SVETSKI DAN PLANETE ZEMLJE: Put održivog razvoja
SVETSKI dan planete Zemlje, koji se obeležava svake godine 22. aprila, predstavlja simbol globalne posvećenosti očuvanju naše planete i podseća nas na to koliko je priroda krhka, a ljudska odgovornost velika.

Foto: Shutterstock
Ovaj dan je prvi put proslavljen 1970. godine u Sjedinjenim Američkim Državama kao odgovor na rastuću zabrinutost zbog zagađenja životne sredine. Međutim, tek 2009. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 22. april za Međunarodni dan Majke Zemlje, čime je ovaj datum dobio globalnu i univerzalnu dimenziju.
Ideja o Majci Zemlji nije nova – prisutna je u mnogim starim civilizacijama koje su poštovale prirodu kao izvor života. Međutim, u savremenom društvu, naročito nakon industrijskih revolucija, priroda je postala sredstvo za ekonomsku dobit, često na štetu njenog zdravlja i opstanka
Teške posledice industrijskog razvoja – zagađenje vazduha i voda, krčenje šuma, zakiseljavanje okeana, gubitak biodiverziteta i klimatske promene – sve više ugrožavaju stabilnost planete, ali i sam opstanak čovečanstva.
Konferencija UN o čovekovoj sredini, održana 1972. godine u Stokholmu, označila je početak globalne ekološke svesti. Tada je prvi put istaknuta međuzavisnost između čoveka i prirode i potreba za održivim razvojem. Ta svest se kroz decenije razvijala, ali i suočavala sa mnogobrojnim izazovima, jer rast populacije i potrošačko društvo nastavljaju da vrše pritisak na prirodne resurse.
Kada nam majka Zemlja pošalje poruku
Danas, kada se suočavamo sa sve izraženijim posledicama klimatskih promena – ekstremnim vremenskim pojavama, topljenjem ledenih kapa, porastom nivoa mora i gubitkom plodnog zemljišta – Svetski dan planete Zemlje dobija dodatni značaj. On nas poziva da preispitamo svoje ponašanje, politike i sistem vrednosti.
Tema ovog dana često se menja iz godine u godinu, ali poruka ostaje ista: moramo delovati sada da bismo osigurali budućnost generacija koje dolaze. Ovaj dan je i prilika da se istaknu i pozitivni primeri – obnovljivi izvori energije, reciklaža, očuvanje zaštićenih prirodnih područja, obrazovni programi o zaštiti životne sredine i međunarodni sporazumi poput Pariskog klimatskog sporazuma.
Posebno je važno uključivanje mladih u ove procese, jer su upravo oni nosioci budućih promena.
Na kraju, Svetski dan planete Zemlje nas podseća na jednostavnu, ali duboku istinu – da planeta nije nešto izvan nas, već da smo mi njen deo. Ona nam ne pripada; mi pripadamo njoj. Na nama je da obnovimo izgubljenu ravnotežu i živimo u skladu sa prirodom, jer samo tako možemo obezbediti zdravu, sigurnu i pravednu budućnost za sve oblike života na Zemlji.

DRAMA NA NEBU: Zemlja koja se graniči sa Srbijom digla borbene avione zbog ruskih dronova
U RUMUNIJI je bila proglašena vazdušna uzbuna u okrugu Tulča zbog masovnog napada ruskih dronova na Ukrajinu, saopštilo je danas rumunsko Ministarstvo odbrane.
02. 07. 2025. u 11:13

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)