NA UNIVERZITETU U BEOGRADU ORGANIZOVAN DAN OTVORENE NAUKE V: Svi treba da imaju pristup naučnim znanjima

Lj.B.

06. 11. 2024. u 02:00

Univerzitet u Beogradu organizovao je Dan otvorene nauke V. Cilj konferencije bio je upoznavanje istraživača iz Srbije sa principima otvorene nauke i aktuelnim inicijativama i zahtevima u ovoj oblasti, posebno u kontekstu projekata finansiranih od strane Fonda za nauku Republike Srbije i Evropske komisije. Platformu za otvorenu nauku usvojio je Senat Univerziteta u Beogradu 2019. godine.

НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ ОРГАНИЗОВАН ДАН ОТВОРЕНЕ НАУКЕ V: Сви треба да имају приступ научним знањима

univerzitet u beogradu

Pozdravne reči na otvaranju konferencije u Rektoratu, uputili su prof. dr Miroslav Trajanović, državni sekretar u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i prof. dr Vladimir Cvetković, prorektor za nauku Univerziteta u Beogradu.

“Kao najveća i najznačajnija naučno-istraživačka ustanova u Srbiji, Univerzitet u Beogradu pružiće punu podršku nadležnom ministarstvu u sprovođenju mera afirmacije otvorene nauke, kao prakse blagotvorne za napredak nauke, unapređenje akademske komunikacije i distanciranje od praksi koje su u suprotnosti sa akademskom čestitošću”, istakao je prorektor Cvetković. U nastavku konferencije održani su paneli čije su teme bile platforma za otvorenu nauku, projekti, mreže i inicijative i Infrastruktura za otvorenu nauku u Srbiji.

Otvorena nauka je pokret koji ima za cilj promovisanje i ostvarivanje slobodnog pristupa naučnom znanju, podacima i rezultatima naučnih istraživanja, prvenstveno onih koji se finansiraju budžetskim sredstvima. Najčešće se povezuje sa otvorenim pristupom publikacijama, ali je sam pojam mnogo širi i obuhvata veći broj principa, kao što su otvoreni podaci, otvoreno recenziranje, otvorena metodologija i otvoreni kod. Iako je ideja otvorene nauke jednostavna, primena njenih principa je složen proces koji zahteva postojanje odgovarajuće tehničke infrastrukture, zakonskih regulativa i kompetencija.

Principi otvorene nauke se primenjuju na celokupan proces produkcije naučnih, ali i umetničkih rezultata, od obezbeđivanja sredstava i ispunjavanja zahteva finansijera (npr. u okviru Horizont 2020 programa) do deponovanja naučnih radova, primene rezultata istraživanja u praksi i praćenja efekata naučnog rada. Principi otvorenosti imaju za cilj da nauku učine transparentnijom, vidljivijom, efikasnijom, pravednijom i demokratičnijom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TAKER KARLSON UPOZORAVA NA MOGUĆI RAT RUSIJE I SAD: Putin neće imati drugog izbora