KIRIJA 10 PUTA SKUPLJA OD DOMA: Akademci koji ne dobiju studentski smeštaj, privatne stanove plaćaće papreno
BUDUĆI brucoši uveliko podnose prijave za smeštaj u studentskim domovima, a s obzirom na visoke cene kirija, tešku ekonomsku situaciju i sve tanji novčanik roditelja - interesovanje je veliko.

Foto: M. Anđela
Da li će biti oboren prošlogodišnji rekord kada je za jedan krevet konkurisalo više od dva kandidata, znaće se nakon što se završi podnošenje prijava 15. septembra. Akademcima koji će pohađati studije na nekom od fakulteta u Srbiji o trošku budžeta, na raspolaganju je 17.270 mesta, što je ukupan kapacitet svih domova u državi.
Međutim, oni koji ostanu ispod crte alternativu će potražiti u privatnom smeštaju. Tradicionalno, najviše studenata dolazi na beogradske fakultete, a u prestonici je i iznajmljavanje stanova najskuplje.
- Za manje od 250 evra nemoguće je iznajmiti stan, a ako je blizu fakulteta onda košta 300 evra i to su manji jednosobni stanovi. Ipak, cene su niže nego prošle godine kada su ovde stigli Rusi i sada su se vratile na pređašnji nivo - kaže nam Predrag Dević, vlasnik jedne beogradske agencije. - Ukoliko je stan nov i luksuzno sređen on košta 10 evra po kvadratu, bez obzira u kom delu grada se nalazi - pojašnjava nam Dević. - Ali ima i stanova koji su stari, nesređeni sa lošim nameštajem i oni su jeftiniji.
Iskustvo pokazuje da se studenti udruže pa po dvoje ili troje dele kiriju, ali onda je potreban i veći stan, od bar 50 kvadaratnih metara, a takav je teško naći za manje od 300 do 350 evra.
Te "muke" imaće akademci koji se ne smeste na jedno od 9.258 mesta koliko ih ima u prestoničkim studentskim domovima, u kojima se cene smeštaja, u zavisnosti od kategorije kreću od 1.500 do 2.790 dinara mesečno. To znači da je privatni smeštaj i do 10 puta skuplji od smeštaja u domovima. Ishrana je, takođe, povoljna, pa tako sva tri obroka u studentskim restoranima koštaju 266 dinara dnevno - ručak 120, doručak 56, a večera 90 dinara.
Odlikaši imaju veliku prednost
Najviše šansi da se smeste u dom i tako roditeljima uštede poveliku sumu koju bi dali za kiriju, imaju odlikaši. Da je tako pokazuje i podatak da je prošle godine poslednji mladić koji je primljen u dom imao prosek 4,71, dok su devojke još bolje sa ocenom 4,81. Prvi na listama bili su vukovci, a lane ih je bilo prijavljeno čak 579.
Posle Beograda, najviše studenata slije se u Novi Sad, gde će se, takođe, na velikoj muci naći akademci koji ne uspeju da dođu do smeštaja u domu, jer će morati da za mesečnu kiriju za garsonjeru, u zavisnosti od lokacije, izdvoje od 200 do 250 evra na udaljenijim lokacijama od Studentskog grada. One bliže fakultetima su od 350 evra, pa na više. Cene zakupa stanova su mnogo veće, i kreću se od 300 do čak 600 evra, u zavisnosti od lokacije i kvadrature, pa nije retka pojava da se dvoje troje akademaca "udruži", deli stambeni prostor pa i troškove.
Inače, u srpskoj Atini u studentskim domovima ima mesta za 2.653 akademca. U Studentskom centru očekuju da će konkurencija biti velika, što i ne čudi, jer za mesto u jednom od osam domova prve kategorije, mesečno treba izdvojiti 2.790 dinara, a za drugu kategoriju 2.150 dinara.
Ista situacija je i na jugu Srbije. Tako u Nišu, studenti koji ne koriste dom, već iznajmljuju smeštaj, za mesečnu kiriju moraju da izdvoje najmanje stotinak evra, i to ako dele stan sa drugima. Izdavanja stanova u Nišu kreće se od 150 evra mesečno pa naviše. Inače, Studentski centar Niš raspolaže sa 600 ležajeva prve i 346 ležajeva druge kategorije.

RUSI ODBILI PREKID VATRE I GOMILAJU JAKE SNAGE KOD LIMANA: Sprema se velika ofanziva, ništa od mira u narednim mesecima!
JUČE je Moskva odbila mirovni predlog i prekid vatre na 30 dana sa Ukrajinom. Visoki zvaničnici Trampove administracije u poslednjim danima vode razgovore o tome da Vašington možda neće biti u stanju da izdejstvuje prekid vatre između Rusije i Ukrajine u narednim mesecima. Za to vreme, Moskva gomila trupe u Donjeckoj oblasti i sprema se za veliku ofanzivu.
02. 04. 2025. u 14:59

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)