi se preko Kragujevca i Mladenovca završilo u Beogradu. Knjiga obrađuje i organizovanje kraljičinog rođendana u prestonici, vojne manevre u Ubu i posetu Nišu.
Narodni muzej Kraljevo
Iako su rituali bili zamišljeni kao sredstvo učvršćivanja državne stabilnosti, autori analiziraju i njihovu efemernost, ukazujući na to da su kraljevski performansi imali ograničen uticaj na dugoročnu podršku naroda. Na kraju, knjiga ukazuje na politički neuspeh ovih javnih nastupa i ubrzanje odluke vojnih zaverenika da ubiju kralja i kraljicu kao svojevrstan „antiperformans“, koji je trebalo da dekonstruiše i simboličku moć poslednjih Obrenovića.
Preporučujemo
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio
PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.
09. 01. 2026. u 10:22
POKRENUTA DVOSTRUKA DIPLOMATSKA OFANZIVA: Strah zbog Grenlanda preplavio Evropu, lideri sada imaju novu taktiku
EVROPSKE vlade pokrenule su dvostruku diplomatsku ofanzivu kako bi ubedile predsednika SAD Donalda Trampa da odustane od svojih pretenzija prema Grenlandu - kroz lobiranje u Vašingtonu i pritisak na NATO da otkloni bezbednosne zabrinutosti američkog predsednika.
09. 01. 2026. u 13:11
VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice
BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.
09. 01. 2026. u 08:42
Komentari (0)