OBELEŽAVANJE DVA VEKA OD OSNIVANJA : Počeli Dani Matice srpske u Sremskim Karlovcima
NAUČNOM manifestacijom Dani Matice srpske u Sremskim Karlovcima, juče je u tom centru srpske duhovnosti i kulture, počelo obeležavanje dva veka od osnivanja Matice srpske, najstarije književne, kulturne i naučne ustanove srpskog naroda.
Đorđe Radivojević
Dvodnevna manifestacija svečano je otvorena u Magistratu u centru Sremskih Karlovaca naučnom tribinom Slike iz istorije Matice srpske.
Dražen Đurđić, redsednik Opštine Sremski Karlovci, tom prilkom naglasio je da ne zna šta za srpsku državnost i kulturu ima veći značaj, da li Sremski Karlovci ili Matica srpska, te da je njihova saradnja prirodna.
- Sremski Karlovci svojom bogatom istorijom svedoče o duhovnosti, a Matica srpska to čuva i predstavlja sve ono što srpski narod ima i jeste kroz vekove, čuvajući artefakte naše kulture- rekao je Đurđić.
Njemu je dr Milan Micić, generalni sekretar Matice srpske, uručio
zahvalnicu za saradnju i afirmaciju te institucije.
- Upravo ove godine zajedno obeležavamo 200 godina Matice srpske, veliki jubilej koji je počeo prošle godine sa 200 godina Letopisa Matice srpske, najstarijeg našeg časopisa- rekao je Micić i najavio je da će centralni događaj, svečana akademija povodom 200 godina Matice srpske, biti održa 16. februara, a do tada će biti upriličen čitav niz programa u Novom Sadu.
Đorđe Radivojević
- Maticu su formirali trgovci, pravnici sa ciljem da se odbrane srpski identitet i vera. Tako i dva veka kasnije Matica srpska održava svoj program i i danas srpski narod živi svuda u različitim granicama, a obaveza Matice je da čuva gde god postoji srpska kultura- dodao je Micić i istakao da da će tokom godine biti izdato više knjiga.
Preporučujemo
POČELO PRIKAZIVANjE FILMOVA: Nagrade "Dijamantski leptir" u Beogradu i Novom Sadu
13. 06. 2026. u 15:33
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
ŠTA JE BRE OVO? Misteriozna životinja snimljena u Mačvi (VIDEO)
Kratak video, za koji se navodi da je nastao iz vozila na području Mačve.
13. 06. 2026. u 20:49
Komentari (0)