UMETNOST JE GLAVNI VASPITAČ NARODA: Zahvaljujući Nadeždi Petrović, u Sićevu, pre 120 godina počela sa radom prva likovna kolonija na Balkanu
IZNAD klisure Nišave, između severnih ogranaka Suve i južnih padina Svrljiških planina, u slikovitom i inspirativnom predelu sela Sićevo, prvi put na Balkanu, pre 120 godina, likovni umetnici su zajedno izašli da slikaju u prirodi.

Foto Galerija savremene likovne umetnosti Niš
Zahvaljujući našoj velikoj umetnici Nadeždi Petrović, u julu 1905. godine, upravo tu, počela je sa radom Prva jugoslovenska umetnička kolonija.
Obeležavajući ovaj jubilej, Galerija savremene likovne umetnosti Niš, koja i dalje neguje tada započetu tradiciju, gostuje u beogradskoj Galeriji 73, sa postavkom "Jugoslovenski period Likovne kolonije Sićevo", koja je reprezentativni izbor dela iz njihove bogate kolekcije.
Izložba je i svojevrsni omaž nedavno preminuloj Ljubici Bubi Miljković (1949-2025), višedecenijskom kustosu Narodnog muzeja Srbije, jednoj od najboljih poznavalaca Nadeždinog opusa, ali i stručnjaku, prijatelju kolonije, koju je kao baštinu svom narodu ostavila naša značajna slikarka.
- Rodonačelnica srpske moderne, patriotkinja posvećena nacionalnim idealima i njene kolege iz minhenskih dana školovanja, okupljeni oko ideje kulturnog ujedinjenja južnoslovenskih naroda, dolaskom u selo na jugu i radom u pleneru ostavili su značajnu tekovinu ovom delu Srbije - ističe u katalogu koji prati postavku Emilija Ćoćić Bilić, kustos izložbe i umetnički direktor niške Galerija savremene likovne umetnosti. - Nažalost niške ustanove kulture ne baštine nijedno delo nastalo 1905. u Sićevu.

Foto Galerija savremene likovne umetnosti Niš
Jubilej je prilika, na šta ukazuju i domaćini, Galerija 73, da se uvidom u bogatu, brižljivo formiranu kolekciju od sedamdesetih godina do danas, ukaže na značaj onovremenog umetničkog poduhvata i u kontekstu šireg kulturnog prostora, tradicije, društvenih i političkih prilika, sagleda njegov uticaj na savremena umetnička promišljanja, shvatanja likovnosti i odjeke u stvaralaštvu.
Gosti na slavama i svadbama
NOVINE su 30. jula objavile da su u Sićevo stigli Nadežda Petrović i Fedro Vesel, kasnije Paško Vučetić, Rihard Jakopič i Grohar, na kratko nekoliko puta boravio je i Branko Popović, slikar, likovni kritičar, profesor istorije umetnosti na Tehničkom fakultetu u Beogradu, dok ostaje upitno prisustvo Emanuela Vidovića i Ivana Meštrovića, koji se moguće kasnije i pridružio - podseća u svom tekstu Emilija Ćoćić Bilić. - U prilog tome, ne umanjujući značaj njihove podrške, govore i navodi učiteljice da je slikarka, kojoj je pružila gostoprimstvo u svom domu, sa Slovencima došla u selo odmah po završetku školske godine početkom jula i da su tu boravili do kraja avgusta, samo se ona (Nadežda) zadržala još nekoliko dana, do početka septembra. Jedan od žitelja Sićeva Blagoje Pavlović, umetnike smeštene u seoskim domaćinstvima, opisao je kao druželjubive i prijateljski raspoložene, česte goste na slavama, svadbama i popodnevnim kolima.
- Ova izložba je takođe značajna za nas, jer je celokupnu ideju da se uspostavi saradnja Galerije 73, sa galerijom SLU Niš, pokrenula nedavno preminula istoričarka umetnosti i muzejski savetnik Ljubica Buba Miljković, koja je kroz svoj radni vek dala ogroman doprinos u očuvanju i afirmaciji Kolonije Sićevo - kaže, za "Novosti", Mirela Pudar, direktor Galerije 73. - Ljubica Miljković je bila dugogodišnji član našeg Umetničkog saveta i ova postavka, kojoj se ona lično mnogo radovala, ali nažalost nije uspela da je dočeka, biće znak sećanja i na njen stvaralački opus.

