KAKO DA RAZGOVARATE SA VAŠIM TINEJDŽEROM: Budite zainteresovani ali ne i radoznali
Jedno od najosetljivijih doba u odrastanju svakako je tinejdž period, kako za decu tako i za roditelje. Ako imate tinejdžera vrlo dobro znate o čemu pričamo jer se sigurno katkad pitate gde se krije uputstvo za rukovanje ovim čudnim bićem koje je preotelo telo vašeg deteta.
Jedno od najosetljivijih doba u odrastanju svakako je tinejdž period, kako za decu tako i za roditelje. Ako imate tinejdžera vrlo dobro znate o čemu pričamo jer se sigurno katkad pitate gde se krije uputstvo za rukovanje ovim čudnim bićem koje je preotelo telo vašeg deteta. Međutim, uz nekoliko saveta za lakšu komunikaciju, biće vam jednostavnije da se razumete sa vašim detetom i funkcionišete kao tim.
Slušajte
Ako vas zanima šta se dešava u životu vašeg tinejdžera, postavljanje direktnih pitanja možda neće biti tako efikasno kao jednostavno sedenje i slušanje. Veća je verovatnoća da će deca biti otvorena sa roditeljima ako ne osećaju pritisak da dele informacije. Imajte na umu da je čak i njihov neočekivani komentar o nečemu što se dogodilo tokom dana način da izokola dopru do vas, i verovatno ćete čuti više ako ostanete otvoreni i zainteresovani za temu, ali ne i radoznali.
Potvrdite njihova osećanja
Roditelji često imaju tendenciju da pokušaju da reše probleme umesto deteta, ili da umanje njihova razočaranja. Ali, reći nešto poput: „Ionako nije bio pravi za tebe“, nakon romantičnog kraha koje je vaše dete doživelo, može delovati kao prezir. Umesto toga, pokažite mu da razumete i saosećate, tako što ćete reći, na primer: „Vau, to zvuči teško”.
Pokažite poverenje
Tinejdžeri žele da ih svi shvataju ozbiljno, posebno roditelji. Zato potražite načine pomoću kojih ćete pokazati da verujete svom detetu. Recimo, ako ga zamolite za uslugu, to pokazuje da se na njega oslanjate i mislite da može da podnese tu vrstu obaveze. Ako svom detetu date do znanja da verujete u njega, podići ćete njegovo samopouzdanje, ali i poverenje u vas.
Ne budite diktator
U ovom periodu života još morate detetu da postavljate pravila, ali budite spremni i da ih objasnite. Iako je pomeranje granica prirodna reakcija i potreba adolescenata, ako dete čuje vaše promišljeno objašnjenje o tome zašto žurke tokom večeri u školskoj radnoj nedelji nisu dozvoljene, pravilo će mu izgledati razumnije, pa i prihvatljivije.
Pohvalite ga
Gotovo svi roditelji skloni su da više hvale decu kada su mlađa, ali adolescentima je isto toliko potrebno podizanje samopoštovanja kroz pohvalu. Tinejdžeri se mogu ponašati kao da su previše kul da bi brinuli o tome šta njihovi roditelji misle, ali istina je da i dalje žele vaše odobrenje za ono što rade. Traže priliku u kojoj ćete biti pozitivni i ohrabrivati ga...
Kontrolišite svoje emocije
Vrlo lako će vam temperament “buknuti“ kada je tinejdžer grub prema vama, ali pokušajte da se uzdržite i ne odgovorite mu na isti način. Zapamtite da ste odrasli i da su oni manje sposobni da kontrolišu svoje emocije ili logično razmišljaju kada su uznemireni. Brojite do deset ili duboko udahnite pre nego što odgovorite. Ako ste oboje previše uznemireni da biste razgovarali, napravite pauzu dok se ne umirite.
Radite stvari zajedno
Razgovor nije jedini način komunikacije, a tokom pubertetskih godina vašeg mališana sjajno je ako možete da provedete vreme zajedno, radeći stvari u kojima oboje uživate. Bilo da je reč o kuvanju, planinarenju ili odlasku u bioskop, a da pritom ne pričate ni o čemu ličnom. Za decu je važno da znaju da mogu biti u blizini roditelja i da razmenjuju pozitivna iskustva sa njima, bez brige da će oni postavljati nametljiva pitanja ili im davati zaduženja.
Jedite u krugu porodice
Sedenje za stolom, dok jedete zajedno, kao porodica, još jedan je odličan način da ostanete bliski. Razgovori tokom večere daju svakom članu porodice priliku da učestvuje i opušteno ćaska o sportu, televiziji ili politici. Deca koja se osećaju prijatno dok razgovaraju sa roditeljima o svakodnevnim stvarima verovatno će biti otvorenija i kada na repertoar dođu teže stvari za priču. Uvedite jedno pravilo: upotreba telefona nije dozvoljena tokom obroka.
Budite pažljivi
Normalno je da deca prolaze kroz promene dok sazrevaju, ali obratite pažnju ako primetite razlike u njihovom raspoloženju, ponašanju, nivou energije ili apetitu. Isto tako, potrudite se da primetite ako prestanu da žele da rade stvari koje su ih činile srećnima ili ako se često izoluju. Ukoliko vidite promenu u svakodnevnoj sposobnosti vašeg tinejdžera da funkcioniše, pitajte ga o tome i podržite (bez osuđivanja). Možda mu je potrebna vaša pomoć, a ovakvo ponašanje moglo bi da bude znak da bi trebalo da porazgovaraju sa stručnjakom za mentalno zdravlje.
BONUS VIDEO - DR Novosti: Kada treba početi sa anti-age rutinom
(UZNEMIRUJUĆE) BRUTALNO UBIJEN POZNATI PEVAČ: Isplivao jezivi snimak likvidacije (VIDEO)
ŠVEDSKI reper Gaboro, čije je pravo ime bilo Ninos Houri, ubijen je na parkingu u četvrtak uveče, javljaju lokalni mediji.
21. 12. 2024. u 08:06
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
ANĐELKA BESNA: "Molim, zašto da ne odem iz tvoje emisije? Ne poštuješ me"
GLUMICA je shvatila da tuđe nepoštovanje i nevaspitanje nema veze sa njom.
22. 12. 2024. u 10:41
Komentari (0)