MOĆAN I MISTERIOZAN RADIO-SIGNALA STIŽE IZ SVEMIRA: Astronomi otkrili izvor

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

14. 01. 2024. u 23:17

ASTRONOMI su pratili jedan od najmoćnijih i najudaljenijih do sada otkrivenih brzih radio-talasa i pronašli njegov izvor — retku grupu galaksija koje izgledaju kao mrlja.

МОЋАН И МИСТЕРИОЗАН РАДИО-СИГНАЛА СТИЖЕ ИЗ СВЕМИРА: Астрономи открили извор

Foto Tanjug/AP

Ovo otkriće moglo bi da doprinese rasvetljavanju uzroka misterioznih snažnih oslobađanja radio-talasa, koji godinama zbunjuju naučnike.

To je jedna od najfascinantnijih misterija u univerzumu, a reč je o izuzetno moćnim signalima od kojih neki oslobađaju više energije od 500 miliona Sunca, a traju kraće od treptaja oka.

Intenzivan signal, nazvan FRB 20220610A, prvi put je otkriven 10. juna 2022. godine, a do Zemlje je stigao nakon što je prešao osam milijardi svetlosnih godina.

Jedna od najvažnijih karakteristika tih signala je da su kratkotrajni i nepredvidivi. Obično se pojavljuju iznenada na nekom delu neba i traju samo nekoliko milisekundi.

FRB 20220610A trajao je manje od jedne milisekundi, ali je bio četiri puta moćniji od prethodno otkrivenih. Tokom kratkog praska, oslobodio je energije koliko i Sunce oslobodi za 30 godina.

„NEBESKA MRLjA“

Koristeći podatke sa radio-teleskopa u Zapadnoj Australiji Square Kilometer Array Pathfinder i velikog teleskopa u Čileu, naučnici su uspeli da utvrde odakle dolazi ovaj moćni radio bljesak. Njegov izvor je bila ogromna „nebeska mrlja“, za koju se prvobitno smatralo da je nepravilna galaksija ili grupa od tri galaksije.

Astronomi su zaključili da se zapravo radi o grupi od najmanje sedam galaksija, koje su toliko blizu jedna drugoj da bi sve mogle da stanu unutar Mlečnog puta. Naučnici smatraju da je ova neobična grupa galaksija u interakciji ili je možda u procesu spajanja.

„Ova grupa galaksija, poznata kao kompaktno jato, zaista je izuzetna i spada među najgušće galaktičke strukture koje smo do sada posmatrali“, rekao je koautor studije, astronom Ven Faj Fong sa Univerziteta Nortvestern u SAD.

S obzirom na interakciju između galaksija, može doći do eksplozije formiranja zvezda, što bi moglo da bude povezano sa pojavom brzih talasa. Iako su astronomi do sada otkrili skoro 1.000 brzih rafala radio-talasa, još nije sasvim jasno šta ih uzrokuje.

Naučnici veruju da su njihov najverovatniji izvor kompaktni objekti u svemiru, poput crnih rupa ili neutronskih zvezda – magnetara, piše Si-En-En. Magnetar je neutronska zvezda sa izuzetno jakim magnetnim poljem, čiji raspad podstiče emisiju ogromne količine visokoenergetskog elektromagnetnog zračenja, posebno X i gama zraka.

Neutronske zvezde su kolabirana jezgra masivnih zvezda koje su okončale svoje živote i izbacile većinu svog materijala u svemir. Preostala jezgra su i dalje masivnija od Sunca (najčešće između 1,38 i 2,1 solarne mase), ali su izuzetno mala, prečnika svega oko 20 kilometara, preneo je „Indeks“.

sputnikportal.rs

BONUS VIDEO - ŠOJGU IZNEO PODATKE O KONTRAOFANZIVI Ukrajina izgubila 125.000 vojnika i 16.000 komada vojne tehnike

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OPASNOSTI SU SVE VEĆE Putin progovorio o trećem svetskom ratu - Mi vidimo šta radi naš protivnik