Foto Galerija savremene likovne umetnosti Niš
Koncept izložbe u Galeriji 73, prema rečima autorke Emilije Ćoćić Bilić, odražava ideju zajedništva i jugoslovenstva kroz odabir slika i skulptura nastalih tokom prvih tridesetak saziva, odnosno u vreme postojanja Jugoslavije i učešća umetnika iz bivših republika:
- To je ujedno period dinamičnih dešavanja na međunarodnoj likovnoj sceni, koji uz klasične medije beleži egzistiranje više paralelnih pravaca, inovativne pojave i interesovanja za apstraktnu, minimalnu i konceptualnu umetnost, sistemsko slikarstvo i veću primenu savremenih medija, fotografije i videa kroz koje autori izražavaju lične stavove, kritiku aktuelne društveno-političke stvarnosti i ukazuju na egzistencijalne probleme.
Zelenkasto-plava Nišava
NA početku veka sestre Petrović često su dolazile u Niš kod prijatelja svojih roditelja, gde su se osećale slobodno i prijatno, obilazile okolinu, naročito uz Nišavu, sve do Sićeva - piše u katalogu izložbe. - Nadežda je nosila sa sobom boje i štafelaje, Ljubica violinu. Mlade, slobodne, emancipovane, devojke su privlačile poglede seljaka, koji su ih neretko darivali voćem i povrćem. Nadežda je bila oduševljena ljudima, časovima provedenim na reci, a najviše klisurom, divljom prirodom sučeljenih planina, plavetnilom njenih stena, kontrastnim bojama rastinja, smirenim tokom zelenkasto-plave Nišave. Nadeždinom oduševljenju ovim krajem doprinelo je i drugovanje sa seoskom učiteljicom Ljubicom Nikolajević Lovrić.
Tako će se pred beogradskom publikom naći i dela nekih od najznačajnijih predstavnika srpske umetničke scene, poput akademika Ivana Tabakovića, Milorada Bate Mihailovića, Stojana Ćelića, Radomira Reljića, Mladena Srbinovića, Miodraga Miće Popovića, kao i profesora Milenka Šerbana, Mihajla Petrova, Čedomira Krstića, Momčila Antonovića, Zorana Pavlovića, Velizara Krstića, Čedomira Vasića... Ali, i više generacija stvaralaca koji su imali ključni uticaj na našu scenu, od osnivača MSU, Miodraga Protića, preko Bože Ilića, Koste Bradića, Bore Iljovskog, Bojana Bema, do Rade Selaković, Perice Donkova, i mnogih drugih.
Ovako širok i kvalitetan izbor dela sa kolonije u Sićevu, potvrđuje reči Nadežde Petrović, koje kao svojevrsni moto navodi autorka izložbe:
- Umetnost ne profaniše, ona podiže pali moral, pomaže razvitak socijalnih pitanja i evoluciju naroda, podiže kult u čoveku do najviših granica, vrednost jedinke i celog plemena u očima naprednih naroda. Umetnost je najglavniji vaspitač čoveka i naroda.

TRAMP ŽESTOKO UDARIO NA EU: Poslao pismo Ursuli fon der Lajen, carine od 30 posto stupaju na snagu 1. avgusta
CARINE od 30 odsto na svu robu koja se iz Meksika ili zemalja Evropske unije uvozi u Sjedinjene Američke Države stupiće na snagu 1. avgusta, saopštio je danas američki predsednik Donald Tramp.
12. 07. 2025. u 14:55

OTKRIVEN UZROK PADA BOINGA SA 260 PUTNIKA: Audio snimak pilota iz kokpita samo produbljuje misteriju
ISTRAŽITELjI su otkrili uznemirujuće detalje u okviru preliminarne istrage pada aviona kompanije Air India, na letu 171, u kojem je u junu stradalo 260 osoba.
12. 07. 2025. u 15:36

SLAVIMO PETROVDAN: Šta se danas ne radi i šta treba umesiti
SRPSKA pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Petrovdan, praznik koji je posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu.
12. 07. 2025. u 07:34
Komentari (0)