KVANTNI CD: Naučnici predstavljaju novu eru optičke memorije
NAUČNICI su predložili novi tip formata za skadištenje koji će "pozajmiti" principe kvantne mehanike i tehnike nazvanu "multipleksiranje talasnih dužina".
Ovaj optički memorijski uređaj ultra-visoke gustine sastajaće se od brojnih memorijskih ćelija koje se sastoje od elemenata poput magnezijuma oksida koji emituju fontone (čestice svetlosti) koji imaju ulogu sakupljanja "kvantnih defekata".
Kvantni defekti su prazna mesta u kristalnoj rešetki koja sadrže nevezane elektrone koji se aktiviraju apsorcijom svetlosti.
CD i DVD, kao aktuelne metode skladištenja optičke memorije su ograničeni, te jedan deo podataka koji se čuva na uređaju ne može biti manji od talasne dužine laserskog čitanja i pisanja podataka usled granice difrakcije svetlosti.
Naučnici pretpostavljaju da optički diskovi mogu da drže više podataka u istoj oblasti korišćenjem tehnike "multipleksiranje talasnih dužina" gde se kombinuju različite talasne dužine svetlosti.
- Razradili smo osnovnu fiziku koja stoji iza toga kako prenos energije između defekata može da bude u osnovi neverovatno efikasnog optičkog metoda skladištenja - rekla je u saopštenju koautorka studije Đulija Gali, profesor Pricker škole za molekularno inženjerstvo Univerziteta u Čikagu.
Studija je modelirala kako se svetlost širi na nanometarskoj skali da bi se razumelo kako se energija kreće između emitera retkih zemalja i kvantnih defekata unutar materijala, kao i kako kvantni defekti skladište uhvaćenu energiju, dodala je Gali.
Naučnici su već shvatili kako kvantni defekti u čvrstim materijalima komuniciraju sa svetlošću, međutim nisu proučavali kako se ponašanje kvantnih defekata menja kada je izvor svetlosti neverovatno blizu, kao što su uskopojasni emiteri koji su ugrađeni samo nekoliko nanometara dalje.
Fotoni iz konvencionalnog optičkog ili bliskog infracrvenog laserskog emitera imaju tendenciju da budu od 500 nm do 1 mikrometar, tako da bi ovo novo istraživanje moglo dovesti do toga da kvantni uređaji za skladištenje podataka budu 1.000 puta gušći nego što je ranije bilo moguće.
Većina kvantnih tehnologija radi na skoro apsolutnoj nuli, što potiskuje dekoherenciju i defaziranje — korupciju i gubitak informacija u kvantnom sistemu.
Da bi tehnologija zasnovana na ovom istraživanju bila održiva, trebalo bi da radi na sobnoj temperaturi.
Preporučujemo
STIPENDIJA 19.800 DINARA: Prijave Ministarstvu prosvete do kraja oktobra
16. 10. 2024. u 18:18
GRAM KOŠTA VIŠE OD 100 MILIONA EVRA: Ovo je najskuplja stvar na svetu
12. 10. 2024. u 19:30
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)