JUBILEJ BEZ SLAVLJA, PARA I - PROSTORA: Muzej pozorišne umetnosti Srbije, ustanova od nacionalnog značaja, napunio 70 godina
MUZEJ pozorišne umetnosti Srbije, ustanova kulture od nacionalnog značaja, osnovan je na jučerašnji dan 1950. godine - u Božićevoj kući, zdanju iz 1836. koje je podigao svinjarski trgovac Miloje Božić, u Gospodar Jevremovoj ulici 19 u Beogradu.
Pod ovim krovom čuva se teatrološka građa o razvoju pozorišta u Srbiji od 13. veka do danas.
Gotovo je neverovatno da muzej raspolaže sa samo 250 kvadratnih metara u koji su "stale" kancelarije, prostor za smeštaj građe i izložbeni prostor u kome se odvijaju i promocije, predavanja, projekcije, koncerti...
- Prvi zaposleni radili su na mansardi Muzeja primenjene umetnosti, a 1951. je doneta odluka da nam se dodeli zgrada Miloja Božića, koja je u tom trenutku bila leglo prljavštine i u dosta ruiniranom stanju - kaže Mirjana Odavić, muzejski savetnik. - Rekonstrukcija je trajala više od godinu dana, tako da smo se 1952. smestili u ovu zgradu. Samo otvaranje muzeja uveličao je glumac Dobrica Milutinović, održao govor i zvanično otvorio zdanje.
Prvih deset godina Muzej je imao stalnu postavku, a onda su počele tematske izložbe i imperativ za novim, uslovnim mestom na kome bi čuvali dragocene sadržaje i uspomene naše pozorišne prošlosti.
- U našem muzeju su, između ostalog, prepiske Jovana Đorđevića (prvog upravnika SNP, potom i Narodnog pozorišta u Beogradu), Nušića, Vele Nigrinove, Žanke Stokić, Dare Milošević, Nevenke Urbanove
... Uglavnom je reč o formalnoj prepisci sa upravom, ali ima i druge vrste pisama. Srećan sticaj okolnosti, sačuvao je dobar deo ovog materijala. Zahvaljujući Živojinu Petroviću koji je radio u Narodnom pozorištu i kao jedan od arhivskih "fanatika" nosio posao i kući, mnogo toga je spaseno. Jer, u bombardovanju 1941. izgorela je gotova sva arhiva. Deo sačuvane, "Živojinove građe", završio je i kod nas.
Kada je reč o memorijalnim predmetima, svaki od njih nosi neku svoju priču:
- Pre dve godine otkupili smo od ćerke jednog kolekcionara pečatnjak Joakima Vujića. Na njemu su pozorišna zavesa i ptica kreštalica, uz inicijale "J. V." Izradio ga je kad je napisao "Kreštalicu". Čuvamo i portrete u ulju, grafike i crteže. Između ostalih, rad Milice Bešević koja je naslikala portret Anite Mezetove kao Ćo-Ćo-San, nezavršen portret Steve Todorovića kome je pozirao Toša Jovanović, pa portret u ulju Laze Kostića i crtež Koste Trifkovića.
Neki od predmeta imaju neobičnu istoriju, kao što je priča o dva prstena glumačkog barda Dobrice Milutinovića: po jednom od njih danas se pravi uzorak za dodelu nagrade za životno delo:
- Udruženje glumaca Kraljevine Jugoslavije 1937. godine, povodom četiri decenije umetničkog rada Dobrice Milutinovića, rešilo je da napravi prsten koji će da mu pokloni kao našem najvećem glumcu - u vidu naslednog prstena. A onda da on sam određuje ko će da ga nosi i tako iz godine u godinu. Ali, ubrzo pošto ga je dobio, on ga je izgubio. Bio je očajan, hteo je da proda svoj portret (rad Uroša Predića) i tako finansira izradu novog prstena.
Naravno, Udruženje je to preuzelo na sebe. Prsten je bio veliki, muški, od osamnaestokaratnog zlata, 44 grama težak. Na prednjoj strani je bio glumčev lik, a sa strane likovi koje je tumačio - Šajlok u "Mletačkom trgovcu" i Orlić u istoimenoj predstavi.
Iznutra je pisalo "nasledni prsten" i datum kad mu je predat. Inače, izradio ga je dvorski zlatar Stefanović.
Taj kalup poslat je za Italiju, objašnjava Mirjana Odavić, ali je i on izgubljen! Urađen je drugi u nešto izmenjenoj verziji: na prednjoj strani više nije bio Dobričin lik nego lovorov venac na crnom oniksu, a unutra je pisalo njegovo ime. Ta druga verzija, danas se dodeljuje najboljim glumcima.
- Vrhunac priče je da je 1998. do Mucija Draškića i Cece Bojković stigla vest da se u Zagrebu nalazi prvi prsten Dobrice Milutinovića! Zahvaljujući njima i kompaniji "Cepter" prsten je otkupljen i vraćen. Tako su ta dva originalna prstena danas na jednom mestu - kaže Odavićeva.
U Muzeju se čuva i samovar koji je Žanka Stokić poklonila Ljubinki Bobić, predlog zavese (crtež) Steve Todorovića povodom otvaranja Narodnog pozorišta, skice tavanice Rusa Kolesnjikova, gotovo kompletan opus Duška Ristića - preko 600 kostimografskih i scenografskih skica.
SNIMLjENE PREDSTAVE
MUZEJ je počeo osamdesetih godina da sam beleži video-kamerom pozorišne predstave. Snimci su amaterski, ali ideja je bila da se bar tako sačuvaju od zaborava. Kasnije je nastala razmena sa televizijom i nekim teatrima, pa se naša zbirka upotpunjavala i danas imamo preko 500 ostvarenja, uglavnom beogradskih pozorišta - kaže Mirjana Odavić.
Nažalost, 250 kvadratnih metara pretesno je za ovako značajnu delatnost i sve muzejske artefakte. Da zlo bude veće, nisu imali dovoljno sreće (razumevanja) da steknu iole uslovne depoe u kojima bi skladištili materijal:
- Uvek su nam davani prilično neuslovni prostori, nekakve šupe i barake... Nikad sa idejom da dobijemo stalni dodatni prostor. Ipak, od osamdesetih do bombardovanja imali smo solidan depo, u stvari atomsko sklonište, relativno blizu muzeja. U vreme bombardovanja stanari su ga obili i poizbacivali sve stvari. Potom smo se na nekoliko godina "smestili" u pomoćnu salu Trinaeste beogradske gimnazije. Odatle smo se preselili u poluuslovan prostor sadašnjeg Muzeja nauke i tehnike. Imali smo na raspolaganju malu sobu i radionicu sa kanalom, u koju su se ranije "ubacivale" trole za popravku. Unajmljeni radnici lopatama su ubacivali i naš materijal, uglavnom knjige.
Potom smo uspeli da izdejstvujemo da se muzeju u Ulici kralja Petra dodeli prostor na dva nivoa, u koji ulažemo koliko možemo da ga dovedemo u pristojno stanje i saniramo vlagu.
Na pitanje da li ih je pandemija omela u proslavi ovako značajnog jubileja, naša sagovornica nema dileme:
- I bez korone, proslava nije planirana. Hteli smo da ovih sedam decenija obeležimo u najužem krugu, s našim penzionerima. Lane je smanjen budžet za ovu godinu, a zbog pandemije su i taj "skresani" prepolovili. Nekada je bilo uobičajeno da radimo četiri izložbe godišnje, onda smo morali da smanjimo na tri, a sada je ispalo da imamo samo jednu...
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)